| |
Zagrożenie!

W wysokich Tatrach spadł śnieg

Początek września przynosi nam zaawansowany powiew jesieni. Wczoraj 03.09 na Słowacji zanotowano pierwszy dzień od 20 maja br. z temperaturą nieprzekraczającą 20 st. C. na chociaż jednej stacji należącej do państwowej sieci meteorologicznej.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski, 4 września br.

Trajektoria wsteczna 4 września

Do środkowej Europy w dalszym ciągu napływa zimna masa powietrza. Z trajektorii wstecznej wynika, że jej źródło jest umiejscowione obecnie nad Skandynawią oraz nad Morzem Północnym.

Dane meteorologiczne wskazują, że izoterma 0 znajduje się aktualnie na wysokości około 2000-2200 m n.p.m. To oznacza, że powyżej tego poziomu w przypadku nasunięcia się strefy opadów, będzie występował wyłącznie śnieg. Można się o tym przekonać w wysokich Tatrach, gdzie dziś 04.09 zalega już warstwa śniegu m.in. na słowackim szczycie Łomnicy (2634 m n.p.m).

Śnieg w wysokich Tatrach. Łomnica, 4 września br. Kamera on-line

Śnieg na Łomnicy

Z danych IMGW wynika, że przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem były o poranku notowane także na Kasprowym Wierchu (1991 m n.p.m). W kolejnych dniach temperatura w wysokich Tatrach nieznacznie wzrośnie i opadów śniegu nie będzie lub wystąpią tylko sporadycznie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!