| |
Zagrożenie!
Podmuch chłodu wdziera się z północy. Temperatury zupełnie rozczarują. Wiemy, do kiedy będzie zimno

Podmuch chłodu wdziera się z północy. Temperatury zupełnie rozczarują. Wiemy, do kiedy będzie zimno

Południowo wschodnia Europa zmaga się obecnie z piekielnym upałem zbliżającym się miejscami w rejonie Grecji do 42 st. C., a w tym czasie w Polsce zaczniemy marznąć. Zamiast upału będziemy mieć podmuch chłodu napływającego z Arktyki. Noce i poranki będą wyjątkowo zimne, ale i w ciągu dnia temperatury miejscami nie zdołają przekroczyć 16-20 st. C. Anomalia temperatury będzie ujemna, co nie zdarza się często.

Prognozowana anomalia zimnego powietrza napływające w głąb Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 13 czerwca 2024

Podmuch chłodu, zimno w Polsce, do kiedy niskie temperatury czerwiec 2024

Obecny układ baryczny nad Europą sprawia, że mamy szeroki korytarz do napływu chłodnego powietrza z północy przez północno zachodnie i środkowe regiony w kierunku południowo zachodnim. Jedynie dzielnice południowo wschodnie kontynentu są wyjątkiem, gdzie utrzymuje się potężna fala upałów. Nic więc dziwnego, że będziemy w najbliższych dniach narzekać na ochłodzenie i pytać, gdzie to ciepło, gdyż coraz bardziej zbliżamy się do sezonu wakacyjnego.

Prognozowane temperatury w Polsce o godzinie 14:00, 13 czerwca 2024

Podmuch chłodu i niskie temperatury w Polsce, do kiedy zimno czerwiec 2024

Apogeum tej fali ochłodzenia czeka nas w czwartek, gdy temperatura maksymalna w kraju sięgnie około 14-20 st. C., a lokalnie na południu w rejonach podgórskich, zwłaszcza na Podhalu będzie jeszcze zimniej, ponadto miejscami wystąpią opady deszczu, głównie we wschodniej połowie kraju. Noce również rozczarują, bo temperatury na wysokości 2m spadną w wielu regionach do kilku st. C., a lokalnie przy gruncie będą oscylować w pobliżu 0 st. C. To będzie wyraźny okres z ujemną anomalią temperatury w kraju.

Prognozowana anomalia temperatury maksymalnej w Polsce i Europie, 13 czerwca 2024

Fala zimna w Polsce, temperatury rozczarują, do kiedy chłodno 13 czerwca 2024

O ochłodzeniu z jakim aktualnie mamy do czynienia świadczy szczególnie anomalia temperatury odnosząca się do średniej wieloletniej dla tej pory roku. W czwartek największe odchylenie będziemy mieć w regionach południowo wschodnich Polski, gdzie temperatura maksymalna będzie o około 8-11 st. C. poniżej normy.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 16:00, 14 czerwca 2024

Zimno w Polsce, do kiedy ochłodzenie, temperatura 14 czerwca 2024

Na szczęście ochłodzenie choć dość uciążliwe, nie będzie długotrwałe, bo już od soboty wrócimy do znacznie wyższych i letnich temperatur. Ponownie zrobi się gorąco, a w kolejnych dniach przejściowo będzie możliwe nadejście upału. Czerwiec przyniesie więc w Polsce spore zmiany i wahania warunków atmosferycznych pod względem termicznym.

Zobacz: Nadciągnie pierwsza fala upałów. Temperatura sięgnie 36 stopni

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 3 dni do 15 czerwca 2024

Podmuch chłodu, niskie temperatury w Polsce, anomalia do 17 czerwca 2024

Zanim temperatury ponownie wzrosną, to w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będą wyjątkowo niskie jak na czerwiec w Polsce. Średnia temperatura dobowa za okres 3 dni będzie miejscami o około 1-3 st. C. poniżej normy. Największe odchylenie zanotujemy w regionach południowo wschodnich.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spłynie bańka chłodu. Gorące i upalne lato wróci do Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!