| |
Zagrożenie!
Z ciepłym powietrzem napłynie pył saharyjski do Polski. Będzie „brudny deszcz", zmętnienie nieba i ognisty zachód słońca

Z ciepłym powietrzem napłynie pył saharyjski do Polski. Będzie „brudny deszcz", zmętnienie nieba i ognisty zachód słońca

Do Polski coraz szerszym strumieniem z południowego zachodu Europy zaczęła napływać bardzo ciepła masa powietrza, dlatego z dnia na dzień, temperatura szybko wzrosła. Dziś 10.05 na zachodzie i południowym zachodzie kraju możemy zanotować nawet 27-28 st. C. Jeszcze wyższej temperatury spodziewamy lokalnie jutro 11.05 na południu Polski. Wraz z ciepłym powietrzem napłynie również pył saharyjski, bo przejściowo spodziewana jest również adwekcja powietrza zwrotnikowego z północnej Afryki. Główny strumień pyłu saharyjskiego spodziewany jest w Polsce 11-12 maja 2021. W kolejnych dniach wycofa się z kraju, ale kolejny znaczny transport pyłu saharyjskiego jest prognozowany około 16-17 maja 2021. W tym czasie spodziewamy się ognistych zachodów Słońca, wzrostu temperatury, ale także wystąpienia „brudnych deszczy” i zredukowania o kilka procent promieniowania słonecznego. Adwekcję ciepłego powietrza i napływu pyłu saharyjskiego do Polski i Europy, dostrzeżemy na aktualnym zdjęciu satelitarnym.

Spodziewane krótkie silne ocieplenie, ognisty zachód Słońca i brudny deszcz w Polsce. Na zdjęciu satelitarnym z godziny 09:15, 10 maja 2021, zaznaczyliśmy kierunek napływu pyłu saharyjskiego. Foto: Eumetsat

Pogoda, pył saharyjski napłynie do Polski, ocieplenie, ognisty zachód Słońca, brudny deszcz, 11-12-13 maja 2021

Zdjęcie satelitarne Europy przedstawia rozległą strefę frontową ciągnącą się od północnej Afryki w Maroku i Algierii, aż po Wyspy Brytyjskie. Przed frontem rozległy niż zaciąga bardzo ciepłe powietrze, które jest transportowane na północ i północny wschód w głąb Europy, w tym do Polski. W wyniku gradientu ciśnienia, a co za tym idzie nasilenia się nisko-troposferycznego wiatru, zostanie na Saharze uniesiony pył z drobinami piasku. Następnie pył saharyjski wraz z prądem powietrza dotrze do Polski.

Prognozowany transport pyłu saharyjskiego do Europy i Polski. 11 maja 2021

Pogoda, pył saharyjski napłynie do Polski, będzie brudny deszcz i ognisty, krwisty zachód Słońca, 11-12-13 maja 2021

Pył unosząc się w atmosferze spowoduje wyraźne zmętnienie nieba. Na pewno zauważymy różnicę, między dzisiejszym 10.05 błękitem, a bardziej matowym niebem w kolejnych dniach.

Prognozowany transport pyłu saharyjskiego do Polski i Europy, 12 maja 2021

Pogoda, pył saharyjski napłynie do Polski, będzie brudny deszcz, ognisty zachód Słońca i ocieplenie, 11-12 maja 2021

Ponadto w czasie zachodów i wschodów Słońca, możemy dostrzec tarczę słoneczną w bardziej ognistym kolorze, gdy promienie słoneczne pod dużym kątem będą się załamywać na drobinach pyłu saharyjskiego. W końcu pył zacznie opadać także z deszczem. Wówczas, szczególnie na karoseriach samochodów dostrzeżemy charakterystyczny nalot. Nie warto więc w najbliższych dniach myć okna i samochody, bo po „brudnym deszczu”, znowu powierzchnie będą zabrudzone. Najbliższe opady deszczu w Polsce są prognozowane 12 maja, wówczas w ciągu dnia, zwłaszcza po południu i wieczorem miejscami popada, głównie zachodzie i południu. Lokalnie spodziewane są również burze. Wraz z deszczem opadnie wtedy pył saharyjski.

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 17:00, 12 mają 2021

Pogoda, kiedy najbliższe opady deszczu w Polsce, prognoza opadów 12 maja 2021, będzie brudny deszcz

Prognozowany zasięg opadów i lokalnych burz w Polsce, do godziny 14:00, 13 maja 2021

Pogoda, pył saharyjski w Polsce, kiedy spadnie brudny deszcz, 12-13 maja 2021

Kolejny transport pyłu saharyjskiego do Polski, jest prognozowany około 16-17 maja 2021.

Prognoza napływu pyłu saharyjskiego do Polski i Europy, 17 maja 2021

Pogoda, ocieplenie, powietrze z Afryki, pył saharyjski, zachody Słońca, brudne deszcze, 11-12-16-17 maja 2021 maja

W tym roku pył saharyjski do Europy napłynął już w kilku dużych transportach. Poprzedni znaczny epizod mieliśmy m.in. w trzeciej dekadzie lutego. Wówczas na terytorium Francji wykryto niewielkie radioaktywne zanieczyszczenie, gdy opadł pył pochodzący z testów jądrowych przeprowadzonych w XX wieku na obszarze Algierii.

DobraPogoda24.pl, Skiron


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!