| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zablokuje się przedział temperatur w Polsce. Wrócą przymrozki

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zablokuje się przedział temperatur w Polsce. Wrócą przymrozki

Ciągle marzymy o ciepłej i pogodnej wiośnie w Polsce, ale temperatury nadal będą nas rozczarowywać. Nasza najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni przedstawia zablokowany przedział temperatur, który tylko w pojedynczych dniach może być nieco wyższy, ale jedynie w określonych regionach. Przelotnych opadów będzie mniej, ale za to pojawi się więcej okresów z przejaśnieniami na większym obszarze kraju. W nocy temperatury znowu będą niższe, a miejscami ponownie pojawią się niewielkie i nieliczne przymrozki szczególnie przy gruncie. Sprawdźmy, jak wygląda aktualny trend pogody długoterminowej aż do końca pierwszej dekady maja.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce, od 24 kwietnia, do 9 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza temperatury w Polsce, od 24 kwietnia, do 9 maja 2022

W prognozie zakresu temperatur nadal nie widać przełomu. Temperatury w Polsce w ciągu dnia, w zależności od regionu, będą się wahać w przedziale 10-20 st. C. w perspektywie co najmniej najbliższych 10 dni. Najniższe temperatury najczęściej będziemy notować nad samym morzem oraz na Podlasiu, Mazurach i w rejonach podgórskich.

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres do 4 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza anomalii temperatury w Polsce, do 4 maja 2022

Na przełomie kwietnia i maja nie widać stałej adwekcji zdecydowanego napływu ciepłego powietrza do Polski. Mogą się zdarzyć krótkie okresy z napływem cieplejszego powietrza z południa, ale będą one związane również z przemieszczeniem się stref frontowych związanych z niżami, dlatego wzrost temperatury nie będzie mocno odczuwalny. Wstępne prognozy na majówkę zapowiadają miejscami przelotne opady i burze, ale również możliwy kontrast termiczny między zdecydowanie chłodniejszą północno zachodnią i cieplejszą wschodnią i południowo wschodnią Polską.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury powietrza napływającego do Europy i Polski, od 24 kwietnia, do 1 maja 2022

Prognozy nie wskazują, aby w najbliższym tygodniu miał nastąpić przełom w kierunku ocieplenia i stałego wzrostu temperatur w Polsce. Mało tego, w nocy miejscami wrócą przymrozki, zwłaszcza około 28 kwietnia nad ranem. Wcześniej tak, jak do tej pory, będą możliwe tylko lokalnie w rejonach nocnych większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Polsce i Europie, do 4 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Polsce i Europie do 4 maja 2022

Polska w następnych dniach znajdzie się w obszarze pomiędzy skrajem pola obniżonego ciśnienia z południowej Europy, a skrajem oddziaływania wyżu znad Atlantyku i Rosji. Oznacza to w Polsce pogodę nadal zmienną, ale z mniejszą częstotliwością przelotnych opadów. Aura nadal będzie stabilniejsza w północnej połowie kraju z częstszymi tutaj chwilami ze słońcem, ale z większym spadkiem temperatury w nocy. W nowym tygodniu popada, głównie w poniedziałek 25.04 miejscami w południowej połowie kraju, gdzie dodatkowo, zwłaszcza na wschodzie i południowym wschodzie wystąpią lokalne burze. Pozostałe dni przyniosą tylko miejscami nieliczne i bardzo rozproszone przelotne opady.

Prognoza sumy opadów w Polsce do 1 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza sumy opadów w Polsce, do 1 maja 2022

Częstotliwość opadów ponownie w Polsce ma się zwiększyć w okolicy początku maja w czasie majówki. Niewykluczone, że w tym okresie dotrze bezpośrednio nad Polskę kolejny cyklon, powszechnie nazywany niżem. Przyniesie opady deszczu i burze, ale również kontrast temperatury. Wszystko będziemy weryfikować w kolejnych prognozach, bo zależy to ostatecznie od trajektorii cyklonu.

Pogoda na 16 dni dla Łodzi

Pogoda na 16 dni dla Łodzi, prognoza długoterminowa do 10 maja 2022

Omawiany trend pogodowy możemy również zweryfikować dla każdej lokalizacji w Polsce na podstawie wiązek z modelu Ensemble. Warto spojrzeć na wykres czarnej wiązki, która wylicza średnią ze wszystkich i przedstawia obecnie najbardziej możliwą prognozę prawdopodobieństwa temperatury i opadów.

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa

Pogoda na 16 dni dla Rzeszowa, prognoza temperatury od 24 kwietnia, do 10 maja 2022

Przed nami więc kolejny okres bez przełomu w pogodzie. Pozostaniemy w obszarze umiarkowanych temperatur, z przewagą nadal ujemnej anomalii temperatury. Miejmy nadzieję, że po chłodnym kwietniu, z upływem maja w Polsce będzie zdecydowanie więcej cieplejszych, a nawet gorących dni. Sprawdzimy to w zapowiedzi prognozy długoterminowej na maj.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!