| |
Zagrożenie!
Nawrót zimy przyniesie śnieżyce. Spadnie 30 cm śniegu. Zawieje zakorkują drogi

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce. Spadnie 30 cm śniegu. Zawieje zakorkują drogi

Początek kwietnia po chwilowym ochłodzeniu, znowu przyniesie silną falę ciepła w Polsce, miejscami z letnimi temperaturami. Nie oznacza to, że zima ustąpiła już z całej Europy. W tym tygodniu przejdą kolejne śnieżyce powodujące przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 30 cm śniegu. Dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne będą korkować i blokować drogi szczególnie w Skandynawii. Nawroty zimy w tym regionie będą nadal się przeciągać.

Nawroty zimy przyniosą śnieżyce w Skandynawii. Prognozowany zasięg opadów śniegu o godzinie 19:00, 4 kwietnia 2024

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce w Europie w Skandynawii kwiecień 2024, będą zakorkowane drogi

Mieszkańcy szczególnie środkowej i północnej Skandynawii zaczynają już mieć dość zimy, która nastała w listopadzie ubiegłego roku i od tamtej pory utrzymuje się często z pokrywą śnieżną. Mało tego, co pewien okres rośnie pokrywa śnieżna w czasie przejścia śnieżyc. Specyfika układu barycznego nad Europą powoduje, że wędrujące cyklony zasobne w wilgoć, często między Norwegią, Szwecją i Finlandią po północno zachodnią Rosję zderzają się z zalegającym chłodnym powietrzem nad tym regionem i występują kolejne śnieżyce.

Prognoza zasięgu śnieżycy w północnej Europie w Skandynawii o godzinie 17:00, 5 kwietnia 2024

Śnieżyce z nawrotem zimy w Skandynawii, spadnie 30 cm śniegu kwiecień 2024

Najbliższej doby śnieżyce obejmą szczególnie południową Szwecję i Finlandię po Łotwę, Estonię i północno zachodnią Rosję. Na tym obszarze spadnie do 5-30 cm śniegu, tylko lokalnie więcej. Opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne znacznie utrudniające warunki na drogach. Śnieg, przykładowo popada w Sztokholmie i Helsinkach. Załamanie pogody w tym regionie Europy jest związane z obszernym frontem niesionym przez cyklon, który wcześniej przyniósł ulewy, burze i wichury z ochłodzeniem i śnieżycami w górach w Polsce.

Prognoza zasięgu śnieżycy w północnej Europie o godzinie 05:00, 6 kwietnia 2024

Śnieżyce niosą nawrót zimy do Europy w Skandynawii spadnie 30 cm śniegu kwiecień 2024

Na tym nie koniec, bo w kolejnych dniach między 4-7 kwietnia przez Skandynawię przejdą nowe śnieżyce związane z ośrodkami niskiego ciśnienia. Nie sprowadzą one jednak nawrotu zimy do Polski. Wręcz przeciwnie, będziemy w ich ciepłych wycinkach, a to oznacza, że będą zaciągać ciepłe masy powietrza w głąb środkowej Europy i ponownie szczególnie między 5-8 kwietnia czeka nas znaczny wzrost temperatur z silnym ociepleniem. Jeden z tych cyklonów spowoduje wichury i ulewy w rejonie Wysp Brytyjskich, a następnie ponownie śnieżyce z wichurami w Skandynawii. W Polsce wpłynie na wzrost temperatur.

Sprawdź także: Potężne wichury przyniesie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 130 km/h

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej w północnej Europie do 6 kwietnia 2024

Gdzie jest zima w Europie kwiecień 2024

W czasie, gdy na północy Europy będzie ponownie o sobie przypominać zima ze śnieżycami, to szczególnie w regionach centralnych, południowych i południowo wschodnich kontynentu ponownie nadciągnie nietypowa wczesna fala letniego ocieplenia. Zupełnie inaczej będzie między Skandynawią i północno zachodnią Rosją, gdzie nadal będzie zalegać znaczna pokrywa śnieżna. Wyjątkiem pod koniec tygodnia będzie południe Skandynawii, gdyż w ten rejon dotrze łagodniejsza masa powietrza i śnieg stopnieje po obecnych śnieżycach.

Prognoza zasięgu śnieżnej zimy w północnej Europie, 7 kwietnia 2024

Śnieżyce niosą zimę w Europie w Skandynawii, spadnie 30 cm śniegu i będa korki na drogach kwiecień 2024

Po pierwszym tygodniu kwietnia, śnieżna zima w Europie nadal będzie obejmować niemal całą Norwegię, środkową i północną Szwecję, prawie całą Finlandię po północno zachodnią Rosję. Definitywnego ustąpienia zimy ze śniegiem w tym regionie kontynentu nadal nie widać.

Zobacz także: Wróci silna fala ciepła. Będzie blisko 30 stopni w Polsce

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!