
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Upał, czy jesienne ochłodzenie? Przejdą ulewy i burze
Trwająca blokada wyżowa wreszcie ustąpi i pojawią się znaczące zmiany warunków atmosferycznych w Polsce. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni zapowiada ustąpienie fali upałów i wtargnięcie ochłodzenia, choć ze znacznymi kontrastami temperatury, ponadto wystąpią w wielu regionach ulewy zwłaszcza na południu, gdzie deszczu ma spaść najwięcej. Przejdziemy do bardziej mokrego wydania września.
Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 23 września 2024
Już najbliższej doby od zachodu w głąb Polski wkroczy strefa frontowa z opadami deszczu, która będzie spychać ciepłe powietrze na wschód i północny wschód kraju, jednocześnie kończąc ogólnokrajowe wydanie przedłużającego się gorącego i miejscami upalnego lata z temperaturą od początku września o 6,4 st. C. powyżej normy. W nowym tygodniu temperatury spadną bo już nigdzie nie będziemy notować upału, czyli temperatury powyżej 30 st. C., ale będą dni z dużym kontrastem temperatury. Mogą być dni nietypowe bo na północnym wschodzie na Podlasiu będzie cieplej niż na Dolnym Śląsku, a zazwyczaj jest odwrotnie. Ma to wynikać ze specyfiki ułożenia układu barycznego nad Europą.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 16 września 2024
Z tego powodu często na zachodzie i południowym zachodzie Polski w najbliższym tygodniu będzie okresami znacznie chłodniej niż na północy i północnym wschodzie, gdzie cieplejsze masy powietrza zdołają się utrzymać. Mimo, że po wielu dniach gorących i upalnych temperatury spadną, to w ujęciu całego tygodnia i tej pory roku będą one na ogół o 1-3 st. C. powyżej normy, jedynie na zachodzie i południowym zachodzie w pobliżu normy. Początek drugiej połowy września liczony od początku miesiąca będzie o około 4,2 st. C. powyżej normy, co oznacza, że w tym czasie nadchodzące ochłodzenie zredukuje anomalie o około 2,2 st. C. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie wrzesień i tak zapisze się jako miesiąc ciepły bo raczej nie będzie w jego drugiej połowie bardzo silnego ochłodzenia.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 23 września 2024
Ustąpienie blokady wyżowej spowoduje nie tylko spadek temperatury, ale wreszcie umożliwi pojawienie się opadów deszczu w Polsce, miejscami o natężeniu ulewy. W nowym tygodniu szczególnie popada w poniedziałek, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, ponadto w okolicach 14 września, głównie na wschodzie, w centrum i południu, a w pozostałe dni miejscami w wielu innych regionach. Opady te będą związane z frontami i płytkimi niżami niosącymi ulewy w zachodnich i częściowo południowych regionach Europy.
Sprawdź: Gwałtowne ulewy zaleją drogi. Spadnie 140 litrów wody. Powodzie błyskawiczne zaskoczą kierowców
Pogoda na 16 dni dla Krakowa
Przed nami więc zdecydowana zmiana warunków atmosferycznych. Długotrwały okres gorącego, upalnego i stabilnego lata ustąpi, a w jego miejsce wkroczy aura z wahaniami temperatur i miejscami z oczekiwanymi opadami deszczu, których do końca tygodnia ma spaść najwięcej na południu Polski, zwłaszcza w Małopolsce. Spodziewane są również spore kontrasty temperatur między szczególnie południowo zachodnimi i północno wschodnimi regionami kraju. Nietypowo najcieplej ma być tym razem w północno wschodniej połowie Polski.
Źródło: DobraPogoda24.pl