| |
Zagrożenie!
Temperatura szaleje - na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce. Na południu pojawił się pierwszy przymrozek

Temperatura szaleje - na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce. Na południu pojawił się pierwszy przymrozek

Chyba nikt nie przewidywał aż tak chłodnego zakończenia tegorocznego sierpnia i wakacji w Polsce. Odcięty niż z zimnym i wilgotnym powietrzem zablokuje się nad naszym krajem w najbliższych dniach. Ochłodzenie jest znaczące, bo lokalnie w rejonach podgórskich pojawił się pierwszy przymrozek. Tak było dziś 26.08 w rejonie Kotliny Orawsko Nowotarskiej, gdzie występuje słynny biegun zimna. Prąd strumieniowy będący odpowiedzialnym za trwalszy wzór pogodowy nad Europą uległ zaburzeniu, wręcz rozpadowi, dlatego czeka nas w dłuższym okresie utrzymanie podobnych warunków pogodowych z ujemną anomalią temperatury. Główna oś prądu strumieniowego przesunęła się na północ i meandruje od Rosji przez rejon Grenlandii, Islandii po Kanadę. Na granicy prądu strumieniowego lub na południe od niego napływa bardzo ciepłe powietrze.

Chłodne zakończenia wakacji 2021 w Polsce. Powiew lata na Islandii. Prognozowana anomalia temperatury 26 sierpnia

Pogoda, na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce, chłodne zakończenia sierpnia 2021

W ten sposób temperatury oszalały, bo w Polsce jest obecnie znacznie chłodniej niż np. na Islandii, gdzie dodarł powiew lata, z temperaturą osiągającą blisko 28 st. C. Jeszcze cieplej było we wtorek 24.08, gdy temperatura na Islandii osiągnęła 29,4 st. C. Był to najcieplejszy dzień w historii pomiarów w tym kraju. Krótko mówiąc, lato zamiast w Polsce pojawiło się na przeważnie znacznie chłodniejszej Islandii.

Na Islandii cieplej niż w Polsce. Zanotowana temperatura, 25 sierpnia 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, gorące lato na Islandii, zimno w Polsce, sierpień 2021, położenie prądu strumieniowego

Nietypowo ciepło w ostatnich dniach jest również na Grenlandii. Doszło nawet do tego, że pierwszy raz w historii padał deszcz na szczycie grenlandzkiego lądolodu. Przykładowo, wczoraj 25.08 temperatura na Grenlandii osiągnęła 15,5 st. C., czyli było cieplej niż np. w Zakopanem, czy w głębi morza na Bałtyku. We wcześniejszych dniach na Grenlandii lokalnie temperatura osiągnęła 17 st. C.

Do Polski wróciły przymrozki. Temperatura przy gruncie spadła w rejonach podgórskich

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 27 sierpnia 2021. Nad Polską widoczne odcięcie i rozpad 

Pogoda, dlaczego w Polsce jest zimno, kiedy będzie cieplej, sierpień 2021, prąd strumieniowy

Niestety, w Polsce do końca sierpnia 2021 nie ma raczej szans na znaczny wzrost temperatury. Lato meteorologiczne pożegna się z nami chłodną pogodą, często deszczową i wietrzną pogodą. Miejmy nadzieję, że we wrześniu sytuacja ulegnie poprawie i jeszcze wrócą cieplejsze dni przed nastaniem trwalszej chłodniejszej jesieni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!