| |
Zagrożenie!
Po blisko 3 miesięcznej przerwie w wysokich Tatrach powróciły opady śniegu

Po blisko 3 miesięcznej przerwie w wysokich Tatrach powróciły opady śniegu

Po wielu tygodniach wyjątkowo stabilnej i gorącej pogody nadeszła zmiana, która nastąpiła bardzo szybko wraz z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego. Jeszcze wczoraj 21.09 na zachodzie kraju temperatura miejscami przekraczała 30 st. C., a dziś 22.09 wzrośnie do maksymalnie 17-19 st. C. Kilkunastostopniowe ochłodzenie stało się faktem.

Przykładem może być również Kasprowy Wierch, gdzie w piątek notowano maksymalnie 11.6 st. C. Tymczasem dziś 22.09 o poranku temperatura spadła poniżej 0 st. C. i padający deszcz zaczął się zamieniać w sypiący śnieg.

Pogoda śnieg Kasprowy

Oczywiście o tej porze roku nie jest to sytuacja nadzwyczajna, ale uświadamia nam skalę szybkiej zmiany warunków pogodowych pod względem termicznym.

Padający śnieg na słowackim szczycie Łomnica. 22 września 2018 roku o godz. 11:30. Dane: vt.sk

Zima Tatry Słowacja

Przypomnijmy, opady śniegu powróciły w polskie wysokie Tatry po blisko 3 miesięcznej przerwie. Wcześniej śnieg padał 23 czerwca. Z kolei w zeszłym roku opady śniegu wróciły wcześniej, bo już 4 września.

Pierwsza znaczna dostawa śniegu w tym sezonie w wysokich Tatrach, w związku ze spodziewanym niżem będzie mieć miejsce w poniedziałek 24.09. Wówczas do wtorku 25.09 powinno spaść co najmniej kilkanaście cm.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!