
Ogromna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 36 cm śniegu na południu. Będą zimowe zawieje i zamiecie
Utrzymująca się od wielu dni w rejonie Polski blokada cyklonalna w kolejnych dniach przejściowo ustąpi, a tym samym trwalszy nawrót zimy ze śniegiem będzie omijał nasz region. Nie oznacza to, że zima zupełnie odpuści w Europie. Zimne powietrze sięgnie na południe i wywoła opady konwekcyjne. Ogromna śnieżyca szybko zasypie drogi, ponadto wystąpią zawieje i zamiecie. Lokalnie będą możliwe również burze śnieżne.
Prognozowana śnieżyca w Europie, 22 lutego 2025
Wyż, który do tej pory w rejonie środkowej Europy zapewniał adwekcję zimnego powietrza z osiadającym silnym mrozem zaczyna słabnąć i przesuwać się na wschód kontynentu. Jego zasięg będzie jednak nadal szeroki bo z zimnym powietrzem sięgnie na południe i południowy wschód Europy w rejon Morza Czarnego, gdzie dojdzie do powstania niewielkiego płytkiego niżu. Ośrodek ten będzie blokowany od północy i południa przez pole wyżowe, dlatego śnieżyce w jego rejonie napędzane przez efekt morza będą długo występować.
Prognozowane śnieżyce w Europie w rejonie Turcji, 23 lutego 2025
Kilka najbliższych dni przyniesie masowy rozwój konwekcji nad Morzem Czarnym, gdzie przepływające powietrze arktyczne wywoła duży pionowy kontrast temperatury i zaczną się tworzyć chmury kłębiaste niosące masę wilgoci. Nad lądem, zwłaszcza w rejonie wybrzeża przyniosą ogromne śnieżyce, które dotkną szczególnie północne i północno wschodnie regiony Turcji, gdzie śniegu spadnie najwięcej. Miejscami śnieżyca wystąpi także w rejonie wybrzeża Rosji i Gruzji. Również w tym regionie spadnie dużo śniegu.
Prognozowana śnieżyca w rejonie południowej Europy, 24 lutego 2025
Zasięg głównych śnieżyc będzie ograniczony, głównie do regionów wzdłuż wybrzeża i miejscami kilkudziesięciu km w głąb lądu, ale w ich rejonie przyrost pokrywy śnieżnej będzie bardzo szybki. Najnowsze prognozy wskazują, że na omawianym obszarze spadnie miejscami ponad 15-36 cm śniegu, większość w kilka godzin. Lokalnie w sprzyjających warunkach, zwłaszcza w przypadku burzy śnieżnej nie można wykluczyć, że spadnie ponad 40-50 cm śniegu. Biorąc pod uwagę fakt, że opadom będzie towarzyszył silny wiatr, to utworzą się miejscami zaspy z zawiejami i zamieciami. Płytki niż z opadami będzie się wolno wypełniał i przesuwał na wschód wzdłuż południowej części Morza Czarnego, aż zaniknie za kilka dni.
Sprawdź: Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr sięgnie 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Europy do 25 lutego 2025
Sytuacja będzie odmienna w Polsce bo nadchodzące dni na przełomie lutego i marca przyniosą okresami wpływ cyrkulacji strefowej atmosfery. Oczekujemy napływu łagodniejszej masy powietrza, a przez to silny mróz w nocy osłabnie, choć nie wszędzie ujemne temperatury całkiem ustąpią. Na strefach frontowych pojawią się przelotne opady, ale nadal nieliczne. Przy wymianie mas powietrza, miejscami może się zdarzyć również przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, ale nawrotu zimy nie będzie, gdyż oczekujemy nadejścia powszechnego przedwiośnia, a miejscami będą również dni, gdy mówić będziemy nawet o termicznej wiośnie, choć jeszcze tylko okresami.
Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl