
Jest najnowsza pogoda do końca września. Po upale pierwszy mróz? Prognozy nie mają wątpliwości
Początek meteorologicznej jesieni przynosi wysokie temperatury z falą upałów w Polsce. Pytacie, czy tak już zostanie w tym miesiącu, a może niebawem wkroczy ochłodzenie i wrócą częste ulewy, a nawet pojawi się pierwszy mróz? Najnowsza pogoda do końca września podtrzymuje dodatnią anomalię temperatury, ale pojawiają się zmiany w prognozach opadów. Wygląda na to, że dojdzie do przełamania blokady cyklonalnej.
Ciepłe lato będzie się przedłużać. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 9-16 września 2024
Obecny tydzień przynosi w Polsce nietypową wysoką anomalie temperatury przekraczającą średnie wartości o kilka st. C. Miejscami temperatury maksymalne sięgają 33-34 st. C. Najnowsze prognozy sezonowe, w tym europejski model ECMWF potwierdza utrzymanie dodatniej anomalii w kolejnych tygodniach, choć temperatury maksymalne przejściowo spadną, ale nadal ma być nietypowo ciepło, jak na tę porę roku. Do około 9-10 września temperatury, w zależności od regionu mają nadal osiągać lub przekraczać na ogół 23-30 st. C.
Najnowsza pogoda na wrzesień. Przewidywana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 17-23 września 2024
W kolejnych dniach temperatury nieco spadną, jednak na ogół mają często w Polsce utrzymywać się na poziomie około 18-28 st. C. To oznacza, że średnia dobowa, ale także w ujęciu całego tygodnia będzie nadal powyżej normy lub miejscami w jej pobliżu. Ostatecznie pierwsza połowa września zapisze się jako wyjątkowo ciepła bo około 5,8 st. C. powyżej normy w skali Polski. W tym okresie przełom pierwszej i drugiej dekady września będzie nietypowo chłodny w zachodniej Europie, zwłaszcza między rejonem Wysp Brytyjskich przez Francję, częściowo Niemcy po północne Włochy, Hiszpanię i Portugalię. Na tym obszarze będzie chłodniej niż zwykle. Będą regiony i dni, gdy może być zimniej niż w Polsce.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie między 24-30 września 2024
Początek drugiej połowy września zapowiada się chłodniej bo temperatury maksymalne będą osiągać miejscami poniżej 20 st. C., ale nie będzie to długi okres bo w dalszej części września wróci ocieplenie i jeszcze między drugą i ostatnią dekadą miesiąca będziemy często w kraju notować co najmniej 19-25 st. C. Ryzyko pierwszego mrozu będzie więc w tym sezonie we wrześniu niskie, choć lokalnie przy chwilowym ochłodzeniu w drugiej połowie września, zwłaszcza przy gruncie nie można go wykluczyć. Generalnie najnowsze prognozy temperatur potwierdzają, że wrzesień w ujęciu klimatycznym będzie miesiącem ciepłym, już 9 w tym roku z nieprzerwaną dodatnią anomalią temperatury.
Sprawdź: Upał potrwa dłużej. Temperatura przekroczy 37 stopni w Europie. Fale upałów przyniesie kopuła ciepła
Prognozy opadów ulegną zmianie we wrześniu. Prognozowana anomalia sumy opadów w Polsce i Europie za okres między 9-16 września 2024
O ile prognozy temperatur są nadal jednoznaczne, o tyle z opadami już tak nie jest. Poprzednie prognozy wskazywały na miesiąc suchy i to się na pewno potwierdzi co najmniej w pierwszej dekadzie września. Najnowsze prognozy modelu sezonowego ECMWF widzą przełamanie blokady wyżowej w okolicach 2 dekady września, gdy po wielu dniach braku opadów lub tylko z lokalnymi incydentami, pojawi się szansa na częstsze opady pochodzenia także burzowego. Wówczas w ich rejonie mogą pojawić się ulewy, choć ich zasięg może być ograniczony, ale między 2 i 3 dekadą września opady powinno być nieco częstsze. Ostateczna anomalia opadów w ujęciu całego września w Polsce będzie więc zróżnicowana, co jest charakterystyczne dla nadal letnich warunków atmosferycznych.
Źródło: DobraPogoda24.pl
Cieszą się za to Duńczycy, bo po raz pierwszy od wielu tygodni temp. w Kopenhadze przekroczą nie tylko 20 ale nawet 25 st. ! Niestety w W. Brytanii będzie to już 4 m-c wyjątkowo chłodny jak na kalendarzowe lato (dziś 5.09 było maks. 19 st. od pn. Szkocji do pd. Anglii, w Irlandii ledwie 15 !!!), a we Francji drugi. Za te chłodne anomalie, jak i za upały, odpowiada prąd strumieniowy, który nieco, nieznacznie zacznie zmieniać swoją trajektorię odpowiadającą za blokady atmosferyczne, pogodę antycykloniczną i być może coś u nas popada.