| |
Zagrożenie!
Pogoda. Burze. Gdzie na Ziemi zanotowano najwięcej wyładowań w 2019 roku?

Pogoda. Burze. Gdzie na Ziemi zanotowano najwięcej wyładowań w 2019 roku?

W jednym z artykułów przedstawialiśmy raport zanotowanych burz w Polsce w minionym 2019 roku. Pora sprawdzić temat burz w znacznie szerszej skali, bo całej naszej planety. Stosowny raport został przygotowany przez firmę Vaisala - światowego lidera w dziedzinie pomiarów pogodowych, środowiskowych i przemysłowych, w tym kompleksowych danych dotyczących błyskawic.

W 2019 roku wykryto na Ziemi ponad 2 mld, 353 mln, 476 tys. błyskawic, zarówno międzychmurowych jak i doziemnych. Wzrost liczby wyładowań zanotowano m.in. w Zatoce Perskiej oraz na Wielkiej Równinie USA. 

Pogoda burze gdzie najwięcej na Ziemi

Niekwestionowanym liderem była środkowa Afryka, zwłaszcza Demokratyczna Republika Konga. To właśnie w tej części świata w minionym roku wykryto najwięcej burz, ale również ognisk pożarów. Można więc uznać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że pożary były wynikiem nie tylko prowadzenia działalności rolniczej, ale także zapłonu spowodowanego przez wyładowania.

Średnia intensywności burz oraz liczba wszystkich wyładowań z okresu 2015 - 2019

Burze na Ziemi, gdzie najwięcej, pogoda

W USA wykryto blisko 223 mln piorunów (o 8,1 mln więcej w porównaniu do roku 2018), czyli około 9% wszystkich wyładowań na całej Ziemi. Tytuł burzowej stolicy USA należy do stanu Floryda (mimo, że liczba wyładowań była o 7% niższa od średniej rocznej). Następne w kolejności to stany: Oklahoma, Missouri, Teksas i Luizjana. W Teksasie, Missouri i Kansas w 2019 roku wykryto 2 miliony więcej błyskawic niż zwykle. Jest to kolejność ułożona na podstawie koncentracji liczby wyładowań w przeliczeniu na 1 milę kwadratową. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wyładowań zanotowanych na obszarze całego stanu, to w tym przypadku liderem jest Teksas.

Mimo, że na Florydzie zanotowano mniejszą liczbę wyładowań, to miejscami odnotowano największą liczbę wyładowań atmosferycznych na milę kwadratową (228) w USA. 

Liczba wszystkich wykrytych burz w 2019 roku w USA

Burze, gdzie najwięcej w USA

Koncentracja wykrytych wyładowań doziemnych w USA w 2019 roku

Burze w USA, gdzie najwięcej w 2019 roku

Rekordowy piorun w Arktyce

Z danych Vaisala wynika, że jeden piorun został wykryty w odległości około 177 km od Bieguna Północnego. W ten sposób został ustanowiony rekord świata dla błyskawicy najbardziej wysuniętej na północy Ziemi.

Większość błyskawic wykrywa się nad obszarami lądowymi lub w ich pobliżu. Jest to wynik szybszego nagrzewania się tych rejonów w porównaniu do obszarów morskich. Z tego powodu dostępna jest większa ilość niestabilnego powietrza w celu utworzenia burz. Najwyższa koncentracja piorunów występuje na obszarach tropikalnych, bo tam są najlepsze warunki do powstawania burz w ciepłym i wilgotnym powietrzu.

DobraPogoda24, Raport Vaisala


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!