| |
Zagrożenie!
Pierwszy deszcz spadł na szczycie lądolodu na Grenlandii. Zjawisko zaskoczyło naukowców

Pierwszy deszcz spadł na szczycie lądolodu na Grenlandii. Zjawisko zaskoczyło naukowców

Zmiany klimatyczne najszybciej postępują w Arktyce o czym przekonujemy się każdego roku. To co kiedyś wydawało się nierealne staje się faktem. Przykładem są pierwsze w historii opady deszczu na najwyższym punkcie lądolodu Grenlandii. Deszcz był tu notowany 14 sierpnia 2021, gdy temperatura utrzymywała się powyżej 0 st. C. przez około dziewięć godzin. To był trzeci raz w ciągu niecałej dekady i ostatni odnotowany w tym roku dzień, w którym stacja szczytowa National Science Foundation miała temperatury powyżej zera. Nie ma jednak wcześniejszego doniesienia o opadach deszczu w tym miejscu na wysokości 3216 metrów n.p.m. 

Pierwszy deszcz na szczycie lądolodu. Góry na Grenlandii widoczne z pokładu samolotu

Pogoda, pierwszy deszcz na szczycie lądolodu Grenlandii, sierpień 2021

Silne topnienie powierzchni i rozległe opady deszczu wzdłuż południowo wschodniego wybrzeża rozciągające się aż do szczytu Grenlandii, miały miejsce 14 i 15 sierpnia. Obszar topnienia powrócił do umiarkowanych poziomów 16 sierpnia. Apogeum zasięgu topnienia przypadło 14 sierpnia. Wówczas lód topniał na obszarze 872 tys. km2. Dzień później 15 sierpnia, spadł do 754 tys. km2 i 512 tys. km2 16 sierpnia - podaje NSIDC.

Zasięg topnienia lodu na obszarze Grenlandii od 14, do 16 sierpnia 2021

Pogoda, deszcz spadł na szczycie lądolodu na Grenlandii, pierwszy deszcz w historii pomiarów, sierpień 2021

Tylko w 2012 i 2021 roku w historii pomiarów satelitarnych, obszar topnienia lodu na Grenlandii przekroczył 800 tys. km2. Temperatura na szczycie lądolodu Grenlandii w trakcie pierwszych w historii opadów deszczu wzrosła do 0,48 st. C. Na szczycie 3216 metrów, gdzie znajduje się stacja badawcza, temperatury są zwykle znacznie poniżej zera.

Zdjęcia satelitarne Grenlandii w dniu opadów pierwszego deszczu na szczycie lądolodu. Foto: NASA, 14 sierpnia 2021

Pierwszy deszcz Grenlandia, zdjęcie satelitarne, 14 sierpnia 2021

Naukowcy ze stacji szczytowej US National Science Foundation zaobserwowali deszcz, ale nie mieli odpowiednich instrumentów do mierzenia sumy opadów, ponieważ opady deszczu nie były tutaj oczekiwane. Szacuje się, że w całej Grenlandii z chmur spało 7 miliardów ton wody.

Temperatury na Grenlandii nadal będą przekraczać normę wieloletnią. Na mapie prognozowana anomalia, za okres 20-30 sierpnia 2021

Pierwszy deszcz na Grenlandii na szczycie lądolodu, jaka temperatura, sierpień 2021

Deszcz padał w okresie wyjątkowo ciepłych dni na Grenlandii, gdy temperatury były miejscami o 18 stopni wyższe od średniej wieloletniej. W rezultacie topnienie zaobserwowano na obszarze blisko 3 razy większym od Polski.

Topniejący lód, cielące się góry lodowe i inne zmiany na Grenlandii zobrazował fotograf Stefan Forster

Człowiek odpowiedzialny za zmiany klimatyczne

W niedawnym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stwierdzono „jednoznaczne”, że emisje dwutlenku węgla z działalności człowieka ogrzewają planetę i powodują skutki, takie jak topnienie lodu i podnoszenie się poziomu morza. W maju naukowcy poinformowali, że znaczna część pokrywy lodowej Grenlandii zbliża się do punktu krytycznego, po którym przyspieszone topnienia stanie się nieuniknione, nawet jeśli globalne ocieplenie zostanie spowolnione lub zatrzymane. Na to się jednak nie zanosi, bo emisje CO2 nie spadają.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!