| |
Zagrożenie!
Ogromne śnieżyce zasypały drogi. Zima odcięła ludzi od świata w Europie. Spadło 70 cm śniegu

Ogromne śnieżyce zasypały drogi. Zima odcięła ludzi od świata w Europie. Spadło 70 cm śniegu

W dalszej części marca w Polsce nadal nie spodziewamy się nawrotu zimy z całodobowym mrozem i śnieżycami, jednak mamy regiony w Europie, gdzie zima uderza z impetem. Potężne śnieżyce zasypały drogi w kilku krajach w rejonie Alp. Ludzie i turyści są obecnie odcięci od świata i oczekują na pomoc służb. Bardzo trudna sytuacja panuje we włoskich Alpach w Piemoncie. Przejazd drogami na wielu odcinkach między Włochami i Szwajcarią jest obecnie niemożliwy. Miejscami spadło już 70 cm śniegu, a jeszcze dosypie.

Skutki potężnej śnieżycy we włoskich Alpach w Piemoncie w miejscowości Macugnaga, 10 marca 2024. Foto: FB Gianluca Bertoni

Ogromne śnieżyce zasypały drogi w Piemoncie we Włoszech, zima odcięła ludzi od świata marzec 2024

Główna fala śnieżycy między pograniczem Włoch, Francji, Szwajcarii po miejscami Austrię najbliższej nocy zaniknie, ale miejscami zdoła jeszcze dopadać do poniedziałku około 10-40 cm śniegu. Zdecydowanie najtrudniejsze warunki pogodowe panują obecnie między północno zachodnimi Włochami po południowe i południowo wschodnie dzielnice Szwajcarii. Po przejściu śnieżycy całkowity przyrost pokrywy śnieżnej w wielu regionach sięgnie około 30-70 cm, a górach miejscami nawet 100 cm.

Potężne śnieżyce zasypują drogi w Alpach. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 11 marca 2024

Potężne śnieżyce zasypały drogi między Włochami i Szwajcarią, spadło 60 cm śniegu marzec 2024

Wyjątkowo trudna sytuacja panuje we Włoszech w rejonie miejscowości Macugnaga, położonej w prowincji Cusio Ossola, w dolinie Valle Anzasca w Alpach Pennińskich. Pokrywa śnieżna miejscami w ostatnich kilkunastu godzinach wzrosła o co najmniej 65-70 cm śniegu, a jeszcze może dosypać. Przed rozpoczęciem śnieżyce pokrywa śnieżna w tej miejscowości wynosiła 100 cm, a obecnie miejscami zalega już około 165-170 cm śniegu, w zaspach miejscami więcej.

Skutki potężnej śnieżycy we Włoszech w miejscowości Macugnaga, 10 marca 2024

Z danych drogowych wynika, że obecnie wiele odcinków dróg w Alpach między Włochami i Szwajcarią jest nieprzejezdnych, co oznacza, że mieszkańcy licznych miejscowości, a także turyści na tym obszarze są odcięci od świata, co w Europie zdarza się niezwykle rzadko w sezonie zimowym, a tym bardziej już na początku drugiej dekady marca. Sytuacje komplikuje również wzrost ryzyka lawinowego.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski

Zasypane i zablokowane drogi przez śnieżyce między Włochami i Szwajcarią o godzinie 18:40, 10 marca 2024

Śnieżyce odcięły ludzi od świata, nawrót zimy zasypał drogi między Włochami i Szwajcarią, marzec 2024

Ze zdjęć i nagrań wynika, że mieszkańcy miejscami między budynkami przedostają się wydrążonymi tunelami w zaspach. Obecnie w ten region Europy nie można się dostać. Służby czekają na ustanie śnieżycy i wtedy rozpocznie się wielkie odśnieżanie. Nagrania wskazują na ogromne natężenie opadów oraz rozmiar płatków śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej wzrastał o kilka cm na godzinę.

Skutki potężnej śnieżycy we włoskich Alpach, 10 marca 2024

Po śnieżycy nad rejonem Alp pojawi się obszar wyżowy i nocami w Krajach Alpejskich, w najbliższych dniach miejscami chwyci mróz z temperaturami spadającymi do około -20/-10 st. C.

Czytaj również: Nadciągnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -33 stopni. Zima jeszcze zaskoczy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!