| |
Zagrożenie!
Piekielny upał nie odpuszcza. Temperatura zbliża się do 50 stopni. Będzie cieplej również w Polsce?

Piekielny upał nie odpuszcza. Temperatura zbliża się do 50 stopni. Będzie cieplej również w Polsce?

Temperatura w Polsce nadal pozostawia w kwietniu wiele do życzenia, ale są regiony na naszej planecie, gdzie nadal trwa piekielna fala upałów rozpoczęta pod koniec ubiegłego miesiąca. Od wielu tygodni termometry wskazują ponad 40-45 stopni, a w najbliższych dniach upał zbliży się do 50 stopni C. Trudna sytuacja panuje szczególnie w Indiach i Pakistanie. Na pograniczu tych krajów na łagodzący deszcz również nie można liczyć. Istny koszmar w następnych dniach będzie się utrzymywać. Sprawdźmy, jakie są prognozy ekstremalnych temperatur i czy jest w końcu szansa na wzrost temperatury także w Polsce.

Prognozowane temperatury maksymalne na Ziemi, jakie mogą wystąpić między 25 kwietnia i 5 maja 2022

Piekielny upał w Indiach i Pakistanie, temperatura zbliża się do 50 stopni, kwiecień 2022

Ponownie wyróżnia się obszar od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Pakistan, Indie, część Birmy i Tajlandii. Na tym obszarze temperatury przekroczą 35-45 st. C., a miejscami, zwłaszcza w Indiach, Pakistanie i Czadzie temperatura może wzrosnąć do około 47-48 st. C.

Piekielny upał od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie. Zanotowane maksymalne temperatury na Ziemi, 24 kwietnia 2022. Dane: Ogimet

Potężna fala upałów, od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Indie, pomiary temperatury, kwiecień 2022

Piekielna fala upałów obejmuje wiele krajów i spory obszar naszej planety zamieszkiwany przez co najmniej kilkaset milionów ludzi.

Prognozowany upał w Indiach i Pakistanie, 27 kwietnia 2022

Piekielny upał w Indiach, mapa temperatury 27 kwietnia 2022

Fala upałów w tej części świata wyróżnia się na tle innych, bo rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie. W zeszłym roku informowaliśmy o niej w drugiej połowie maja, a w tym już na początku kwietnia zagościł potężny upał na obszarze rozciągającym się co najmniej na dystansie 10 tys. km.

Prognozowany upał w Indiach i Pakistanie, 2 maja 2022

Ogromna fala upałów od Afryki przez Bliski Wschód po Indie, mapa temperatury 2 maja 2022

Koszmarny upał na przełomie kwietnia i maja ma się nasilić w rejonach pogranicza Indii i Pakistanu. Wstępne prognozy wskazują na maksymalną temperaturę do 48 st. C., ale niewykluczone, że lokalnie upał sięgnie blisko 50 st. C. Sytuacja jest dramatyczna, bo dzień w dzień od kilku tygodni upał przekraczający 40-45 st. C. uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Sytuacja szybko się nie zmieni, bo ulgę mogą przynieść dopiero deszcze monsunowe, ale monsun nadal jest odsunięty poza Indie. Do tego czasu systematycznie zacznie spadać poziom wody w rzekach i studniach. W Indiach woda jest poważnym problemem, bo blisko połowa mieszkańców tego kraju ma problem z dostępem do wody pitnej. Nasilający się i wydłużający upał w przyszłości może zmusić mieszkańców Indii i Pakistanu do masowej migracji. Będziemy wtedy mówić o uchodźcach klimatycznych.

Prognozowana suma opadów w rejonie piekielnych upałów w Indiach i Pakistanie, do 5 maja 2022

Piekielna fala upałów w Indiah i Pakistanie, temperatura zbliża się do 50 stopni, prognoza opadów do 5 maja 2022

Stopniowe ochłodzenie zacznie się pojawiać wraz z nadejściem monsunu, a zwykle ma to miejsce w czerwcu. Wcześniej upał może się tylko nasilać. Z kolei w Polsce przełomu w pogodzie nadal nie widać. W perspektywie najbliższych 2 tygodni, temperatury maksymalne w kraju mają się wahać najczęściej w przedziale 10-20 st. C. Wrócą również okresy z przymrozkami w nocy, zwłaszcza nad ranem. Więcej w naszej najnowszej prognozie długoterminowej sięgającej już niemal całej pierwszej dekady maja. W przypadku możliwych istotnych korekt, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!