| |
Zagrożenie!
Nadciągnie pierwsza fala upałów. Temperatura sięgnie 36 stopni. Letni żar rozpocznie się w tym dniu

Nadciągnie pierwsza fala upałów. Temperatura sięgnie 36 stopni. Letni żar rozpocznie się w tym dniu

Wysokie upalne temperatury do tej pory w tym sezonie na ogół omijają środkową i zachodnią Europę, w tym Polskę, ale wygląda na to, że później niż zwykle jednak doczekamy się pierwszej fali upałów w czerwcu. Najnowsze prognozy zaczynają się stabilizować i coraz pewniej przewidują dotarcie ciepłych mas powietrza do centrum kontynentu. Temperatura w naszym kraju ma sięgnąć aż 30-36 st. C. Upał potrwa kilka dni.

Pierwsza fala upałów sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 18 czerwca 2024

Pierwsza fala upałów sięgnie Polski, temperatura wzrośnie do 36 st. C. czerwiec 2024

Obecnie odczuwamy ochłodzenie, które szczególnie będzie dotkliwe w nocy, gdy temperatury miejscami spadną do kilku st. C., a przy gruncie lokalnie otrą się o przymrozki. Pod koniec tygodnia już w najbliższy weekend oczekujemy zmiany kierunku adwekcji powietrza i ocieplenia w kraju. Wrócimy do letnich temperatur i znowu zacznie się robić gorąco. Główna fala ocieplenia dotrze do Polski na kilka dni w nowym tygodniu.

Prognozowany upał w Polsce, 19 czerwca 2024

Pierwsza fala upałów dotrze do Polski, będzie 36 st. C., czerwiec 2024

W tym roku 24 maja pojawił się pierwszy upał w Polsce, gdy zanotowano 30,5 st. C. w Puławach, ale wciąż czekamy na pierwszą falę upałów o której mówimy, gdy co najmniej przez 3 dni z rzędu temperatura w wielu miejscach kraju osiąga lub przekracza 30 st. C. Jeśli prognozy nagle się nie zmienią, to jest spora szansa, że po chwilowym ochłodzeniu dość szybko przejdziemy do dosłownego letniego żaru.

Prognozowana adwekcja i temperatura ciepłego powietrza napływającego w głąb środkowej Europy na wysokości 1,5 km, 20 czerwca 2024

Pierwsza fala upałów w Polsce, temperatura sięgnie 36 st. C., będzie letni żar czerwiec 2024

Pojawieniu się kilkudniowego upału ma sprzyjać specyficzny układ baryczny nad Europą, jaki zdoła powstać w nowym tygodniu. W rejonie Wysp Brytyjskich jest prognozowany dość rozległy cyklon, a w tym czasie na wschodzie kontynentu ma stacjonować antycyklon. Między tymi ośrodkami barycznymi powstanie korytarz do napływu ciepłych mas powietrza z południa Europy, a nawet północnej Afryki wprost do Polski. Potencjał ciepłego powietrza będzie spory o czym świadczy przewidywana jego temperatura na wysokości 1,5 km, która ma sięgać nawet 18-21 st. C.

Prognozowany upał w Polsce, 20 czerwca 2024

Fala upałów w Polsce, temperatura do 36 st. C. 20 czerwca 2024

Temperatura niezakłóconego powietrza na tym poziomie ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistych pomiarach temperatur na standardowej wysokości 2m w klatkach meteorologicznych, gdzie dokonuje się fachowego pomiaru. Powietrze to napływając i osiadając dodatkowo się nagrzewa i tworzy kopułę ciepła, zwłaszcza w obszarze wyżowym. Dla porównania w krajach, gdzie w ostatnich tygodniach temperatury sięgały do 50-53 st. C. między Indiami, Pakistanem, Bliskim Wschodem i północną Afryką, temperatura na tym poziomie osiąga nawet 31-39 st. C., co jest wartością niewyobrażalną w Polsce.

Prognozowany zasięg upału. Maksymalne temperatury w Polsce i Europie, jakie mogą wystąpić między 17-19 czerwca 2024

Kiedy pierwsza fala upałów w Polsce, temperatury czerwiec 2024

W kolejnych dniach będziemy nadal bardzo skrupulatnie weryfikować najnowsze prognozy temperatur. Jeśli potwierdzą się prognozy, to letni żar z pierwszą falą upałów poczujemy szczególnie między około 17-20 czerwca z marginesem błędu plus minus 1 dzień.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!