| |
Zagrożenie!
Burze na żywo w Polsce. Relacja z przejścia nawałnic 24/25 czerwca 2021

Burze na żywo w Polsce. Relacja z przejścia nawałnic 24/25 czerwca 2021

Przed nami główne uderzenie burz w czasie tej burzowej doby 24/25.06 w Polsce. W ciągu dnia przemieścił się pierwszy mezoskalowy układ burzowy znad Czech przez Opolszczyznę, Ziemie Łódzką, Mazowsze po Podlasie i Mazury. Na swej drodze generował liczne nawalne opady deszczu generujące lokalnie podtopienia i zalania, punktowo opady większego gradu oraz bardzo silne porywy wiatru. Na naszą uwagę zasługują jednak godziny wieczorne i nocne z czwartku na piątek 24/25 czerwca 2021. To właśnie wtedy spodziewany jest drugi bardziej niebezpieczny układ burzowy MCS z wbudowanymi liniami szkwałowymi wiatru, z możliwą sygnaturą w formie bow echo, opadami dużego gradu o średnicy nawet 4-7 cm oraz niewykluczoną trąbą powietrzną. Wiatr prostoliniowy może miejscami osiągać w porywach nawet 90-140 km/h. Musimy w tym czasie obserwować bardzo uważnie kierunek przemieszczania burz, natężenie oraz ich organizację. Pomocny w tym będzie podgląd na radar opadów.

Burze zanotowane w Polsce w ostatnich 12 godzinach, 24 czerwca 2021

Pogoda, burze na żywo, relacja z przejścia nawałnicy, 24-25 czerwca 2021

W dużym układzie burzowym, będą możliwe również wbudowane superkomórki. Ostatnia najnowsza prognoza pogody, wskazuję na największe ryzyko przejścia nawałnic, od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Ziemie Łódzką, Mazowsze po Podlasie, ale również niebezpiecznie może być miejscami na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Ziemi Świętokrzyskiej. Sytuacja pogodowa, będzie dynamiczna i wymaga monitorowania.

Burze zaczęły ponownie uaktywniać się w czwartkowe 24.06 popołudnie. Dane satelitarne z godziny 15:40

Pogoda, burze na żywo, radar burzowy, 24-25 czerwca 2021, relacja nawałnice w Polsce

Burze największy potencjał, będą mieć wzdłuż frontu i tworzącego się układu niżowego na masie powietrza oddzielającej powietrze zwrotnikowe na południowym wschodzie, od chłodnego polarnomorskiego na zachodzie. Potencjał do rozwoju burz, będzie bardzo wysoki ze względu na ogromną chwiejność CAPE na poziomie 2000-3000 J/kg, LI -9K. Ważna będzie także wartość ścinania wiatru na poziomie 0-6 km o wartości 15-25 m/s, przy skrętności SHR na wysokości 3 km, do 350 m/s.

Obszar Polski najbardziej narażony na niszczycielskie burze w nocy 24/25 czerwca 2021, według modelu UM ICM

Pogoda, burze na żywo w Polsce, prognoza na noc 24/25 czerwca 2021

To będzie sprzyjać organizacji systemu burzowego z niszczącymi zjawiskami atmosferycznymi. Z kolei duża wodność masy powietrza przełoży się miejscami na intensywność opadów do 20-60 mm. Spodziewamy się lokalnie również większego gradu.

Relacja na żywo, burze w Polsce

Rozpoczyna się pierwsza faza drugiej fali silnych burz. Pierwsze popołudniowe komórki, mogące miejscami mogącymi stać się silnymi superkomórkami notujemy między Mazowszem i Małopolską.

Burze w Polsce notowane o godzinie 15:55, 24 czerwca 2021

Pogoda, burze w Polsce, gdzie są nawałnice, na żywo 24 czerwca 2021

Godzina 16:15 - Bardzo źle wygląda sondaż aerologiczny wykonany na stacji w czeskim Prostejowie. Obrazuje on bardzo dużą wartość CAPE oraz ścinanie wiatru sprzyjające bardzo dobrej organizacji burz.

Pogoda, nawałnice na żywo w Polsce, burze 24-25 czerwca 2021

Godzina 16:22 - Prognoza burz na noc 24/25.06 według IMGW uległa korekcie. Wprowadzono najwyższy 4 stopień ostrzeżenia dla południowej Polski.

Pogoda, prognoza burz na noc 24/25 czerwca 2021, gdzie będą nawałnice

Godzina 16:36 - Silne burze z rejonu Nowego Sącza i Limanowej kierują się w stronę Tarnowa i zachodniego województwa podkarpackiego. Burze te generowały grad o średnicy nawet 4-7 cm! Silne burze notowane są również w rejonie Radomia.

Godzina 16:50 - Prawdopodobne zejście trąby powietrznej w miejscowości Koniuszowa w Małopolsce.

Godzina 17:10 - Niestety, w powiecie nowosądeckim zeszła trąba powietrzna. Napływają informację o zniszczeniach w Koniuszowej i sąsiedniej miejscowości Librantowa.

Godzina 17:16 - Położenie silnych burz, w tym niebezpiecznych superkomórek niosących opady dużego gradu, silnego wiatru i nawalnego deszczu. Lokalnie pojawiła sie również trąba powietrzna w Małopolsce. Burze przesuwają się wolno na północny wschód. Dane: radar IMGW / Windy

Pogoda, trąba powietrzna w Małopolsce w powiecie nowosądeckim, Koniuszowa, 24 czerwca 2021

Godzina 17:32 - Groźne burze rozciągają się obecnie od Małopolski przez województwo świętokrzyskie po mazowieckie. W najbliższym czasie silne burze wystąpią również miejsca, zwłaszcza na zachodzie Podkarpacia oraz na Lubelszczyźnie. Burze generują spore gradziny. Przykładem jest gradobicie w Radomiu.

