| |
Zagrożenie!
Pogoda. Maj 2020 w Polsce najzimniejszy od blisko 30 lat

Pogoda. Maj 2020 w Polsce najzimniejszy od blisko 30 lat

Za nami maj 2020, dlatego możemy go wstępnie podsumować. Po bardzo suchym kwietniu, w maju zgodnie z długoterminowymi prognozami pojawiło się znacznie więcej opadów. Pewnym zaskoczeniem może być temperatura, bo wstępne prognozy sugerowały miesiąc w pobliżu normy. Ostatecznie maj okazał się miesiącem chłodnym z ujemną anomalią temperatury sięgającą w skali kraju około -2,3 st. C! Jest to więc najchłodniejszy maj w Polsce od blisko 30 lat!

Anomalia temperatury w maju 2020 w Polsce. Wstępne dane w skali kraju wskazują na -2,31 st. C.

Pogoda wyjątkowo zimny maj 2020 w Polsce anomalia temperatury najzimniejszy maj od blisko 29-30 lat

Poprzedni wyjątkowo zimny maj miał miejsce w 1991 roku, gdy anomalia temperatury była aż 3,5 st. C. poniżej normy.

Tegoroczny maj wielu osobom dał się we znaki. Potrzeba dalszego dogrzewania domów i mieszkań, znaczna pokrywa śnieżna na północnym wschodzie kraju (12 maja - większa niż w sezonie zimowym i rekordowo wysoka od 1951 roku) oraz poranne przymrozki nie należały do przyjemnych. Rekompensatą były opady deszczu, które w wielu regionach po suchym marcu i kwietniu wreszcie osiągnęły lub przekroczyły normę. Ponadto niska temperatura nie sprzyjała szybkiemu parowaniu, dlatego w sporej części kraju udało się złagodzić suszę.

Maj 2020 w Polsce, suma opadów. Dane: IMGW-PIB, opracowanie Meteomodel.pl

Pogoda opady maj 2020 w Polsce podsumowanie klimatyczne temperatura najzimniejszy od 29 lat

Co ciekawe, maj 2020 był drugim z rzędu chłodnym majem, aczkolwiek w ubiegłym 2019 roku tylko nieznacznie maj był chłodniejszy od normy wieloletniej. Z kolei w roku 2018 maj był miesiącem bardzo ciepłym, a miejscami rekordowo ciepłym. W ubiegłym roku po nieco chłodniejszym maju pojawił się rekordowo ciepły czerwiec. W tym roku raczej się na to nie zanosi. Najważniejsze, że tegoroczny maj przyniósł częstsze i obfitsze opady, bo kontynuowanie kwietniowej suszy byłoby katastrofą.

Miniony maj w Europie nie należał do ciepłych na obszarze, od Skandynawii przez Polskę, Estonię, Łotwę, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Danię, wschodnie Niemcy po Węgry, Czechy, Słowację i Rumunię. Na tym obszarze temperatura była poniżej normy.

Pogoda maj 2020 najzimniejszy w Polsce od 29-30 lat anomalia temperatury

DobraPogoda24, IMGW, Meteomodel


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!