| |
Zagrożenie!
Nadciągnie mróz i przejdzie śnieżyca. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zima jeszcze się przypomni

Nadciągnie mróz i przejdzie śnieżyca. Spadnie ponad 50 cm śniegu. Zima jeszcze się przypomni

Co najmniej do początku marca w Polsce możemy zapomnieć o nawrocie zimy, bo w tym okresie czeka nas silne ocieplenie. Nie oznacza to, że Europa jest już zupełnie wolna od śniegu i mrozu. Na to się jeszcze nie zanosi, zwłaszcza, że w prognozach są kolejne śnieżyce niosące miejscami ponad 30-50 cm śniegu. Sprawdźmy, gdzie pojawi się mróz i spadnie śnieg, a tym samym zima znowu się przypomni przed marcem.

Zima przypomni się w kilku regionach Europy. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Skandynawii do końca lutego 2024

Nadciągnie mróz i przejdzie śnieżyca w Europie, przypomni się zima luty 2024

Mimo, że ocieplenie w najbliższych dniach obejmie wiele regionów Europy, w tym Polskę, to nadal mamy regiony, gdzie zima ma się bardzo dobrze. Śniegu nie brakuje na Półwyspie Skandynawskim między Norwegią, Szwecją, Finlandią, ponadto w najbliższych dniach ponownie miejscami go dosypie. Przed końcem lutego śnieżyca sięgnie także Rosji. Do końca miesiąca największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany w Norwegii, miejscami ponad 20-50 cm, a lokalnie w górach nawet 100 cm jest realne.

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w rejonie Hiszpanii do 28 lutego 2024

Mróz i śnieżyce w Europie, prognoza zimy Hiszpania luty 2024

Zima w najbliższych dniach przypomni się miejscami także w Hiszpanii, zwłaszcza w rejonie Pirenejów na pograniczu z Francją. Na tym obszarze spadnie ponad 10-40 cm, a lokalnie w górach ponad 100 cm. Co nietypowe, na Półwyspie Iberyjskim będą regiony i dni na przełomie lutego i marca, gdzie będzie zimniej niż w Polsce. Miejscami pojawi się mróz w nocy, a lokalnie w rejonie gór utrzyma się przez całą dobę.

Prognoza zasięgu mrozu w Hiszpanii, 28 lutego 2024

Mróz i śniezyce, gdzie spadnie śnieg w Europie i Hiszpanii, luty 2024

Kolejnym regionem narażonym na śnieżyce w Europie będą miejscami Kraje Alpejskie, gdzie w ostatnich dniach zima przypomniała się do tego stopnia, że śnieg zasypał dwie autostrady między północnymi Włochami po pogranicze z Austrią. Będą regiony w których ponownie spadnie ponad 20-50 cm, a lokalnie ponad 60-100 cm śniegu. Przed końcem miesiąca najwięcej śniegu w tym regionie Europy dosypie na północy Włoch po rejon pogranicza ze Szwajcarią i Francją. Po opadach śniegu ponownie chwyci większy mróz. Na początku marca, temperatury miejscami znowu mogą spaść poniżej -20/-15 st. C.

Czytaj także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Po fali ciepła wkroczy mróz i spadnie śnieg w marcu? Prognozy mogą niepokoić

Zima przypomni się ponownie w rejonie Alp. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do końca lutego 2024

Gdzie jest zima, kiedy spadnie śnieg oraz chwyci mróz w Europie luty 2024

Przed początkiem marca będziemy mieć jeszcze jeden region w Europie w którym są prognozowane opady śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna zdoła się przejściowo utworzyć także w Szkocji w rejonach podgórskich i górskich. Ryzyko nawrotu zimy i prawdopodobieństwo opadów na naszym kontynencie doskonale odzwierciedlają wyliczenia modelu GEFS.

Prognozowane prawdopodobieństwo nawrotu zimy z opadami śniegu w Europie przed początkiem marca 2024

Śnieżyca i mróz w prognozach, gdzie zima w Europie do początku marca 2024

W omawianym okresie największy mróz w Europie nadal będzie się utrzymywał na północy Skandynawii oraz w głębi Rosji. Temperatury miejscami będą spadać do około -27/-10 st. C. Przykładem z ostatniej doby jest jest rosyjska miejscowość Syzrań, w obwodzie samarskim, gdzie zanotowano -26,8 st. C. To obecnie największy mróz notowany na obszarze naszego kontynentu.

Sprawdź również: Eksplozja ciepła rozpocznie marzec. Temperatura osiągnie psychologiczny próg. Pogoda zachwyci i zmartwi Polaków

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!