Godzina 17:54 - Gradobicie i nawalny deszcz w Krakowie. Stolica Małopolski znowu w tym tygodniu doświadczona przez silne burze.

Godzina 18:20 - Potężny system burzowy z superkomórkami nad Polską, niosące nawalne opady deszczu, gradu i bardzo silne porywy wiatru, widoczne na zdjęciu satelitarnym o godzinie 18:20. Powoli nasza koncentracja kieruje się już w stronę Czech, gdzie rozwinie się kolejny silny układ burzowy MCS, który w nocy z południa przez centrum będzie się kierować na wschód i północny wschód Polski.

Burze na żywo w Polsce, 24 czerwca 2021, gradobicia, nawalny deszcz, trąba powietrzna w Małopolsce

Godzina 18:54 - Nagranie trąby powietrznej / tornada, które dziś wyrządziło szkody w powiecie nowosądeckim.

Godzina 19:02 - Od Lubelszczyzny przez południowe Mazowsze, województwo świętokrzyskie po małopolskie i śląskie, nadal występuje kilkanaście aktywnych superkomórek, z których największa o średnicy około 30 km zbliża się w rejon Lublina. Wcześniej wiele miast i mniejszych miejscowości doświadczyło gradobicia, gradzinami osiągającymi średnicę nawet 4-7 cm.

Ogromna gradzina zmierzona w Radomiu

Godzina 20:05 - Potężne burze przetaczają się nad południową i częściowo  południowo wschodnią Polską. Na tym obszarze głównym zagrożeniem są opady dużego gradu, nawalne opady deszczu i silne porywy wiatru. Aktywność elektryczna burz również jest bardzo duża, zwłaszcza na obszarze od Lubelszczyzny po Małopolskę i Górny Śląsk. Zwróćmy uwagę również na Czechy tam kotłuje się nowy MCS, który w nocy przejdzie przez Polskę, z południa na północy wschód.

Zanotowane wyładowania doziemne w Polsce, w ostatnich 2 godzinach, do godziny 19:30

Burze w Polsce, silne nawałnice, gdzie są burze, prognoza na noc 24/25 czerwca 2021

Godzina 20:34 - Silne burze, które w nocy znad Czech wejdą nad Polskę i powędrują przez centrum nad północy wschód, również wygenerowały trąbę powietrzną. Tornado zeszło w rejonie miejscowości Hodonin.

Godzina 20:52 - Szok! Ogromne zniszczenia po tornadzie w Czechach. Krajobraz jak po wojnie! Straszne!

Godzina 21:45 - Przed nami główna faza nocnych burz, które znad Czech zaczęły wkraczać nad Opolszczyznę i Górny Śląsk, a następnie zaczną się przemieszczać na północny wschód Polski. Strefa wcześniejszych burze uaktywnionych nad Małopolską nadal jest aktywna szczególnie w województwie świętokrzyskim i miejscami na Podkarpaciu. Aktualnie superkomórka burzowa przechodzi na północ i północny wschód od Rzeszowa między Sokołowem Małopolski i Leżajskiem. Wszystkie burze mogą generować opady gradu, nawalnego deszczu, licznych doziemnych wyładowań i silne porywy wiatru, nawet powyżej 100 km/h!

Zasięg opadów i burz z gradem o godzinie 21:40, 24 czerwca 2021

Pogoda, burze w Polsce, noc 24/25 czerwca 2021, superkomórki z gradem

 

Godzina 22:24 - Na zdjęciu satelitarnym w podczerwieni termalnej, wyraźnie widać dwa układy burzowe, w tym ten wchodzący znad Czech. Struktura burzowa zaczyna się ze sobą łączyć. Burze znad Czech, będą mieć potencjał do generowania szkód wiatrowych oraz nadal opadów gradu i nawalnego deszczu.

Zdjęcie satelitarne burzy w podczerwieni, godzina 22:00, 24 czerwca 2021. Dane: Eumetsat

Burze w Polsce, noc 24/25 czerwca 2021, relacja na żywo

Godzina 23:07 - Gigantyczny grad spadł dziś w Tomaszowie Mazowieckim. Średnica gradzin dochodziła do około 9 cm!

Godzina 23:23 - Burze w Polsce nadal zachowują aktywność, zwłaszcza nasuwając się z południa na Podlasiu, na północy Podkarpacia i na południu Lubelszczyzny, dodatkowo system burzowy znad Czech, który wkroczył z południa, jest aktywny od Kielc po południe województwa śląskiego. Burza ta w następnych godzinach będzie się przesuwać na północny wschód i wschód w kierunku Lubelszczyzny, Podkarpacia i południowo wschodniego Mazowsza. Noc w wielu regionach będzie niespokojna. 

Zanotowane burze, od godziny 21:00, do 23:00, 24 czerwca 2021

Burze w Polsce, noc 24/25 czerwca 2021, informacje na bieżąco

Godzina 02:22, 25 czerwca - System burzowy znad Śląska i Małopolski, wcześniej wchodzący znad Czech, dociera od zachodu do Podkarpacia. Burze aktualnie dużą aktywność zachowują szczególnie w rejonie Dębicy i przesuwają się dalej na wschód regionu.

Zasięg opadów i burz w Polsce o godzinie 02:20. Dane: IMGW / Windy

Burze w Polsce, 25 czerwca 2021, Podkarpacie

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!