| |
Oberwania chmury zaleją domy. Spadnie 180 litrów wody. Będą ulewy i powodzie błyskawiczne

Oberwania chmury zaleją domy. Spadnie 180 litrów wody. Będą ulewy i powodzie błyskawiczne

Ustąpienie wyżu i ruszenie cyrkulacji strefowej, przyniesie w najbliższych dniach w Polsce miejscami przelotne opady, ale nie będą porównywalne do innych regionów Europy. Miejscami wystąpią ogromne ulewy i spadnie nawet 180 litrów wody na m2 ziemi. Nagłe oberwania chmury zaleją domy i drogi. Pojawią się podtopienia, ale także w wielu regionach powodzie błyskawiczne. Opady przejdą w kilku falach.

Prognozowane ulewy w Europie, 6 października 2025

Oberwania chmury zaleją domy na południu Europy. Spadnie 180 litrów wody na m2 ziemi. Będą ulewy i powodzie błyskawiczne w październiku 2025

Obszar wyżowy, który w ostatnich dniach panował nad znacznym obszarem Europy słabnie i odsuwa się na północny wschód kontynentu. W ciągu najbliższej doby przez centrum na wschód i częściowo południowy wschód Europy przejdzie chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu. Za frontem napłynie wilgotne, chwiejniejsze i zimniejsze powietrze na południe, gdzie nad ciepłymi wodami Adriatyku na pionowym kontraście temperatury ruszy intensywna cyklogeneza. Szybko powstanie bardzo zasobny w opady niż, który zacznie się przesuwać na wschód i południowy wschód, a później również skręci chwilowo na północny wschód. To właśnie ten ośrodek w kolejnych dniach przyniesie największe ulewy w Europie.

Prognozowane ulewy w Europie, 7 października 2025

Oberwania chmury zaleją domy na południu Europy w październiku 2025. Spadnie 180 litrów wody na m2 ziemi. Będą ulewy i powodzie błyskawiczne

Omawiany niż jest już widoczny na mapie synoptycznej Europy pod nazwą Barbara. Przyniesie miejscami ulewy szczególnie między 6-9 października na Bałkanach. Będą to zarówno dłuższe opady wielkoskalowe, jak również przelotne konwekcyjne, lokalnie z burzami. W ich rejonie wystąpią silne oberwania chmury, które spowodują szybką akumulację opadów, zwłaszcza, że mogą nad danym obszarem przejść kilkukrotnie. Ulewy obejmą wiele regionów, ale największe opady w tym okresie, zwłaszcza między7-8 października dotkną szczególnie obszar północnej, środkowej, wschodniej i południowo wschodniej Bułgarii oraz wschodniej i południowo wschodniej Rumunii. Sumy opadów w tych regionach mogą miejscami sięgnąć około 80-180 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie niewykluczone, że spadnie więcej na co wskazują skrajne wiązki modeli, zwłaszcza ICON i GFS. W prognozach podaliśmy porównanie poszczególnych wyliczeń numerycznych.

Prognozowane ulewy z sumami opadów na południu i południowym wschodzie Europy według modelu ICON do 8 października 2025

Oberwania chmury zaleją domy na południu Europy. Spandnie 180 litrów wody na m2 ziemi w październiku 2025. Będą ulewy i powodzie błyskawiczne

Biorąc pod uwagę fakt, że większość prognozowanych opadów spadnie w dobę, a ostatecznie popada w kilku falach przez 2 dni, to trzeba się liczyć na tym obszarze z poważnym ryzykiem zalań i podtopień, a miejscami także z możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych zalewających domy i drogi. To ryzyko obejmie szczególnie rejony niżej położone, gdzie niektóre mniejsze rzeki, potoki i strumienie mogą wylać. Jeśli więc macie w planach podróż przez wskazane regiony Europy w podanych dniach, to zalecamy wybranie alternatywnych dróg w celu ominięcia tego obszaru, aby niepotrzebnie nie narażać się na ryzyko silnej ulewy.

Sprawdź: Niż zanurkuje i załamie pogodę. Będą ulewy i wichury. Spadnie również śnieg

Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF do 9 października 2025

Oberwania chmury zaleją domy na południu Europy w październiku 2025. Spadnie 180 litrów wody na m2 ziemi i będą ulewy oraz powodzie błyskawiczne

W kolejnych dniach także w Polsce miejscami popada, zwłaszcza najbliższej doby w rejonie przejścia frontu z północnego zachodu na południowy wschód oraz na początku tygodnia w rejonie zanikania niżu, ale opady będą przeważnie przelotne. Sumy opadów do 8 października miejscami sięgną 10-45 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie będą więc dość spore, ale w naszym regionie daleko im będzie do ekstremalnych.

Zobacz: Śnieżyce zasypią i sparaliżują drogi. Spadnie 30 cm śniegu. Będzie wczesny powiew zimy

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!