| |
Zagrożenie!
Otrzemy się o upał w Polsce. Temperatura zbliży się do 30 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Otrzemy się o upał w Polsce. Temperatura zbliży się do 30 stopni. Wiemy, kiedy będzie gorąco

Prognozy pierwszej fali gorąca i możliwego upału nie ulegają większym zmianom. Temperatura w Polsce wzrośnie do 25-29 stopni C., a lokalnie być może otrzemy się o upał, czyli 30 stopni C. Z dnia na dzień poczujemy nagłe ocieplenie i powiew lata. Będzie on jednak krótki, gdyż ciepłe powietrze z zachodu ma być spychane na południowy wschód kraju. Wysokie temperatury miejscami zakończą burze, przelotny deszcz i grad. Zobaczmy, kiedy w Polsce będzie gorąco.

Fala gorąca w Europie i Polsce. Prognozowana anomalia temperatury, 11 maja 2022

Pierwsza fala upału lub gorąca w Polsce, mapa temperatury 11 maja 2022

Powyższa mapa jednoznacznie wskazuje na ciepły obszar w Europie rozciągający się w omawianym okresie, od Hiszpanii przez Francję, częściowo Włochy, Niemcy, Czechy, Słowację po Polskę i Bałkany. O gorących dniach w Polsce mówimy, gdy temperatura osiągnie lub przekroczy próg 25 st. C., a o upale od 30 st. C. Do tej pory w tym roku zanotowano maksymalnie w Polsce blisko 24 st. C., a więc jeszcze nie mieliśmy gorącego dnia. To się nie zmieni do końca pierwszej dekady maja. Prognozy nadal wskazują na możliwe większe ocieplenie w Polsce między około 11-13 maja (+/1 dzień). W tym właśnie okresie temperatura w Polsce w wielu regionach powinna wzrosnąć maksymalnie do 25-29 st. C., czyli mówić będziemy o dniu gorącym. W słońcu temperatura odczuwalna, będzie oczywiście wyższa.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 11 maja 2022, model ECMWF

Pierwsze uderzenie gorąca w Polsce, czy będzie upał, prognoza temperatury 11 maja 2022

Przeglądamy wszystkie prognozy wiodących modeli numerycznych na wskazany okres. Prognozy wskazują na uderzenie ciepła w Polsce od około 11 maja. W tym dniu temperatura według aktualnych wyliczeń modelu ECMWF ma wzrosnąć do około 24-28 st. C., przy czym najcieplej ma być na południowym zachodzie Polski.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 11 maja 2022, model GFS

Pierwsze gorące i upalne dni w Polsce, prognoza temperatury, maj 2022

Amerykański model GFS prognozuje w tym samym dniu obecnie maksymalnie, do 23-27 st. C. Najcieplej ma być również na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

Pierwsze gorące dni w Polsce. Wstępna prognoza temperatury, 11 maja 2022, model GEM

Pierwszy upał w Polsce, prognoza temperatury, 11 maja 2022

Kanadyjski model GEM aktualnie rozszerza zasięg ciepłego powietrza w głąb Polski. Według tej prognozy, temperatura w Polsce może wzrosnąć do około 25-29 st. C. W kolejnych dniach ciepłe powietrze ma zostać zepchnięte na południowy wschód kraju, a później cały kraj ponownie znajdzie się w umiarkowanym i chłodniejszym powietrzu do czasu kolejnego znacznego ocieplenia.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 12 maja 2022

Kiedy pierwszy upał w Polsce, mapa temperatury 12 maja 2022

Podsumowując, między około 11-13 maja czeka nas pierwszy w tym roku powiew niemal lata, gdyż temperatura miejscami wzrośnie do około 25-29 st. C. Mówić będziemy więc o pierwszym dniu gorącym. Osiągniecie lub przekroczenie progu upału, czyli 30 st. C. w Polsce wydaje się obecnie nadal niepewne, ale nie jest to wykluczone. Niestety, ocieplenie ma być krótkie, bo ciepłe powietrze przez opady i burze zostanie dość szybko wypchnięte z Polski. Prognozy non stop monitorujemy, będziemy informować na bieżąco. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!