| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spłynie bańka chłodu. Gorące i upalne lato wróci w tych dniach

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spłynie bańka chłodu. Gorące i upalne lato wróci w tych dniach

Napłynie chłodne powietrze z falą ochłodzenia na dłużej, czy wróci gorące i upalne lato do Polski? Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już ostatniej dekady czerwca wskazuje dwa wyraźne okresy temperaturowe w zakresie najbliższych tygodni. Po okresie wyraźnie chłodniejszym, ocieplenie powróci do naszego kraju, ale nadal czekają nas burze z ulewami i gradem. W kilku regionach opady będą częstsze.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 24 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, temperatura w Polsce do 24 czerwca 2024

Po pierwszej dekadzie czerwca ze zmienną pogodą, ale z umiarkowanymi temperaturami z okresem także gorącego lata, bo miejscami z temperaturą powyżej 25 st. C. i ostatecznie średnią temperaturą o blisko 1 st. C. powyżej normy, w nowym tygodniu czeka nas wyraźne ochłodzenie, ale raczej nie będzie długotrwałe. Nad Polskę ulokuje się chłodna masa powietrza, która w formie bańki chłodu utrzyma się przez niecały tydzień. Najchłodniej będzie nad samym morzem, w rejonach podgórskich oraz na strefie frontowej w rejonie opadów.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 15 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 15 czerwca 2024

To będzie wyraźny tydzień z ujemną anomalią temperatury w Polsce od wielu tygodni, zwłaszcza na północy, w centrum i na zachodzie kraju. W ciągu dnia w zależności od regionu, temperatury maksymalne będą sięgać na ogół do 18-23 st. C., a miejscami w rejonach opadów będzie chłodniej. Powrotu okresu z gorącym latem, czyli temperaturami osiągającymi lub przekraczającymi 25 st. C., a nawet miejscami z szansą na upał spodziewamy się dopiero pod koniec nowego tygodnia oraz na początku kolejnego.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie za okres najbliższego tygodnia do 15 czerwca 2024

Pogoda długoterminowa, anomalia opadów w Polsce i Europie do 15 czerwca 2024

W nowym tygodniu miejscami nadal będą się pojawiać przelotne opady deszczu i burze, choć ich częstotliwość od wtorku i środy nieco spadnie, gdy staną się jeszcze bardziej rozproszone. Wcześniej kolejne ulewy i silne burze dotkną szczególnie w poniedziałek regiony wschodnie i południowo wschodnie kraju, gdzie miejscami przy oberwaniu chmury mogą się pojawić zalania i podtopienia. Warunki pogodowe w tym dniu będą dynamiczne. Z tego też powodu w prognozach widnieje dodatnia anomalia opadów w południowo wschodnich regionach Polski i ujemna lub w normie na pozostałym obszarze, gdzie opadów będzie znacznie mniej.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 24 czerwca 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 24 czerwca 2024

W prognozach na wiązkach wyliczeń numerycznych widać dość dużą spójność przewidywań na okres najbliższych dwóch tygodniu. Na przykładowych danych widnieje okres chłodniejszy w najbliższych dniach, miejscami z temperaturami maksymalnymi w pobliżu 20 st. C., a następnie od około połowy czerwca oraz w kolejnych dniach zaczniemy wracać do coraz wyższych i bardziej letnich temperatur.

Czytaj także: Potężny upał wkroczy do Europy. Temperatura przebije 45 stopni

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza temperatury i opadów do 24 czerwca 2024

Wraz z kolejnym ociepleniem po wcześniejszej fali chłodu, w trakcie drugiej połowy czerwca powrócimy do typowo letniej pogody. Zrobi się gorąco i miejscami nawet przejściowo upalnie, ale będzie ponownie duszno i parno z tendencją do występowania nagłych burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Miejscami wystąpią nawałnice.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!