| |
Zagrożenie!
W Polsce spadł gigantyczny grad. Gradziny miały powyżej 10 cm, a na tym nie koniec!

W Polsce spadł gigantyczny grad. Gradziny miały powyżej 10 cm, a na tym nie koniec!

Wraz z początkiem czerwcowych upałów, rozpoczął się okres ekstremalnych burz o których ostrzegaliśmy kilka dni temu. W ciągu minionej doby 11/12.06 ponownie silne zjawiska wystąpiły na zachodzie kraju, szczególnie w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Miejscami spadł ulewny deszcz powodujący podtopienia, a także niezwykle duży grad, jak na polskie warunki klimatyczne.

Foto: Sieć Obserwatorów Burz

Duży grad w Polsce lubuskie

We wtorek 11.06 pod wieczór w rejonie pogranicza Niemiec i Polski doszło do rozwoju głębokiej konwekcji. Na pofalowanym froncie w strefie konwergencji wypiętrzyły się chmury burzowe, których wierzchołek przekraczał wysokość 10 km.

Wysokość wierzchołków chmur burzowych przekraczała 10 km. Dane: sat24, 10 czerwca o godz. 23:15

Duży grad lubuskie

Układ dość szybko stał się mezoskalowym systemem z kilkoma superkomórkami. To właśnie w ich rejonie spadł duży grad, m.in. w rejonie Wojcieszyc i Gorzowa Wielkopolskiego o średnicy miejscami nawet 10-12 cm!

Foto: Maria Kucharska

Duży grad lubuskie czerwiec 2019

Taki grad niesie poważne zagrożenie nie tylko dla mienia, ale również życia ludzkiego. W wyniku gradobicia uległo zniszczeniu m.in. wiele samochodów. Burze w dalszej części nocy wędrowały na północ z lekkim odchyleniem na północny-wschód.

Niestety, na tym nie koniec. W kolejnych dniach również miejscami przejdą silne burze. Śledźcie nasze prognozy prawdopodobieństwa oraz bieżące dane radarowe, aby wiedzieć, gdzie i kiedy dotrze do Was burza.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!