| |
Zagrożenie!
Przejdzie śnieżyca i chwyci silny mróz. Nawrót zimy przyniesie 30 cm śniegu. Ochłodzenie będzie nagłe

Przejdzie śnieżyca i chwyci silny mróz. Nawrót zimy przyniesie 30 cm śniegu. Ochłodzenie będzie nagłe

Na powrót zimy z mrozem i śniegiem do Polski nadal się nie zanosi, ale to nie oznacza, że zima na półkuli północnej Ziemi jest wszędzie w odwrocie. Nagłego ochłodzenia i śnieżycy niebawem doświadczą mieszkańcy Kanady szczególnie w Ontario. Miejscami w wyniku efektu jeziora spadnie nawet 20-30 cm śniegu, a temperatury w kilka godzin spadną o 15-25 st. C. Opadom śniegu będą towarzyszyć zamiecie i zawieje oraz lokalne burze śnieżne.

Nagły nawrót zimy uderzy w Ontario w Kanadzie. Prognoza zasięgu śnieżycy, 29 lutego 2024

Śnieżyca przyniesie silny mróz i nawrót zimy w Kanadzie w Ontario, 29 lutego 2024

Sytuacja jest niezwykła, bo nagły powrót zimy został poprzedzony rekordowo wysokim temperaturom w tej części Kanady. Obecnie nad prowincje Ontario zbliża się głęboki i obszerny cyklon zaciągający za chłodnym frontem zimne masy powietrza arktycznego z północy. W ciągu najbliższej doby szczególnie w południowych regionach prowincji uderzą śnieżyce wspomagane zjawiskiem efektu jeziora na wschód i południowy wschód od jeziora Huron i Georgian Bay. Śnieżyce spodziewane są także na południowy wschód od jeziora Superior. Natężenie załamania pogody będzie duże i miejscowi meteorolodzy określają je w takiej sytuacji, jako Blizzard.

Prognoza pokrywy śnieżnej między Kanadą i USA (podana w calach, 1 cal to 2,54 cm) do 1 marca 2024

Nawrót zimy ze śnieżycami i mrozem w Ontario w Kanadzie, prognoza pokrywy śnieżnej do marca 2024

Uwagę przykuwa także skala nagłego ochłodzenia, którego na początku doświadczy znaczna część środkowego Ontario i Greater Toronto Area. Główna adwekcja zimnego powietrza po śnieżycy dotknie północne Ontario, gdzie w ciągu zaledwie 4-8 godzin temperatury z kilku stopni spadną miejscami nawet o 15-25 st. C. To oznacza, że wszelka stojąca woda w kałużach szybko zamarznie i stworzy dodatkowe zagrożenie na drogach i chodnikach. Miejscami warstwa lodu będzie niewidoczna i ukryta pod śniegiem.

Czytaj również: Mróz i śnieg wróci w marcu. Zima jeszcze się przypomni? Antycyklon przyniesie zimne noce i poranki

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza w Kanadzie do Ontario na wysokości 1,5 km, 29 lutego 2024

Śnieżyca zasypie drogi i przyniesie mróz, nagły nawrót zimy w Kanadzie w Ontario, 29 lutego 2024

Zwróćmy uwagę na niezwykły proces wymiany mas powietrza widoczny na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli 1,5 km. Prognozy wskazują na temperatury spadające na tym poziomie nawet do -32/-20 st. co oczywiście przełoży się na ogromny mróz na standardowej wysokości 2m. Przełom lutego i marca szczególnie miejscami w Ontario oraz w prowincji Manitoba przyniesie mróz co najmniej do -40/-20 st. C.

Prognozowany zasięg wichury powodującej zawieje i zamiecie śnieżne w rejonie śnieżyc w Kanadzie, 29 lutego 2024

Śnieżyce przyniosą mróz i nawrót zimy w Kanadzie w Ontario, zamiecie i zawieje do marca 2024

Nagły nawrót zimy bardzo utrudni podróżowanie po Kanadzie, gdyż natężenie opadów śniegu będzie sięgać około 3cm/h, ponadto wiatr w porywach osiągnie do około 60-100 km/h, powodując zawieje i zamiecie śnieżne znacznie ograniczające widzialność. Trudne warunki są prognozowane szczególnie miejscami na autostradzie 6 i 10 w regionie Barrie, na wschód od Toronto. To nagłe ochłodzenie ze śnieżycą i nawrotem zimy będzie jednak krótkie, bo już od piątku temperatury wzrosną szczególnie w południowym Ontario.

Zobacz także: Oberwanie chmury zalało drogi i samochody. W dwie godziny spadło 70 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzysztof

Zima wraca

29 luty 2024 - 05:02
Odpowiedz