Ogromne ulewy zaleją domy. Spadnie 300 litrów wody. Oberwanie chmury wywoła powodzie błyskawiczne
Z wielkim niepokojem śledzimy najnowsze prognozy opadów deszczu, które miejscami w tym tygodniu w środkowej i częściowo południowej Europie mogą przynieść ogromne ulewy powodujące nie tylko zalania, ale także powodzie błyskawiczne. Wiele wskazuje, że niż niosący opady dotrze również w rejon Polski. Sumy opadów mogą osiągnąć lub przekroczyć miejscami 300 litrów wody na m2 ziemi.
Prognozowany zasięg ulewy w rejonie środkowej i południowej Europy, 14 września 2024
Po wielu dniach dominacji gorącego i upalnego lata z blokadą wyżową nad naszym regionem Europy, doszło do zmian w polu barycznym. Przesunięcie wyżu na wschód kontynentu umożliwiło jego przełamanie przez obszar pola obniżonego ciśnienia, które od zachodu i południa w kolejnych dniach zaznaczy się nad szczególnie środkową i częściowo południową Europą. Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że z powodu adwekcji chłodnego powietrza nad rejon basenu Morza Śródziemnego, dojdzie do zafalowania na froncie i ogromnej cyklogenezy, a w konsekwencji do powstania niżu genueńskiego w rejonie północno zachodnich Włoch.
Prognozowane ulewy z sumami opadów w rejonie środkowej i południowej Europy do 15 września 2024, model ECMWF
Niż ten z rejonu północnych Włoch zacznie następnie wędrować na wschód i północny wschód w głąb Europy aż dotrze w najbliższy weekend w rejon Polski. To oznacza, że przejdziemy z jednej skrajności pogodowej w drugą, od suszy po zagrożenie nadmiernymi opadami deszczu. Wcześniej przyniesie ulewy miejscami, od Półwyspu Apenińskiego przez rejon Alp, gdzie również spowoduje miejscami śnieżyce przez częściowo Bałkany po rejon Czech, Słowacji i naszego kraju. Kluczowa będzie dokładna trajektoria niżu, gdyż od niej ostatecznie uzależniona jest suma opadów i termin wystąpienia ulewy w poszczególnych regionach.
Prognoza zasięgu ulewy w rejonie środkowej i południowej Europy do 15 września 2024 według modelu GFS
Przygotowaliśmy zestawienie z aktualnymi porównaniami wszystkich wiodących modeli pogodowych, od europejskiego ECMWF przez amerykański GFS po niemiecki ICON. Co istotne i rzadkie, obecnie wszystkie prognozy wskazują ryzyko ulewy, ponadto wskazują dość podobnie najbardziej zagrożone regiony. Prognozy wyliczają najwięcej deszczu szczególnie, od rejonu pogranicza Austrii, Włoch i Słowenii, przy czym w rejonach Alp, zwłaszcza w Austrii będą to także śnieżyce przez częściowo Bałkany po Czechy, Słowację i Polskę. W prognozach widnieją różne sumy opadów, ale miejscami na wymienionym obszarze może spaść około 50-300 litrów wody na m2 ziemi, lokalnie nawet 400 litrów na co wskazuje niemiecki model ICON. Często jednak bywa, że prognozy mogą być przeszacowane lub niedoszacowane w poszczególnych regionach. W rejonie Polski na naszą uwagę szczególnie zasługuje okres między 12-15 września, gdyż w tych dniach zaznaczy się obszar frontowy, a później bezpośrednio podejście niżu, który będzie blokowany przez wyż rosyjski.
Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski
Prognozowane ulewy w rejonie środkowej i południowej Europie z sumami opadów do 15 września 2024 według modelu ICON
Pocieszeniem jest fakt, że po długim okresie posuchy na rzekach oraz w zbiornikach są spore rezerwy retencyjne, które mogą złagodzić skutki ogromnej ulewy. Kluczowe będzie natężenie opadów. Jeśli główne ulewy wystąpią w krótkim czasie, to wówczas miejscami nie uda się uniknąć zalania dróg i domów oraz lokalnych powodzi błyskawicznych. Sytuacja jest rozwojowa i rozstrzygnie się w najbliższych dniach. Mimo, że obecnie najwięcej deszczu jest prognozowane szczególnie od rejonu Austrii i Czech po zachodnią Słowację i południowo zachodnią Polskę, to należy mieć na uwadze jeszcze korekty wyliczeń. W przypadku takich układów niżowych nie raz się zdarzało, że przed wejściem głównej fali opadów, trajektoria opadów zmieniała się nawet o 100-200 km na zachód lub wschód. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym tygodniu w wielu regionach między rejonem środkowej i południowej Europy spadnie dużo deszczu mogącego powodować zalania, wylania potoków i mniejszych rzek aż do lokalnych powodzi. Trzeba się liczyć z poważnych ryzykiem zagrożenia ze strony wody.
Zobacz: Najnowsza pogoda do końca września dla Polski
Źródło: DobraPogoda24.pl