| |
Zagrożenie!
Mróz będzie coraz większy. Spadnie również śnieg. Przedzimie szybko nie ustąpi ociepleniu

Mróz będzie coraz większy. Spadnie również śnieg. Przedzimie szybko nie ustąpi ociepleniu

Trzeba przyznać, że z mocnym przytupem ochłodzenia wkroczyliśmy w drugą połowę kwietnia po rekordowo ciepłej pierwszej połowie miesiąca. Z dosłownego lata, temperatury runęły do przedzimia. Minionej nocy pojawił się powszechny mróz zarówno na wysokości 2m, jak również przy gruncie do około -5 st. C. Fala ochłodzenia będzie się przedłużać, a mróz miejscami będzie jeszcze większy. Spadnie lokalnie śnieg poza górami. Na ocieplenie szybko się nie zanosi.

Prognozowany obszar na którym mogą wystąpić ujemne temperatury w Polsce o godzinie 05:00, 18 kwietnia 2024

Mróz będzie większy i spadnie śnieg, przedzimie szybko nie ustąpi w Polsce kwiecień 2024

Sytuacja związana z ochłodzeniem coraz bardziej martwi szczególnie sadowników i ogrodników. Nie da się ukryć, że będą poważne straty w uprawach i plonach. Ujemne temperatury przy obecnie kwitnących drzewach i krzewach zniszczą miejscami zalążki owoców. Mróz jest wystarczająco silny o czym przekonaliśmy się minionej nocy, gdy temperatura miejscami w centralnej, południowej, wschodniej, północno wschodniej oraz południowo wschodniej Polsce spadła do -5 st. C. Najniższą temperaturę przy gruncie zanotowano w rejonie Kielc. Niestety, kolejne noce i poranki, w zależności od wielkości przejaśnień i rozpogodzeń nadal będą przynosić mróz w różnych regionach kraju. Spadki temperatur do około -6/-1 st. C. są jak najbardziej realne, a w rejonach podgórskich będą jeszcze większe.

Spadnie śnieg w Polsce. Prognozowany chwilowy przyrost pokrywy śnieżnej, 20 kwietnia 2024

Mróz jeszcze większy i spadnie śnieg w Polsce, fala ochłodzenia będzie długa kwiecień 2024

Mało tego, w czasie utrzymywania fali ochłodzenia, w kolejnych dniach przy przejściu stref frontowych, miejscami może przelotnie popadać nie tylko deszcz, ale również śnieg bądź deszcz ze śniegiem lub krupa śnieżna. Miejscami, zwłaszcza na południu w górach i rejonach podgórskich, ale także na północy i północnym wschodzie kraju może się przejściowo nawet zabielić lub powstanie na chwilę niewielka pokrywa śnieżna. Będziemy mieć zatem krótkie powiewy zimy, ale bez możliwości nastania jej prawdziwego i trwalszego oblicza na nizinach.

Prognoza możliwej chwilowej pokrywy śnieżnej w Polsce, 21 kwietnia 2024

Spadnie śnieg i będzie większy mróz, fala ochłodzenia w Polsce kwiecień 2024

Mamy więc dwa zupełnie odmienne okresy tegorocznego kwietnia w pogodzie. Pierwszy był rekordowo ciepły ze średnią temperaturą w ujęciu całego kraju aż o 6,2 st. C. powyżej normy, a obecnie będziemy obserwować redukcję tej dodatniej anomalii. Nasuwa się pytanie, z jaką ostatecznie wartością zapisze kwiecień na końcu miesiąca. Aktualne prognozy anomalii sięgające 25 kwietnia wskazują na wartość 2,1 st. C. powyżej normy, co oznacza, że w przeciągu 10 dni, średnia temperatura w Polsce spadnie o ponad 4 st. C. Bardzo często w tych dniach będzie charakterystyczna dla przedzimia, o którym mówimy, gdy średnia dobowa temperatura waha się w przedziale 1-5 st. C.

Sprawdź także: Prognozy przymrozków są fatalne. Będzie -6 stopni. Fala chłodu zrobi szkody w uprawach

Prognoza zasięgu śniegu w Polsce, 22 kwietnia 2024

Mróz i śnieg sięgnie Polski, fala ochłodzenia z przedzimiem kwiecień 2024

Niewykluczone, że ostatecznie kwiecień będzie zbliżony do prognozy sezonowej modelu ECMWF, gdy zapowiadaliśmy, że miesiąc ten ostatecznie w Polsce zapisze się ze średnią 1-2 st. C. powyżej normy. Aktualnie wiele wskazuje, że faktycznie może tak być. W najbliższych dniach, średnie temperatury w kraju, w zależności od regionu będą na ogół o 1-3 st. C. poniżej normy, a przejściowo może być chłodniej, bo nawet o 2-6 st. C. poniżej średniej wieloletniej. Ochłodzenie jest więc istotne i wyraźne po wielu tygodniach dominacji czerwonych kolorów dodatniej anomalii na mapach temperatur.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-26 kwietnia 2024

Mróz i śnieg w prognozach, fala ochłodzenia z przedzimiem szybko nie ustąpi ociepleniu kwiecień 2024 w Polsce

Niestety, na szybki i znaczący wzrost temperatur w Polsce nadal nie możemy liczyć. Dopiero pod koniec kwietnia jest nieco większa szansa na powszechniejszy powrót do temperatur w pobliżu 15-20 st. C. ze znacznie mniejszym ryzykiem ujemnych temperatur w nocy. Do tego czasu jednak mróz wyrządzi sporo szkód w ogrodach i sadach, a to oznacza znaczne wzrosty cen owoców w sezonie.

Czytaj również: Spadnie śnieg i chwyci mróz. Fala silnego ochłodzenia na mapach. Wiemy, kiedy wróci ocieplenie

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!