| |
Zagrożenie!
Jest najnowsza pogoda na listopad. Będą pierwsze śnieżyce. Zimowy podmuch w prognozach

Jest najnowsza pogoda na listopad. Będą pierwsze śnieżyce. Zimowy podmuch w prognozach

Za ponad dwa tygodnie zakończy się łagodny październik i już pytacie o ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni, czy przyniesie znaczne ochłodzenie i pierwszy zimowy podmuch, a może nadal temperatury będą łagodne? Najnowsza pogoda na listopad może rozczarować osoby liczące na bardzo ciepłą jesień. Wiele wskazuje, że wystąpią pierwsze śnieżyce, ale ograniczą się do epizodu w kilku regionach.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, listopad 2024

Najnowsza pogoda na listopad 2024, temperatura w Polsce i Europie, będą pierwsze śnieżyce

Prognozy sezonowe opieramy o wyliczenia amerykańskiego modelu CFSv2 i europejskiego ECMWF. Trzeba przyznać, że w poprzednich miesiącach trend ich prognoz pod względem temperatur był prawidłowy bo we wszystkich zanotowaliśmy temperatury powyżej normy. Listopad według prognozy amerykańskiej ma być w Polsce o 0,25-1 st. C. powyżej normy, ale już europejskie wyliczenia wskazują na anomalię bliską normy lub tylko nieznacznie powyżej. W ujęciu całego miesiąca prawdopodobnie możemy w rzeczywistości oczekiwać średniej temperatury w pobliżu normy, choć niewykluczone, że miejscami może to być również wartość ujemnej anomalii.

Pogoda długoterminowa na listopad 2024. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie

Najnowsza pogoda na listopad 2024, prognoza temperatury w Polsce i Europie

Najnowsze prognozy średniej temperatury w listopadzie w Polsce nie zachwycają, gdyż prawdopodobieństwo wartości powyżej normy jest niskie i wynosi zaledwie 40-50%, a lokalnie jest wskazywana wyraźna norma. Wynosi ona za cały listopad, od 2,1 st. C. w Zakopanem przez 2,3 st. C. w Suwałkach, 3,2 st. C. w Lublinie, do 5,3 st. C. w Ustce. Oznacza to, że w ciągu doby będą się już częściej niż zwykle mogły zdarzać noce z mrozem, zwłaszcza nad ranem w przypadku rozpogodzeń. Sezon grzewczy ruszy już z całym impetem, ponadto będzie to dobry miesiąc do wymiany opon letnich na zimowe w samochodach. Biorąc pod uwagę dane prognostyczne z wielu źródeł, możemy ostatecznie przyjąć, że w tym sezonie temperatura w Polsce w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni będzie zbliżona do normy, miejscami z lekkim odchyleniem ponad lub poniżej. Nie będzie to więc miesiąc ekstremalnie ciepły.

Najnowsza pogoda na listopad 2024. Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Najnowsza pogoda na listopad 2024, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Trend dotyczący zjawisk atmosferycznych wskazuje prognoza dominacji układu barycznego nad Europą. Z wyliczeń modelu sezonowego wynika, że Atlantyk będzie mniej aktywny niż zwykle z powodu trwalszej blokady wyżowej, co oznacza, że cyrkulacja strefowa niosąca ulewy, wichury i fronty z przelotnymi opadami będzie rzadziej wpływała na pogodę. Wyż ten odetnie nas również od częstej adwekcji łagodnych mas powietrza znad Atlantyku. Zamiast tego możemy mieć podejścia stref wilgoci z południa Europy, która na styku z zimnym powietrzem z północy może miejscami przynieść pierwsze śnieżyce. Nie będzie to już trwały podmuch zimy, ale jej jedynie epizody ograniczone na ogół do kilku regionów. Możliwe, że pierwsze opady śniegu na nizinach w Polsce zanotujemy, głównie w trakcie drugiej połowy listopada na co wskazuje powtarzalność zjawiska z ostatnich lat. Będą również okresy zgniłych wyżów z mgłami oraz dni z jeszcze lekkim podmuchem złotej jesieni.

Sprawdź: Prognozy opadów są fatalne. Ulewy zostaną zablokowane. Będzie silny i długotrwały antycyklon w Polsce

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, listopad 2024

Nowa pogoda na listopad 2024, anomalia opadów w Polsce i Europie

Tradycyjnie w prognozach sezonowych najsłabszym elementem są przewidywania opadów w odróżnieniu do temperatur. Modele sezonowe nie wskazują, aby listopad był miesiącem suchym w Polsce. Na ogół suma opadów powinna być w normie lub miejscami powyżej. Reasumując, w listopadzie będzie sporo dni charakterystycznych dla normalnej jesieni, która często będzie odczuwana jako chłodna, gdyż średnia temperatura dobowa zliczana na podstawie temperatury maksymalnej i minimalnej w danym dniu będzie często wahać się w przedziale 5-10 st. C., a przejściowo będą również okresy na pograniczu termicznego przedzimia wynoszącego w ciągu doby do 0-5 st. C. Prognozy długoterminowe mimo postępu w dziedzinie meteorologii są jednak nadal orientacyjne i mogą jeszcze ulec zmianie. Miejmy to więc nadal na uwadze.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski na drugą połowę października

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!