| |
Zagrożenie!
Ogromne śnieżyce zasypią drogi. Nawrót zimy ściągnie 50 cm śniegu. Chwyci mróz do -20 stopni

Ogromne śnieżyce zasypią drogi. Nawrót zimy ściągnie 50 cm śniegu. Chwyci mróz do -20 stopni

W najbliższych dniach w Polsce nadal spodziewamy się ochłodzenia, z powszechnym mrozem w nocy, a lokalnie także z przelotnym śniegiem lub krupą śnieżną i to także poza górami. Będziemy mieć dni ze średnią temperaturą charakterystyczną dla przedzimia. Prawdziwa zima ze śnieżycami i większym mrozem uderzy jednak w innych regionach Europy. Natężenie opadów będzie na tyle duże, że w niektórych regionach drogi zostaną zasypane lub zakorkowane. Ogromne śnieżyce w tym tygodniu uderzą w kilku regionach.

Prognozowana ogromna śnieżyca w Europie między pograniczem Włoch, Szwajcarii i Austrii o godzinie 23:00, 19 kwietnia 2024

Ogromne śnieżyce zasypią drogi w Europie, nawrót zimy przyniesie mróz do -20 st. C. kwiecień 2024

Wdzierające się zimne powietrze w głąb Europy prowadzi do pojawienia się kolejnych śnieżyc w rejonie Alp. W ostatnich dniach spadło sporo śniegu i to niekoniecznie w wysokich górach. Fatalne warunki na drogach panowały szczególnie w Austrii i to już od wysokości zaledwie 500 m nad poziomem morza. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin sytuacja ponownie znacznie się pogorszy, gdy rozwinie się potężna śnieżyca w rejonie głównej grani Alp, od pogranicza Włoch i Szwajcarii przez południe i wschód tego kraju po znaczny obszar Austrii, zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 02:00, 20 kwietnia 2024

Zima przyniesie mróz i śnieżyce w Europie, gdzie spadnie śnieg kwiecień 2024

Dzień później, w sobotę miejscami na tym obszarze Europy pojawią się także śnieżyce konwekcyjne. Niewykluczone, że lokalnie rozwiną się burze śnieżne. Natężenie opadów miejscami będzie bardzo wysokie, bo sięgnie kilku cm na godzinę. Opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne. Warunki na drogach będą więc fatalne i bardzo zimowe. W drodze do Włoch rekomendujemy omijanie wskazanych regionów kontynentu w podanym okresie.

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i silniejszy mróz w Europie. Prognoza zasięgu śnieżycy w rejonie Alp o godzinie 14:00, 20 kwietnia 2024

Nawrót zimy ze śnieżycami i mrozem w Europie kwiecień 2024 spadnie 50 cm śniegu

Warunki zimowe w tych regionach Europy będą się więc nadal przedłużać, tym bardziej, że do niedzieli pokrywa śnieżna miejscami wzrośnie o co najmniej 20-50 cm śniegu, a w wyższych partiach gór nawet powyżej 60 cm. Silniejszy mróz w nocy spowoduje, że śnieg który spadnie, nie będzie tym razem szybko topnieć, jak to miało miejsce w pierwszej połowie kwietnia. Ponownie musimy liczyć się z poważnym ryzykiem lawin, w tym samoistnych. Krótko mówiąc, zamiast postępującej wiosny, to będziemy mieć okres z umocnieniem zimy, która nietypowo w tym roku nastała późno w tym regionie Europy, bo dopiero w ostatniej dekadzie lutego.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Alp w Europie do 21 kwietnia 2024

Gdzie przejdzie śnieżyca i zima przyniesie mróz do -20 st. C. w Europie kwiecień 2024

Najbliższe noce w rejonie pasma Alp będą przynosić silniejszy mróz do -20/-10 st. C., tylko lokalnie w zastoiskach większy. Z tego powodu, tym razem śnieg po opadach nie będzie szybko topnieć i osiadać, jak to miało miejsce w pierwszej połowie kwietnia. To będzie obecnie jeden z tych regionów Europy, gdzie w kolejnych dniach nadal będziemy mówić o prawdziwej zimie, bo zarówno śnieżnej i mroźnej.

Zobacz też: Mróz będzie coraz większy. Spadnie również śnieg w Polsce

Prognozowany mróz w Europie w pobliżu Alp o godzinie 05:00, 22 kwietnia 2024

Zima przyniesie mróz i śnieżyce w Europie, temperatura spadnie do -20 st. C., kwiecień 2024

Istotny jest również fakt, że w tym czasie między będziemy mieć jeszcze jeden region ze śnieżycami na wschodzie i północnym wschodzie Europy. Przejdzie tam dynamiczny cyklon, który przyniesie do 10-30 cm śniegu na obszarze kilku państw. Powstał on po pozostałościach wcześniejszych śnieżyc na południu Europy.

Sprawdź także: Przejdą potężne śnieżyce. Podmuch zimy przyniesie 30 cm śniegu. Gwałtowny cyklon zablokuje drogi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!