| |
Zagrożenie!
Trudne warunki turystyczne w górach. W Tatrach spadł śnieg

Trudne warunki turystyczne w górach. W Tatrach spadł śnieg

21 czerwca rozpoczęło się astronomiczne lato. Pogoda rządzi się jednak swoimi prawami, bowiem od 22 czerwca w całym kraju temperatura spadła o co najmniej 12-16 st. C. Wczoraj 22.06 wieczorem w Tatrach zaczął padać deszcz przechodzący w śnieg. Opady pochodzenia zimowego zanotowano również na Śnieżce w Karkonoszach.

Dziś 23.06 o poranku w wielu miejscach można zobaczyć jego niewielką warstwę m.in. w Dolinie Pięciu Stawów. Ratownicy TOPR ostrzegają, że w Tatrach są trudne warunki do uprawiania turystyki. Niska temperatura oraz padający wcześniej deszcz, a obecnie śnieg mogły spowodować powstanie w wyższych partiach Tatr oblodzeń. Szlaki są śliskie, a w lasach błotniste. 

Tatry śnieg początek lata

W piątek 22.06 doszło w Tatrach do kolejnego śmiertelnego wypadku. Około 40-letni turysta spadł z dużej wysokości w rejonie Zamarłej Turni do Doliny Pustej i niestety nie przeżył upadku. Ratownicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, przetransportowali ciało do Zakopanego. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna był na szlaku po zmroku, co jest zakazane.

Tatry śnieg lato czerwiec

TOPR apeluje o rozsądek w czasie wyjść w góry. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach konieczne jest doświadczenie górskie i odpowiedni sprzęt, jak np. raki i czekan. Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody i jej trasę dostosować do panujących warunków i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Należy pamiętać o tym, że górach może dojść do nagłego załamania pogody. Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne są zamknięte od zmierzchu do świtu.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!