| |
Zagrożenie!
Owce zabił piorun w Dolinie Chochołowskiej. Burze w Polsce przyniosły grad, zalążki tornad i ulewy

Owce zabił piorun w Dolinie Chochołowskiej. Burze w Polsce przyniosły grad, zalążki tornad i ulewy

Szczyt sezonu burzowego dopiero przed nami, a już burze w Polsce przyniosły szkody. Piorun zabił 11 owiec "chroniących" się pod drzewem w pobliżu Doliny Chochołowskiej, a w innych regionach kraju pojawiły się ulewy powodujące lokalne podtopienia, były również opady niewielkiego gradu i zalążki tornad.

Piorun zabił owce w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach, burze przyniosły ulewy i gradobicia, 6 maja 2022

Pierwszy stopień ostrzeżenia meteorologicznego wydaliśmy wczoraj 06.05 dla województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz częściowo lubelskiego i śląskiego. Właśnie na tym obszarze pojawiły się lokalnie niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Szczególnie niebezpiecznie w czasie burz jest w rejonach podgórskich, gdzie pioruny stanowią bardzo często śmiertelne niebezpieczeństwo. Około godziny 16:00 na Siwej Polanie w pobliżu Doliny Chochołowskiej w Tatrach, uderzył piorun w konstrukcję parku linowego. Wyładowanie zeszło na pobliskie drzewo pod którym akurat znajdowały się owce. Wszystkie zwierzęta pod drzewem zginęły.

Na szczęście w parku linowym w czasie burzy nikogo nie było, bo był zamknięty. Inwestycja od początku istnienia wzbudza jednak kontrowersje ze względu na swoją lokalizację. Wczorajsze komórki burzowe w Polsce przyniosły również zalążki tornad. Nie ma jednak informacji, aby jakikolwiek wir powietrza zszedł na ziemię i spowodował zniszczenia, ale na pewno taki widok napędził strachu obserwatorom.

Zalążek trąby powietrznej / tornada w rejonie Słomnik w pobliżu Krakowa, 6 maja 2022

Kolejny zalążek trąby powietrznej uchwycono także w Małopolsce w gminie Słomniki. Również w tym przypadku skończyło się tylko na strachu.

W prognozie burzowej wskazywaliśmy, że ze względu na niewielki przepływ powietrza w atmosferze, potencjalne burze będą się wolno przemieszczać, a przez to lokalnie mogą wystąpić ulewy. Jeden z przykładów pochodzi z miejscowości Branew na Lubelszczyźnie.

Skutki burzy i ulewnego deszczu w województwie lubelskim w miejscowości Branew, 6 maja 2022

Burze zanotowane w Polsce, 6 maja 2022

Burze w Polsce, przyniosły ulewy i gradobicia, piorun zabił owce, 6 maja 2022

Dziś zjawisk burzowych będzie zdecydowanie mniej. Jeśli rozwinie się burza, to tylko lokalnie, głównie w rejonie podgórskim. Prawdopodobieństwo burz sprawdzicie na codziennie aktualizowanej prognozie burz dla Polski opracowywanej przez naszych ekspertów. Kolejny ciekawszy incydent burzowy czeka nas około 12 maja w czasie wypierania ciepłego powietrza z Polski, w czasie wystąpienia pierwszej fali gorąca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!