| |
Zagrożenie!
Mróz i śnieg wrócił do Polski. Temperatura spadła do blisko -11 stopni. Ochłodzenie będzie jeszcze większe

Mróz i śnieg wrócił do Polski. Temperatura spadła do blisko -11 stopni. Ochłodzenie będzie jeszcze większe

Minionej doby do Polski z północy wkroczyła fala ochłodzenia związana z oddziaływaniem antycyklonu znad Skandynawii. W wielu regionach w nocy pojawił się mróz. Temperatura przy gruncie spadła do blisko -11 st. C., ale ochłodzenie w najbliższych dniach punktowo może być jeszcze większe. Lokalne dwucyfrowe spadki temperatur są jak najbardziej realne z powodu rozpogodzeń i osiadania zimnego powietrza nad krajem. Pojawiły się również miejscami opady śniegu na południu.

Prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 8 marca 2024

Mróz i śnieg wrócił do Polski, temperatura spadła do -11 st. C. w Gołdapi, marzec 2024

Najniższe temperatury minionej nocy zanotowano na północy i północnym wschodzie kraju, gdzie dodarła główna fala zimnego powietrza i pojawiły się długotrwałe rozpogodzenia. Najzimniejszymi regionem były Mazury, Podlasie i Warmia. Temperatura miejscami spadła przy gruncie do -8 st. C., zwłaszcza w Olsztynie, Kętrzynie i Suwałkach. Mróz był mniejszy na standardowej wysokości 2m, do -5,5 st. C. w Białymstoku.

Fala ochłodzenia dotarła do Polski. Prognozowana anomalia temperatury w nocy na 8 marca 2024

Mróz i śnieg w Polsce, temperatura spadła do -11 st. C. na Mazurach, marzec 2024

Biegunem zimna minionej nocy okazała się miejscowość Gołdap w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie temperatura przy gruncie spadła aż do -10,7 st. C. - podaje IMGW-PIB. Nawet w górach na szczycie Kasprowego Wierchu mróz był mniejszy do -8,2 st. C.

Sprawdź także: Burze i ulewy w Europie spowodują zalania. Spadnie ponad 200 litrów wody

Silniejszy mróz wrócił do Polski. Zanotowane minimalne temperatury w nocy na 7 marca 2024

Niestety, najbliższe noce i poranki również przyniosą mróz w Polsce. Spadki temperatur w wielu regionach do co najmniej -10/-2 st. C., również przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie są bardzo możliwe w wielu regionach do 9 marca. Później zasięg mrozu w nocy będzie mniejszy, ale okresy chłodniejsze z rozszerzaniem zasięgu ujemnych temperatur nocami w głąb kraju, w trakcie dalszej części marca znowu będą się zmieniać.

Śnieg wrócił do Polski. Skutki opadów na południu Podkarpacia, 7 marca 2024. Foto: Mirosław Piela

Śnieg i mróz wrócił do Polski, gdzie jest biało marzec 2024

Co ciekawe, minionej nocy na odsuwającym się froncie przy postępującej adwekcji chłodnego powietrza z północy wróciły dawno niewidziane opady śniegu na południu Polski. Miejscami spadło kilka cm między szczególnie Bieszczadami i Podhalem.

Czytaj również: Śnieżyce zaskoczą na zachodzie. Spadnie 50 cm śniegu

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW-PIB


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!