| |
Zagrożenie!
Bomba niżowa przyniosła rekordowe opady deszczu i niskie ciśnienie. Wcześniej była rekordowa susza

Bomba niżowa przyniosła rekordowe opady deszczu i niskie ciśnienie. Wcześniej była rekordowa susza

Pogoda coraz częściej popada ze skrajności w skrajność. Najnowszym przykładem jest rekordowo silna bomba niżowa, jaka uderzyła w północno zachodnią część wybrzeża USA i zachodnią Kanadę. O bombie niżowej mówimy wtedy, gdy w gwałtownej cyklogenezie niżu barycznego ciśnienie spada o co najmniej 24 hPa w ciągu 24 godzin. W rzeczywistości spadki ciśnienia są znacznie większe i szybsze. Po rekordowej suszy pojawił się deszcz i to od razu również rekordowy. Opadom towarzyszył silny wiatr zrywający dachy i łamiący drzewa. Miejscami wystąpiła powódź błyskawiczna. Ciśnienie w niżu spadło do 942,5 hPa. Potężny i rekordowy system niskiego ciśnienia przyniósł również duże fale, lawiny błotne i powodzie wzdłuż północnoamerykańskiego zachodniego wybrzeża.

Rekordowa bomba niżowa w USA i Kanadzie. Rekordowe opady deszczu i spadek ciśnienia po rekordowej suszy. Październik 2021

Po rekordowej suszy rekordowe opady deszczu

Po gigantycznej suszy na zachodzie USA pojawił się wyjątkowo obfity deszcz. W wielu miejscach spadły rekordowe opady. Niestety, intensywne opady w krótkim czasie spowodowały zejścia lawin błotnych, ale w znaczny sposób przyczyniły się do zakończenia sezonu pożarów oraz zredukowały suszę. Przypomnijmy, że w tym roku w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, a więc na obszarze dotkniętym przez rekordowy cyklon były również rekordowe upały.

Położenie rekordowego niżu, tzw. bomby niżowej nazywanej również cyklonem bombowym, 24/25 października 2021

Pogoda. Rekordowa bomba niżowa, rzeka atmosferyczna w USA i Kanadzie, październik 2021

Przykładem gigantyczny opadów deszczu jest Sacramento, gdzie w niedzielę 24 października 2021 spadło aż 138 mm wody. To nowy rekord sumy opadów dla tego miasta. Poprzedni rekord wynoszący 134 mm pochodził z 20 kwietnia 1880 roku. Wcześniej padł rekord dni bez opadów deszczu wynoszący aż 212 dni! Jest to więc sytuacja nadzwyczajna, gdyż warunki pogodowe popadły ze skrajności w skrajność.

Skutki cyklonu w Kanadzie i USA

Rekordowy cyklon uderzył z gigantycznymi falami w zachodnie wybrzeże Kanady w prowincji Kolumbia Brytyjska oraz północno zachodnie wybrzeże USA. Silny wiatr miejscami osiągający 100 km/h łamał tam drzewa i pozbawił energii elektrycznej w Kanadzie ponad 16 tysięcy odbiorców. Wichurze towarzyszyły bardzo intensywne opady deszczu i wysokie fale sztormowe.

Do groźnej sytuacji doszło na moście w Richmond w stanie Kalifornia w USA. W pewnym momencie silny podmuch wiatru omal nie zdmuchnął z mostu ciężarówki.

Cyklon bombowy znalazł się w księdze rekordów

Wspomniany niż znalazł się w księgach rekordów północno zachodniego Pacyfiku pod względem niskiego ciśnienia. Wartość ciśnienia spadła do bezprecedensowo niskiego poziomu. Boja 46005 odnotowała ciśnienie 942,5 hPa w niedzielne 24.10 popołudnie, co jest nowym rekordem ciśnienia na północno zachodnim wybrzeżu Pacyfiku. Poprzedni rekord wynosił 943 hPa. Został zanotowany w 1977 roku w czasie przejścia cyklonu Harriet.

Bomba niżowa z tropikalnym rodowodem

Mimo, że opady były rekordowe i narobiły miejscami sporo szkód, to były bardzo potrzebne, zwłaszcza w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie. Dane meteorologiczne wskazują, że rekordowy niż nazywany bombą niżową z wyjątkowo silną bombogenezą miał tropikalny rodowód. Trajektorie wsteczne i zdjęcia satelitarne jednoznacznie wskazują, że wilgoć rzeką atmosferyczną została przetransportowana z Indii i innych regionów południowo wschodniej Azji przez północny Pacyfik do zachodnich Stanów Zjednoczonych.

Nałożyły się dwa czynniki, gdyż energia z byłej silnej burzy tropikalnej Namtheun, która przetoczyła się nad zachodnim Pacyfikem, w środę 20.10 połączyła siły z systemem niżowym nad północnym Pacyfikiem w odległości kilkuset kilometrów od wybrzeży Waszyngtonu i Kolumbii Brytyjskiej. Pojawiły się również opady śniegu na szczytach w środkowej i północnej części pasma Sierra Nevada w USA.

DobraPogoda24.pl, WMO


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!