| |
Zagrożenie!
Medikan: europejski huragan uderzy w basenie Morza Śródziemnego

Medikan: europejski huragan uderzy w basenie Morza Śródziemnego

Sezon na rozwój silnych cyklonów tropikalnych (huraganów lub tajfunów) na Atlantyku i Pacyfiku zwykle trwa od czerwca, do listopada, ale należy również śledzić rozwój sytuacji meteorologicznej w innych regionach świata, w tym w basenie Morza Śródziemnego. W sprzyjających warunkach, zwłaszcza między wrześniem, a styczniem może się rozwinąć europejski odpowiednik huraganu nazywany Medicanes – spol. Medikan.

Medikan - europejski huragan z listopada 2017 roku. Foto: NASA

Medikan europejski huragan

Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z września 2018 i listopada 2017 roku. Najnowsze prognozy potwierdzają, że nowy medikan może powstać na początku nowego tygodnia. Warto jednak zauważyć, że na przestrzeni minionych lat, nieliczne z nich osiągały siłę huraganu 1 kategorii.

Prognozowany układ baryczny w poniedziałek 11 listopada o godz. 13:00. W pobliżu Sardynii jest przewidywany niż Detlef z którego w ciągu kolejnej doby rozwinie się europejski huragan

Pogoda Medikan europejski huragan

Rozwój tropikalnych lub podzwrotnikowych cyklonów na Morzu Śródziemnym może wystąpić tylko w nietypowych okolicznościach. Niezbędne jest niskie ścinanie wiatru i niestabilność atmosferyczna wywołana wtargnięciem zimnego powietrza. Kolejnym czynnikiem jest wysoka temperatura wód powierzchniowych. Wówczas nad morzem dochodzi do intensywnego procesu cyklogenezy.

Wygląd medikanów na zdjęciach satelitarnych bardzo przypomina klasyczne huragany. Posiadają one oko, nie tworzą frontów atmosferycznych i przynoszą bardzo silny wiatr w towarzystwie opadów, burz, a nawet tornad. Z tego powodu jest to w Europie zjawisko wyjątkowo ciekawe, ale również niebezpieczne.

Aktualne prognozy podtrzymują, że silny wiatr oraz ulewne opady deszczu w basenie Morza Śródziemnego będą możliwe szczególnie 12-13 listopada. W tym czasie na Morzu Tyrreńskim znajdzie się centrum cyklonu, a na jego obrzeżach wiatr osiągnie w porywach nawet 100-150 km/h (niektóre prognozy wskazują na lokalne porywy osiągające 200 km/h).

Prognozowane położenie Medikanu 12 listopada o godz. 13:00. Dane: pivotal weather

Pogoda Medikan

Prognozowane porywy wiatru do godz. 16:00, 12 listopada br. Dane: ICON

Pogoda Medikan pronoza huragan

Z tak silnym wiatrem należy się liczyć na obszarze Morza Śródziemnego między Sardynią, a Majorką, przez wybrzeże Tunezji, Sycylię po lokalnie wybrzeże Morza Jońskiego i Adriatyckiego.

Aktualizacja 11.11, godz. 14:05

Wygląda na to, że powstaje zapowiadany Medikan. W pobliżu wybrzeża Algierii uwidacznia się wyraźne oko w rozwijającym się cyklonie.

Foto: Sat24 z godz. 14:05 (czasu polskiego), 11 listopada br.

Medikan huragan Europa pogoda


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!