| |
Zagrożenie!
Pierwszy orkan przyniesie wichury. Wiatr osiągnie 160 km/h. Prąd strumieniowy sporo namiesza

Pierwszy orkan przyniesie wichury. Wiatr osiągnie 160 km/h. Prąd strumieniowy sporo namiesza

Z niepokojem śledzimy najnowsze prognozy pierwszego jesiennego orkanu, który pod koniec tygodnia przyniesie silne wichury na północnym zachodzie Europy. W pośredni sposób wpłynie na warunki atmosferyczne w Polsce, ale u nas w przyjemny sposób. W centrum żywiołu będzie zupełnie inaczej. Spodziewany jest niszczący wiatr ze sztormem i ulewami. Namiesza w pogodzie silny prąd strumieniowy.

Prognozowane położenie orkanu z zasięgiem wichury w rejonie północno zachodniej Europy według modelu ECMWF, 20 października 2024

Będzie pierwszy jesienny orkan w Europie w październiku 2024, wiatr osiagnie 160 km/h

Jesteśmy po analizie wszystkich głównych modeli pogodowych i jednoznacznie wskazują na głęboką cyklogenezę, jaka dokona się na zachód od Wysp Brytyjskich na otwartych wodach Atlantyku. W ciągu doby między 19-20 października nastąpi bardzo szybki spadek ciśnienia w centrum cyklonu, który spełni definicję bombogenezy, mówiącej o spadku ciśnienia o co najmniej 24 hPa. To będzie do tej pory najsilniejszy żywioł w tym sezonie jesiennym w rejonie północno zachodniej Europy.

Prognozowane położenie i prędkość wiatru w prądzie strumieniowym w Europie, 20 października 2024

Przejdzie pierwszy jesienny orkan w październiku 2024 w Europie, wiatr prąd strumieniowy

Będzie temu sprzyjać intensyfikacja cyklonu w rejonie oddziaływania silnego prądu strumieniowego, który powstając na kontraście temperatury między coraz chłodniejszą Arktyką i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi nasunie się nad rejon Wysp Brytyjskich po Skandynawię. W jego osi i na północny zachód od niego będzie się przemieszczać centrum pierwszego tej jesieni orkanu w Europie. Brytyjscy meteorolodzy nadali mu imię Ashley.

Prognozowana prędkość wiatru w orkanie w rejonie północno zachodniej Europy według modelu ICON, 20 października 2024

Orkan przyniesie wichury w Europie w październiku 2024, prognoza wiatru

W rejonie Wysp Brytyjskich w najbliższy weekend przejdą dwie fale wichury, z których ta druga będzie zdecydowanie silniejsza, gdy właśnie jesienny orkan bezpośrednio podejdzie w rejonie północno zachodniej Europy. Zjawisko orkanu definiuje prędkość wiatru. Aby tak określać bardzo silne europejskie wichury, to wiatr musi przekraczać co najmniej 33 m/s, czyli ponad 118 km/h. W przypadku omawianego cyklonu będzie dużo więcej. Prognozy operacyjne niemieckiego modelu ICON, który nieźle przewiduje wiatr, wskazuje do około 180-200 km/h na otwartych wodach morskich na zachód i północny zachód od Irlandii i Szkocji. Na lądzie szczególnie na obszarze zachodniej i północnej Irlandii oraz Szkocji, wiatr w porywach może sięgnąć około 90-160 km/h, zwłaszcza na wybrzeżu. Jeszcze mocniej powieje w górach w rejonie oddziaływania prądu strumieniowego.

Sprawdź: Jest najnowsza pogoda na listopad. Będą pierwsze śnieżyce. Zimowy podmuch w prognozach

Prognozowany zasięg wichury i przejścia orkanu w Europie według modelu GFS, do 20 października 2024

Pierwszy silny jesienny orkan przyniesie wichury w Europie w październiku 2024, wiatr osiągnie 160 km/h

Z analizy i porównania kilku modeli pogodowych jednoznacznie wynika, że orkan największe wichury przyniesie w rejonie Irlandii, Szkocji po Wyspy Owcze. Na tym obszarze wiatr będzie łamał drzewa oraz uszkadzał lub zrywał dachy. Spodziewamy się również masowych przerw w dostawie prądu. Będą możliwe problemy na lotniskach bo wiele lotów może zostać odwołanych, przełożonych lub loty zostaną skierowane na lotniska zastępcze. Przechodzący cyklon z wiatrem o sile orkanu wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, gdyż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągnie ciepłe masy powietrza z południowego zachodu w głąb środkowej Europy. Z tego powodu między 19-22 października spodziewamy się wzrostu temperatury w wielu regionach kraju do około 14-20 st. C., szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie, gdzie będzie najcieplej. Będzie również jedną z przyczyn okresami silnego wiatru w rejonach górskich, zwłaszcza w Sudetach, w których uaktywnią się wichury fenowe.

Zobacz: Silne oberwanie chmury zaleje domy. Spadnie 310 litrów wody. Ulewy przyniosą powodzie błyskawiczne

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!