| |
Zagrożenie!
Szokująca wczesna fala upałów. Temperatura przekracza 46 stopni. Upał rozciąga się na tysiące kilometrów

Szokująca wczesna fala upałów. Temperatura przekracza 46 stopni. Upał rozciąga się na tysiące kilometrów

Szokująca fala upałów w pierwszej dekadzie kwietnia pojawiła na obszarze rozciągającym się na dystansie około 10 tysięcy kilometrów. Temperatury miejscami przekraczają 40-46 stopni C. szczególnie od Afryki po Azję. W wielu miejscach nigdy nie było tak upalnie o tej porze roku. Poprzednio o rozpoczynających się potężnych falach upałów w tej części świata informowaliśmy w ubiegłym roku pod koniec maja. W tym roku pierwsza poważna fala upałów wystąpiła znacznie wcześniej.

Prognozowane maksymalne temperatury na Ziemi, jakie mogą wystąpić między 10-19 kwietnia 2022

Potężna wczesna fala upałów w kwietniu 2022, temperatura przekracza 46 stopni C. Miejscami nigdy wcześniej nie było tak ciepło, padają rekordy

Widać wyraźnie, że w pierwszej połowie kwietnia potężny upał z temperaturami na poziomie 40-47 st. C. może wystąpić od północnej Afryki przez Bliski Wschód po Pakistan i Indie. Miejscami będzie wyjątkowo gorąco, jak na tę porę roku, bo zwykle takie upały rozpoczynają się znacznie później nawet o miesiąc lub półtora, tak jak to było w maju 2021.

Potężna fala upałów. Temperatury maksymalne zanotowane 8 kwietnia 2022

Potężna wczesna fala upałów, kwiecień 2022, temperatura na świecie

Powyższe dane Ogimet jednoznacznie udowadniają występowanie potężnego upału, od Algierii w północno zachodniej Afryce aż po Indie. Ma to również swoje przełożenie na anomalie temperatury, która obecnie na tym obszarze znacznie przekracza normę klimatyczną. Mniejszy upał rozciąga się jednak dalej na wschód, a ciepłe powietrze sięga aż po Japonię, gdzie wczoraj 08.04 zanotowano prawie 29 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury na półkuli północnej Ziemi, 10 kwietnia 2022

Potężna fala upałów od Afryki po Indie, kwiecień 2022

W najbliższych dniach nadal gorąco i upalnie będzie szczególnie w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie, w tym w Katarze, gdzie na przełomie listopada i grudnia rozpocznie się Mundial. Temperatury maksymalne miejscami mogą być obecnie nawet o 10-20 st. C. być wyższe od normy.

Prognozowany upał, 12 kwietnia 2022

Potężny wczesny upał, kwiecień 2022, temperatura przekracza 46 stopni

Ekstremalna wczesna fala upałów nadal utrzyma się również w południowej Azji, w tym szczególnie na obszarze Indii i Pakistanu. Temperatury mogą tutaj miejscami wzrastać do 42-47 st. C.

Prognozowany upał w Indiach, 10 kwietnia 2022

Duży i wczesny upał, rekordowa fala upałów w kwietniu 2022, mapy temperatury

Tymczasem w Polsce również nastąpi wzrost temperatury z upływem kolejnych dni kwietnia, ale raczej jeszcze bez stałego trendu. Temperatury miejscami przekroczą 20 stopni około 13-14 kwietnia, gdy ciepłe powietrze do środkowej Europy zaciągnie cyklon Pamela. Na znacznie wyższe temperatury, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ryjek

Czyli jak zwykle: siedzimy ciepło ubrani przy kaloryferach i czytamy, jak to wszędzie ciepło, tylko u nas zimno. Dobrze chociaż, że jeszcze przez parę lat będzie można węglem palić. A co później, skoro sezon grzewczy z roku na rok coraz dłuższy? Trza będzie jak Włóczykij z Doliny Muminków pakować namiot w plecak jesieniom i ruszać na Południe...

09 kwiecień 2022 - 19:44
Odpowiedz
Grzegorz

Nie wierzę, że zazdrościsz 46 stopni w cieniu...

10 kwiecień 2022 - 19:36
Odpowiedz