| |
Zagrożenie!
Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Spadnie śnieg i przejdą ulewy z burzami. Temperatura runie o 15 stopni

Ochłodzenie przerwie fale ciepła. Spadnie śnieg i przejdą ulewy z burzami. Temperatura runie o 15 stopni

Rozpoczyna się silne ocieplenie w Polsce, które niesione przez powietrze zwrotnikowe wraz z pyłem saharyjskim, spowoduje wzrost temperatur w wielu regionach do co najmniej 20-26 st. C. Ciepła masa powietrza utrzyma się do Lanego Poniedziałku po czym czeka nas załamanie pogody związane z przejściem chłodnego frontu i niżu. Do wtorku temperatury miejscami spadną nawet o 10-15 st. C. Pojawią się ulewy i burze, a w górach spadnie śnieg. Ochłodzenie nie będzie jednak trwałe i szybko się skończy.

Prognoza zasięgu wkraczania opadów na froncie niosących zmianę pogody o godzinie 23:00, 1 kwietnia 2024

Ochłodzenie przerwie silną fale ciepła w Polsce, przejdą ulewy z burzami i spadnie śnieg, temperatura runie o 15 st. C. kwiecień 2024

Obecnie w czasie świąt czeka nas apogeum zapowiadanego ocieplenia. Jest szansa, że lokalnie na południu kraju padnie rekord temperatury maksymalnej dla marca wynoszący 25,6 st. C. Rozstrzygnie się to w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Generalnie do poniedziałku ma przeważać stabilna i bardzo ciepła pogoda, a przelotny deszcz i burza może się zdarzyć tylko lokalnie. Zauważymy również wyraźne zmętnienie nieba ze względu na obecność pyłu saharyjskiego. Z tego powodu o poranku miejscami nie było widać Tatr i to w bliskiej odległości. Nieco chłodniej będzie jedynie miejscami na północy kraju ze względu na oddziaływanie Bałtyku.

Prognoza zasięgu frontu z opadami niosąca kres fali ocieplenia w Polsce o godzinie 05:00, 2 kwietnia 2024

 Ochłodzenie przerwie fale ciepła, temperatura spadnie o 15 st. C. i spadnie śnieg kwiecień 2024

Zmiana pogody czeka nas między 1-2 kwietnia, gdy nad Polską w chwiejnym powietrzu rozwiną się przelotne opady i burze, lokalnie z gradem. Miejscami popada, głównie na północy i północnym zachodzie kraju, a następnie wieczorem i nocą z południa nasunie się strefa frontu atmosferycznego rozciągająca się z południa na północny wschód. Z frontem będzie związany niż wędrujący na północny wschód Europy. Przesuwając się na północ, będzie jednocześnie zaciągać chłodne powietrze z północnego zachodu.

Prognoza zasięgu opadów na froncie w Polsce o godzinie 11:00, 2 kwietnia 2024

Ochłodzenie załamie pogodę spadnie śnieg i będą ulewy z burzami kwiecień 2024

Na ogół na froncie spodziewamy się opadów deszczu, a śnieg popada głównie w górach, zwłaszcza w rejonie Tatr, a pod koniec strefy frontowej także w Bieszczadach. Najwięcej opadów podczas wymiany mas powietrza jest obecnie prognozowanych między Górnym Śląskiem i Małopolską przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Podlasie, a także miejscami wzdłuż wybrzeża. Niewykluczone, że strefa tych opadów jeszcze się przesunie i będą korekty zasięgu na wschód lub zachód kraju.

Zobacz również: Ogromna śnieżyca zakorkuje drogi. Nawrót zimy przyniesie 100 cm śniegu. Będą zawieje i zamiecie

Prognozowana suma opadów w Polsce do 2 kwietnia 2024

Prognoza sumy opadów w Polsce do 2 kwietnia 2024

Silna fala ocieplenia utrzyma się w Polsce do 1 kwietnia, a dzień później pojawi się ochłodzenie. Będzie znaczące, ale chwilowe. Temperatury maksymalne miejscami mogą spaść nawet o 10-15 st. C. Jako przykład możemy podać rejon Tarnowa, gdzie temperatury w czasie świąt sięgną około 26 st. C., a we wtorek zanotujemy około 10-14 st. C. w zależności od dokładnego położenia frontu.

Prognoza temperatury chłodniejszego powietrza zaciąganego do Polski na wysokości 1,5 km, 3 kwietnia 2024

Ochłodzenie przerwie fale ciepła, spadnie śnieg i będą ulewy z burzami w Polsce kwiecień 2024

Na powyższej prognozie doskonale widać, jak niż znad Białorusi kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie zaciągał chłodne powietrze w głąb Polski. Jednocześnie bardzo ciepła masa powietrza zostanie wyparta nad wschodnie krańce Europy. Ochłodzenie będzie jednak krótkie, bo po kilku dniach wrócimy do temperatur przekraczających 20 st. C., zwłaszcza między około 5-7 kwietnia. Nawrotu zimy ze śnieżycami i mrozem w Polsce nadal więc nie będzie. Wręcz przeciwnie, bo kwiecień zapowiada się jako kolejny miesiąc z temperaturami znacznie powyżej normy.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024. Prognozy dla Polski rozwiewają wątpliwości

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!