| |
Zagrożenie!
Piekielny upał rozszerza zasięg. Temperatury sięgną 53 stopni. Długa fala upałów nasili się w tych dniach

Piekielny upał rozszerza zasięg. Temperatury sięgną 53 stopni. Długa fala upałów nasili się w tych dniach

Zbliżamy się do połowy czerwca i mimo, że nadal w Polsce oraz na znacznym obszarze Europy poza szczególnie regionami południowo wschodnimi nie doświadczymy silnej fali upałów, to mamy obecnie ogromne obszary na Ziemi, gdzie piekielny upał rozszerza zasięg i sięgnie w kolejnych dniach do około 50-53 st. C. Lokalnie padają nowe rekordy temperatur. Rozpoczyna się najcieplejszy okres na północnej półkuli.

Prognozowany ogromny upał na Bliskim Wschodzie, 10 czerwca 2024

Piekielny upał rozszerza zasięg, temperatury sięgną 53 st. C. Bliski Wschód czerwiec 2024

W poprzednich tygodniach informowaliśmy o potężnym upale, jaki występował między Indiami i Pakistanem, gdzie temperatura lokalnie osiągnęła 53 st. C. Uprzedzaliśmy, że ta fala bardzo ciepłego powietrza następnie rozszerzy zasięg na Bliski Wschód i północną Afrykę, gdzie fala upałów będzie długotrwała. Minionej doby najcieplejszym krajem na Ziemi okazał się Egipt. W mieście Asuan znajdującym się na południu tego kraju zanotowano aż 50,9 st. C. Pomiaru dokonano zgodnie ze sztuką według wytycznych Światowej Organizacji Meteorologicznej na wysokości 2m nad gruntem. Jest to obecnie absolutny nowy rekord temperatury maksymalnej dla Egiptu i jednocześnie nowy rekord temperatury dla czerwca w Afryce.

Potężna i długotrwała fala piekielnego upału w rejonie Bliskiego Wschodu. Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 11 czerwca 2024

Piekielna fala upałów Bliski Wschód, temperatury wzrosną do 53 st. C. czerwiec 2024

W naszym kraju oczywiście pojawiają się głosy, że takie temperatury w tym regionie naszej planety nie są czymś nadzwyczajnym. Nie do końca jest to poprawne stwierdzenie. Po pierwsze skoro padają nowe rekordy temperatury, to już mamy ponadnormatywny epizod, ponadto lepszym odniesieniem danego okresu jest prezentacja danych w porównaniu do normy wieloletniej. Prognozy jednoznacznie wskazują, że nawet w tym regionie Ziemi jest obecnie cieplej niż być powinno. Temperatury maksymalne są nawet o 8-12 st. C. powyżej normy.

Piekielny upał między Bliskim Wschodem i północno wschodnią Afryką. Prognozowana anomalia temperatury, 12 czerwca 2024

Ogromna i długotrwała fala piekielnego upału Bliski Wschód, nawet do 53 st. C. czerwiec 2024

Kolejnym aspektem tej długotrwałej fali upałów jest niezwykle wysoka temperatura powietrza napływającego i zalegającego na wysokości 1,5 km, gdzie według prognoz może miejscami osiągać aż do 32-37 st. C., co na tym poziomie jest wartością ekstremalną i niewyobrażalną w Polsce. Powietrze to uwięzione pod inwersją osiadania jest zablokowane i dodatkowo się nagrzewa tworząc zjawisko długotrwałej kopuły cieplnej.

Prognozowany upał w rejonie Półwyspu Arabskiego, 15 czerwca 2024

Piekielny upał rozszerza zasięg, fala upałów będzie długotrwała Bliski Wschód czerwiec 2024

Na szczęście przeważnie ogromnym upałom w tej części globu nie towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, choć z tym bywa różnie w zależności od sytuacji barycznej w konkretnym dniu. W przykładowym Egipcie podczas ustanowienia nowego rekordu temperatury maksymalnej, wilgotność powietrza wahała się w przedziale 6-16 procent, było to więc powietrze ekstremalnie suche. Nie zmienia to jednak faktu, że w takich warunkach wytrzymać to jedno, ale żyć i pracować na co dzień to drugie. Przy takiej pogodzie wszelkie rolnictwo bez nawodnienia jest niemożliwe, a potrzeba nawodnienia organizmu jest zwielokrotniona. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest bardzo wysoki indeks promieniowania UV przy obecnym nasłonecznieniu.

Zobacz również: Fala upałów nieprędko w Polsce. Temperatura spadnie o ponad 10 stopni

Prognozowany piekielny upał na Bliskim Wschodzie, 17 czerwca 2024

Piekielny upał sięgnie 53 st. C. długa fala upałów Bliski Wschód czerwiec 2024

W dalszej części czerwca, najwyższe temperatury będą się utrzymywać najczęściej na Półwyspie Arabskim i tylko okresami także w sąsiednich regionach. Wśród najcieplejszych krajów ma być szczególnie Kuwejt, Irak, Arabia Saudyjska, Katar i Oman. Według najnowszych prognoz jest spora szansa, że w tym miesiącu maksymalne temperatury w tym regionie sięgną do około 52-53 st. C. Z kolei w Polsce nadal nie spodziewamy się fali upałów, co jednych ucieszy, a drugich martwi myślących o sezonie urlopowym. Miejmy jednak nadzieje, że jego opóźnienie zwiększy prawdopodobieństwo wyższych temperatur w sezonie wakacyjnym.

Sprawdź także: Nadciągnie podmuch chłodu. Temperatury nie przyniosą upału w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!