Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. W Polsce chłodniej niż w europejskiej Rosji. Burze i przelotne opady nadal możliwe z krótkimi przerwami
Pytacie, dlaczego w Rosji, w tym ostatnio nawet w rejonie koła podbiegunowego jest cieplej niż w Polsce? O kształcie pogody, a w zasadzie warunków atmosferycznych decyduje aktualny wzór układu barycznego oraz położenie prądu strumieniowego. Nadal pozostajemy w zasięgu cyrkulacji strefowej w rozległym polu obniżonego ciśnienia, dodatkowo jakakolwiek zmiana jest blokowana przez prąd strumieniowy znajdujący się na obrzeżach obszaru niskiego ciśnienia. Na północ od osi prądu strumieniowego (jetstream) napływa chłodniejsza masa powietrza, a na południu ciepła. O sile prądu strumieniowego decyduje właśnie różnica temperatury między chłodniejszą północą i niższymi umiarkowanymi szerokościami geograficznymi. Pogoda długoterminowa do końca maja 2021 dla Polski, niestety nadal nie wskazuje na wyraźną zmianę warunków pogodowych. Generalnie zmiennej pogody, zarówno z przelotnymi opadami i burzami oraz większymi przejaśnieniami, temperaturą przeważnie poniżej normy, aczkolwiek mogą się zdarzyć również miejscami nieliczne dni z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 stopni, należy praktycznie oczekiwać do końca miesiąca.
Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 25 maja 2021
Ostatni tydzień maja 2021, również zapowiada się chłodny, z wyraźną ujemną anomalią temperatury, zwłaszcza w zachodniej, północno zachodniej i środkowej Europie.
Pogoda długoterminowa do końca maja 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, okres 26 maja - 1 czerwca 2021
Zwróćmy uwagę nie tylko na aktualny układ baryczny, ale również na położenie prądu strumieniowego oddzielającego zasięg ciepłego i zimnego powietrza. Na południe od jego osi jest wyraźnie cieplej, a na północ chłodniej.
Położenie prądu strumieniowego w Europie, 19 maja 2021
Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 23 maja 2021
Zmienna pogoda, będzie możliwa na ogół do końca miesiąca. Niemal codziennie w różnych regionach kraju przelotnie popada deszcz i przejdą lokalne burze. Suma opadów ma być przeważnie powyżej lub miejscami w pobliżu normy. Z tego powodu zalecamy codzienne sprawdzanie prognozy pogody, bo padać, będzie w różnych regionach kraju, miejscami mogą się zdarzyć krótkie przerwy.
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, do 25 maja 2021
Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, od 26 maja, do 1 czerwca 2021
Nasuwa się pytanie, z jaką ostatecznie anomalią temperatury zapisze się maj 2021 w Polsce. Mimo, że ciepłych i bardzo ciepłych dni do tej pory było niewiele, to aktualna ujemna anomalia nie jest wyjątkowo niska. W skali kraju do 18 maja 2021, temperatura jest jedynie o około -0,7 st. C. niższa od normy wieloletniej i to tej najnowszej, obejmującej średnią z lat 1991-2020.
Anomalia temperatury w Polsce, do 18 maja 2021. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel
Prognoza pogody na kolejne dni zapowiada ujemną anomalię, mimo możliwych miejscami nielicznych dni w pobliżu normy, a lokalnie na krótko nawet powyżej.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres od 19, do 29 maja 2021
Wszystko wskazuje więc na to, że maj 2021, zapisze się w Polsce jako miesiąc chłodny, aczkolwiek odchylenie temperatury nie będzie raczej tak spektakularne, jak w ubiegłym roku, gdy maj 2020 mieliśmy najchłodniejszy od blisko 30 lat. Wyższe temperatury w tym czasie są oczekiwane na południu i wschodzie Europy. Za kilka dni fala bardzo gorącego powietrza przesunie się nieco bardziej na wschód Rosji. Trend prognozy długoterminowej możecie śledzić na wiązkach modelu Ensemble.
DobraPogoda24.pl