| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie ulewy i wichury. Spadnie ponad 20 litrów wody. Będzie fala na froncie

Noc przyniesie ulewy i wichury. Spadnie ponad 20 litrów wody. Będzie fala na froncie

Przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód przesuwa się obecnie front atmosferyczny, niosący miejscami przelotne opady deszczu. Jego intensyfikacja nastąpi wieczorem oraz w nocy, gdy nad dzielnicami południowymi i południowo wschodnimi kraju dojdzie do wystąpienia fali na froncie. Pojawią się ulewy oraz wichury, a lokalnie niewykluczona jest burza. Miejscami spadnie ponad 10-20 litrów wody na m2 ziemi. W Tatrach pojawi się śnieg.

Fala na froncie przyniesie intensyfikację opadów. Zasięg deszczu w Polsce o godzinie 22:00, w nocy na 29 marca 2024

Noc na 29 marca 2024 przyniesie ulewy i wichury w Polsce, będzie fala na froncie

Wieczorem oraz w nocy na południu i południowym wschodzie kraju szczególnie na zobrazowaniach radarowych zobaczymy intensyfikację opadów na przechodzącej fali na froncie, w kierunku zachodniej Ukrainy. Opady deszczu najpierw obejmą rejon Opolszczyzny po Śląsk i Małopolskę, a także wkroczą od południa nad Podkarpacie. W chłodniejszym sektorze powietrza w rejonie Tatr popada również śnieg.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 01:00, 29 marca 2024

Noc na 29 marca 2024 z ulewami i wichurami w Polsce, mapa opadów

W trakcie nocy obszar opadów będzie się przesuwał na wschód i północy wschód, jednocześnie zanikając od zachodu. W drugiej połowie nocy będzie padać szczególnie w Małopolsce, na Podkarpaciu, a miejscami słabsze opady sięgną także Ziemi Świętokrzyskiej oraz lokalnie Mazowsza i Lubelszczyzny. Nad ranem miejscami będzie jeszcze padać na wschodzie kraju, zwłaszcza między Lubelszczyzną i Podkarpaciem. W zachodniej połowie kraju za frontem będzie się rozpogadzać, w kierunku stabilizacji i poprawy pogody na zbliżający się okres świąt.

Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 04:00, 29 marca 2024

Fala na froncie przyniesie ulewy i wichury w Polsce, 29 marca 2024

W ciągu najbliższej doby w Polsce miejscami spadnie ponad 10-20 litrów wody na m2 ziemi, przy czym najwięcej na obszarze między Małopolską i Podkarpaciem po lokalnie południowo wschodnią Lubelszczyznę i punktowo Ziemie Świętokrzyską.

Czytaj również: Przejdą potężne śnieżyce. Podmuch zimy zakorkuje i zasypie drogi

Prognozowana suma opadów w Polsce do 29 marca 2024

Prognoza sumy opadów w Polsce do 29 marca 2024

Na uwagę zasługuje również wiatr, który w ciągu dnia w wielu regionach kraju w porywach osiągnie do 50-85 km/h, a lokalnie w górach, zwłaszcza w Bieszczadach więcej. Silnie powieje miejscami na południowym wschodzie kraju także w nocy przy przemieszczeniu ulewy na fali frontowej, w porywach do 55-85 km/h, szczególnie między Małopolską i Podkarpaciem. Miejscami w górach wiatr przekroczy 100 km/h.

Prognoza zasięgu wichury na południowym wschodzie Polski o godzinie 03:00, 29 marca 2024

Wichury i ulewy na fali na froncie w nocy na 29 marca 2024 w Polsce

W kolejnych dniach warunki pogodowe w Polsce do początku kwietnia będą się stabilizować. Wrócą dłuższe okresy ze słońcem i znacznie wzrośnie temperatura. Deszcz jeśli popada, to tylko lokalnie i przelotnie. Kolejny aktywny front z opadami i burzami pojawi się nad krajem dopiero między 1-2 kwietnia, czyli już praktycznie po świętach. Wcześniej czeka nas niezwykle ciepły okres w pogodzie.

Sprawdź także: Lato poczujemy wcześniej. Padnie rekord temperatury sprzed 50 lat w Polsce?

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!