| |
Zagrożenie!
Do Polski zbliża się odcięty niż z „bańką chłodu”. Będzie niestabilna i fatalna pogoda do końca wakacji

Do Polski zbliża się odcięty niż z „bańką chłodu”. Będzie niestabilna i fatalna pogoda do końca wakacji

Niestety, kolejne i zarazem ostatni dni wakacji upłyną nam pod znakiem kontynuacji wilgotnej, chłodnej i chwilami wietrznej pogody. Do Polski zbliża się niż Nick, którego centrum znajduje się nad Bałtykiem. W środę 25 sierpnia po południu strefa frontów atmosferycznych z nim związana, zacznie wkraczać do kraju z północy. W ciągu kolejnej doby 25/26.08 front z opadami i burzami na północny, zwłaszcza na wybrzeżu, będzie się przesuwać w głąb kraju na południe. Najpóźniej opady dotrą nad dzielnice południowo wschodnie. W czwartek 26 sierpnia, centrum niżu będzie się znajdować nad Warmią i Mazurami. W następnych dniach, odcięty niż z bańką chłodu, będzie zablokowany nad Polską. To najgorszy scenariusz, bo strefa przelotnych opadów z nim związana, będzie co jakiś czas dawać o sobie znać w różnych regionach Polski. Ponadto nasili się wiatr, jeszcze bardziej spadnie temperatura, będą również możliwe lokalne burze. Niestabilna pogoda pozostanie z nami do końca wakacji.

Odcięty niż i bańka chłodu nad Polską. Prognozowane położenie niżu nad ranem, w czwartek 26 sierpnia 2021

Pogoda, odcięty niż i bańka chłodu, fatalna prognoza do końca wakacji 2021

Cechą charakterystyczną dla odciętego niżu jest bańka chłodu widoczna w środkowej i górnej warstwie troposfery. Krótko mówiąc, niż dotrze nad Polskę ściągając chłodne i wilgotne powietrze, z północy, a następnie zablokuje się nad naszym krajem, stając się odciętym układem cyklonalnym, kręcącym się odwrotnie do wskazówek zegara.

Odcięty niż nad Polską z bańką chłodu. Prognozowane położenie niżu i zasięgu opadów, do godziny 14:00, 26 sierpnia 2021

Pogoda do końca wakacji 2021 w Polsce, niż i opady, będzie chłodno

Niż będzie blokowany przez pole wyżowe znad północnej i zachodniej Europy. To oznacza, że w zasadzie do końca wakacji czeka nas pochmurna pogoda, czasami z przelotnymi opadami deszczu i silniejszymi porywami wiatru oraz lokalnymi burzami, ale również z możliwymi większymi przejaśnieniami pomiędzy strefami przelotnych opadów.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie w południe, 30 sierpnia 2021

Pogoda, prognoza pogody do końca sierpnia 2021, niż odcięty, bańka chłodu, deszcz i burze

Niż spowoduje znaczny pionowy gradient temperatury w atmosferze, a to z kolei może wywołać powstanie miejscami zalążków trąb powietrznych, a nad morzem pojawienie się kolejnych trąb wodnych. Nie możemy również wykluczyć powstania i zejścia lokalnej trąby lądowej.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie w południe, 31 sierpnia 2021

Pogoda, prognoza pogody dla Polski, od 25, do 31 sierpnia 2021, niż z opadami, będą burze i silny wiatr

Bańka chłodnego powietrza, będzie związana z nurkującym niżem z północnej Europy. Tak akurat się złoży, że niż odcięty przyblokuje się właśnie nad Polską lub w rejonie naszego kraju i to przez taką sytuację baryczną nad Europą, nie możemy liczyć na stabilne i gorące pożegnanie lata w ostatnich dniach wakacji.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do końca sierpnia 2021

Pogoda, suma opadów w Polsce do końca wakacji 2021

Wstępnie prognozowany zasięg opadów i trajektoria niżu wskazuje na najwięcej opadów do końca sierpnia na zachodzie i północy Polski, szczególnie nad morzem. 

Niż odcięty i bańka chłodu nad Polską. Prognoza zasięgu opadów, od 25, do 31 sierpnia 2021

Trend długoterminowy pogody do końca sierpnia 2021 w Polsce jest pewny. Korekcie może jednak ulec jeszcze zasięg i suma opadów w poszczególnych regionach. Warto w tym czasie śledzić radar opadów, aby na żywo wiedzieć, gdzie pada oraz z jaką częstotliwością. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!