| |
Zagrożenie!
Deszcz nieprędko w Polsce. Będą regiony bez opadów przez ponad tydzień

Deszcz nieprędko w Polsce. Będą regiony bez opadów przez ponad tydzień

W prognozie długoterminowej na wrzesień 2021 zapowiadaliśmy, że miesiąc ten przyniesie sumę opadów poniżej normy. Wyż, który od początku miesiąca przyniósł zanik opadów, aktualnie blokuje układy niskiego ciśnienia, a tym samym na większe opady w najbliższych dniach w Polsce nie możemy liczyć. Pytacie, kiedy spadnie deszcz i gdzie pojawi się najwcześniej? Nasza prognoza pogody nie ulega większym zmianom. Nadal podtrzymujemy, że będą regiony, gdzie deszcz nie będzie padać przez ponad tydzień. Przykładem jest Podkarpacie. Tutaj ostatni deszcz spadł 2 września, a kolejne opady są prognozowane około 13-14 września, czyli nie będzie padać przez około 10-11 dni.

Na deszcz w Polsce dłużej poczekamy. Wstępnie prognozowana suma opadów do 13 września 2021

Pogoda, kiedy spadnie deszcz w Polsce we wrześniu 2021, na deszcz dłużej poczekamy

Kolejne dni w Polsce, to dominacja układu wyżowego. Na niebie będzie dominować słońce z niewielkim i co najwyżej miejscami przejściowo umiarkowanym zachmurzeniem. Będą również chwile niemal bezchmurne. Sytuacja zacznie się zmieniać pod koniec obecnego tygodnia, prawdopodobnie w weekend 11-12 września, gdy z zachodu dotrze front atmosferyczny. Lokalnie pierwszy deszcz może się pojawić na zachodzie kraju już 10 września, ale nie jest to jeszcze pewne, gdyż może zajść korekta godzinowa wystąpienia opadów. Prognozy są jednak ze sobą zgodne, że na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie i północnym zachodzie najbliższe opady i być może lokalne burze pojawią się w sobotę 11 września.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, 11 września 2021

Pogoda, kiedy spadnie deszcz w Polsce, prognoza opadów, od 6, do 14 września 2021

Najbliższe opady nie obejmą od razu całego kraju, gdyż słabnący wyż, będzie blokował wejście frontu atmosferycznego. W niedzielę 12 września, front przesunie się bardziej na wschód kraju.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, niedziela 12 września 2021

Pogoda, na deszcz dłużej poczekamy, kiedy deszcz spadnie w Polsce we wrześniu 2021

Aktualnie nieco bardziej przesunięty na wschód zasięg opadów w niedzielę 12.09, prognozuje model amerykański GFS.

Wstępnie prognozowany zasię opadów, 13 września 2021

Pogoda, prognoza opadów deszczu w Polsce, od 7 do 13 września

W poniedziałek 13.09 występują obecnie rozbieżności zasięgu opadów. Model GFS przesuwa już opady na wschód i południowy wschód Polski, a model ECMWF opóźnia wejście frontu i jeszcze tego dnia opady nie miałyby dotrzeć nad Podkarpacie.

Porównanie zasięg opadów w poniedziałek 13 września 2021 do modelu GFS

Pogoda, kiedy spadnie deszcz w Polsce, czy będzie padać w weekend 11-12 września 2021

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 13 września 2021, model GFS

Pogoda, prognoza opadów deszczu w Polsce, do 13 września 2021, czy wrzesień będzie suchy

Jak widać, występują w prognozach rozbieżności, co do zasięgu i sumy opadów w poszczególnych regionach Polski, ale pewne jest, że najbliższy deszcz na znacznym obszarze kraju pojawi się około 11-13 września.

Prognoza opadów w Polsce i Europie, od 6, do 12 września 2021

Pierwsza połowa września nie przyniesie więc dużych sum opadów. Na ogół spadnie od kilku mm do ponad 30 mm, głównie na zachodzie kraju. Suma opadów będzie więc zdecydowanie poniżej normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 13-20 września 2021

Pogoda, czy wrzesień 2021 bedzie suchy w Polsce, prognoza anomalii opadów do 20 września

Po 13 września opadów w Polsce ma być nieco więcej, ale druga połowa miesiąca, nadal zapowiada się z sumą opadów w pobliżu normy lub poniżej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!