Ochłodzenie zablokuje upał. Temperatury otrą się o przymrozki. Fala chłodu ustąpi w tym dniu
Silny upał pojawił się w południowo wschodniej Europie, ale do Polski nadal nie dotrze pierwsza fala upałów w najbliższych dniach. Będzie wręcz odwrotnie, bo znajdziemy się po chłodnej stronie układu barycznego i czeka nas fala chłodu. W ciągu dnia będziemy mieć regiony, gdzie temperatura nie wzrośnie powyżej 14-20 st. C., a nocą miejscami temperatura przy gruncie zbliży się do przymrozków. Ochłodzenie nie potrwa długo.
Ochłodzenie zablokuje upał w Polsce. Prognozowana temperatura, 12 czerwca 2024
Trzeba przyznać, że w tym sezonie do tej pory upał ma niezwykłe problemy aby do Polski dotrzeć i utrzymać się na dłużej. Co prawda, już w maju pojawił się pierwszy lokalny upał z wartością 30,5 st. C., ale pierwszej fali upałów nadal nie mamy. Obecnie nad Europą rozciąga się potężna strefa frontu atmosferycznego, która oddziela chłodne regiony na północy i zachodzie kontynentu od upalnych na południu i południowym wschodzie. Nasz kraj w najbliższych dniach będzie po stronie adwekcji chłodnych mas powietrza.
Silne ochłodzenie w Polsce. Temperatura przy gruncie zbliży się do przymrozku, 13 czerwca 2024
Wyjątkowo chłodny okres czeka nas między 11-13 czerwca, gdy temperatury maksymalne miejscami w regionach zachmurzonych i deszczowych osiągną ledwo 13-17 st. C., a w innych z przejaśnieniami i rzadszymi opadami do około 18-22 st. C. Chłodne będą również noce z temperaturami poniżej 7-10 st. C., a lokalnie przy gruncie zbliżą się nawet do przymrozku. Przykładem będzie noc na czwartek, gdy szczególnie nad ranem, temperatury przy gruncie w centrum oraz w północnej połowie kraju miejscami spadną do około 0-4 st. C. w rejonach większych przejaśnień.
Fala chłodu w Polsce. Prognozowane maksymalne temperatury, 13 czerwca 2024
Ochłodzenie w Polsce w tym okresie będzie dość silne, bo przełoży się na wystąpienie ujemnej anomalii temperatury, a to zdarza się w ostatnich miesiącach rzadko. Średnia temperatura dobowa w ujęciu najbliższych 3 dni będzie o około 1 st. C. poniżej normy, choć odchylenie względem temperatur maksymalnych będzie jednak miejscami znacznie większe.
Prognozowana anomalia temperatury maksymalnej w Polsce i Europie, 13 czerwca 2024
Niskie temperatury w Polsce nie utrzymają się jednak długo bo już pod koniec tygodnia zacznie napływać cieplejsza masa powietrza. Wrócimy do wartości temperatur na poziomie 25-29 st. C., będziemy więc mówić o fali gorąca, a miejscami w trakcie drugiej połowy czerwca jest również szansa na wystąpienie upału powyżej 30 st. C., choć nadal mogą się zdarzać także chłodniejsze dni przy wymianie mas powietrza w czasie przejścia aktywnych frontów.
Zobacz: Piekielny upał rozszerza zasięg. Temperatury sięgną 53 stopni
Fala upałów nie potrwa długo. Temperatury zaczną rosnąć w połowie miesiąca w Polsce. Prognozowana temperatura, 15 czerwca 2024
Mimo sporych zawirowań pogodowych, średnia temperatura liczona od początku czerwca, pod koniec drugiej dekady miesiąca jest obecnie prognozowana w skali Polski o około 1,1 st. C. powyżej normy. Nie wygląda więc na to, aby to miał być miesiąc chłodny.
Polecamy: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spłynie bańka chłodu do Polski
Źródło: DobraPogoda24.pl