| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. W Polsce chłodniej niż w europejskiej Rosji. Burze i przelotne opady nadal możliwe z krótkimi przerwami

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. W Polsce chłodniej niż w europejskiej Rosji. Burze i przelotne opady nadal możliwe z krótkimi przerwami

Pytacie, dlaczego w Rosji, w tym ostatnio nawet w rejonie koła podbiegunowego jest cieplej niż w Polsce? O kształcie pogody, a w zasadzie warunków atmosferycznych decyduje aktualny wzór układu barycznego oraz położenie prądu strumieniowego. Nadal pozostajemy w zasięgu cyrkulacji strefowej w rozległym polu obniżonego ciśnienia, dodatkowo jakakolwiek zmiana jest blokowana przez prąd strumieniowy znajdujący się na obrzeżach obszaru niskiego ciśnienia. Na północ od osi prądu strumieniowego (jetstream) napływa chłodniejsza masa powietrza, a na południu ciepła. O sile prądu strumieniowego decyduje właśnie różnica temperatury między chłodniejszą północą i niższymi umiarkowanymi szerokościami geograficznymi. Pogoda długoterminowa do końca maja 2021 dla Polski, niestety nadal nie wskazuje na wyraźną zmianę warunków pogodowych. Generalnie zmiennej pogody, zarówno z przelotnymi opadami i burzami oraz większymi przejaśnieniami, temperaturą przeważnie poniżej normy, aczkolwiek mogą się zdarzyć również miejscami nieliczne dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 stopni, należy praktycznie oczekiwać do końca miesiąca.

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 20, do 25 maja 2021

Ostatni tydzień maja 2021, również zapowiada się chłodny, z wyraźną ujemną anomalią temperatury, zwłaszcza w zachodniej, północno zachodniej i środkowej Europie.

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, okres 26 maja - 1 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 26 maja, do 1 czerwca 2021

Zwróćmy uwagę nie tylko na aktualny układ baryczny, ale również na położenie prądu strumieniowego oddzielającego zasięg ciepłego i zimnego powietrza. Na południe od jego osi jest wyraźnie cieplej, a na północ chłodniej.

Położenie prądu strumieniowego w Europie, 19 maja 2021

Pogoda, dlaczego jest chłodno w maju w Polsce i upalnie w Rosji, prognoza pogody do końca maja 2021

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 23 maja 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza pogody od 19 maja, do 1 czerwca 2021

Zmienna pogoda, będzie możliwa na ogół do końca miesiąca. Niemal codziennie w różnych regionach kraju przelotnie popada deszcz i przejdą lokalne burze. Suma opadów ma być przeważnie powyżej lub miejscami w pobliżu normy. Z tego powodu zalecamy codzienne sprawdzanie prognozy pogody, bo padać, będzie w różnych regionach kraju, miejscami mogą się zdarzyć krótkie przerwy.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 25 maja 2021

Pogoda długoterminowa, prognoza opadów w Polsce i Europie, do 25 maja 2021

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, od 26 maja, do 1 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa do końca maja 2021, prognoza opadów w Polsce i Europie, od 26 maja, do 1 czerwca 2021

Nasuwa się pytanie, z jaką ostatecznie anomalią temperatury zapisze się maj 2021 w Polsce. Mimo, że ciepłych i bardzo ciepłych dni do tej pory było niewiele, to aktualna ujemna anomalia nie jest wyjątkowo niska. W skali kraju do 18 maja 2021, temperatura jest jedynie o około -0,7 st. C. niższa od normy wieloletniej i to tej najnowszej, obejmującej średnią z lat 1991-2020.

Anomalia temperatury w Polsce, do 18 maja 2021. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Pogoda, czy maj 2021, będzie kolejnym chłodnym miesiącem, jaka jest anomalia temperatury w Polsce

Prognoza pogody na kolejne dni zapowiada ujemną anomalię, mimo możliwych miejscami nielicznych dni w pobliżu normy, a lokalnie na krótko nawet powyżej. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 19, do 29 maja 2021

Pogoda długoterminowa, od 20, do 29 maja 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Wszystko wskazuje więc na to, że maj 2021, zapisze się w Polsce jako miesiąc chłodny, aczkolwiek odchylenie temperatury nie będzie raczej tak spektakularne, jak w ubiegłym roku, gdy maj 2020 mieliśmy najchłodniejszy od blisko 30 lat. Wyższe temperatury w tym czasie są oczekiwane na południu i wschodzie Europy. Za kilka dni fala bardzo gorącego powietrza przesunie się nieco bardziej na wschód Rosji. Trend prognozy długoterminowej możecie śledzić na wiązkach modelu Ensemble.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!