| |
Zagrożenie!
Noc przyniesie potężny mróz. Temperatura spadnie do -34 stopni. Anomalia zadziwi w marcu

Noc przyniesie potężny mróz. Temperatura spadnie do -34 stopni. Anomalia zadziwi w marcu

Nawrót typowo zimowych warunków pogodowych w Polsce w dalszej części marca nadal nie jest widoczny w prognozach, jednak z wielkim zainteresowaniem śledzimy, gdzie jest prawdziwa zima w Europie. Wygląda na to, że najbliższa noc przyniesie apogeum ochłodzenia, jakie może wystąpić w tym roku w marcu na obszarze naszego kontynentu. Jeśli wystąpią rozpogodzenia, to temperatura miejscami spadnie do około -34/-30 st. C. Zaskoczy również anomalia, bo na obszarze siarczystego mrozu będzie nawet o 18 st. C. poniżej normy.

Prognozowany potężny mróz na północnym wschodzie Europy, 12 marca 2024

Noc na 12 marca 2024 przyniesie potężny mróz w Europie w Rosji, temperatura spadnie do -34 st. C.

Sprawdzają się więc prognozy, w których zapowiadaliśmy ogromny mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy w najbliższych dniach, lokalnie do około -33 st. C. Dane bezpośrednie pozyskane z głównych stacji meteorologicznych wskazują na spadki temperatur minionej nocy do -31,3 st. C. w punkcie pomiaru Vilegodskoe w Rosji, położonym w obwodzie archangielskim. Jest to obecnie oficjalnie najniższa temperatura zanotowana w Europie w tym roku w marcu.

Potężny mróz notowany w Europie na obszarze Rosji, 11 marca 2024. Dane: Ogimet

Potężny mróz w Europie, najniższa temperatura w marcu 2024

Niewykluczone, że najbliższa noc przyniesie lokalnie jeszcze większy mróz w Europie. Najnowsze prognozy oparte o model ECMWF wskazują na możliwy lokalny spadek temperatury do -34/-32 st. C. Niewykluczone jednak, że temperatura ta nie zostanie wyłapana przez bezpośredni pomiar ze względu na rzadką sieć meteorologiczną w tym regionie Rosji.

Potężny mróz na północnym wschodzie Europy. Prognozowana anomalia temperatury, 12 marca 2024

Największy mróz marca 2024 w Europie, anomalia temperatury

Wiele osób z pewnością powie, że mróz w tym regionie kontynentu nie jest czymś nadzwyczajnym, dlatego zalecamy zawsze odnoszenie się do średnich wieloletnich. Jak się okazuje, nawet w tej części Rosji mróz na poziomie poniżej -30 st. C. w marcu nie jest już czymś bardzo częstym. Świadczy o tym przewidywana anomalia temperatury, która miejscami w chwili notowania minimum dobowego, może być nawet o 18-12 st. C. niższa od normy klimatycznej dla tej pory roku. Wszystko ostatecznie rozbije się o zasięg rozpogodzeń, jeśli faktycznie wystąpią, to takie temperatury będą bardzo realne.

Czytaj również: Nadciągnie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Podmuch zimy przyniesie zawieje i zamiecie śnieżne

Prognozowany mróz na wschodzie i północnym wschodzie Europy, 13 marca 2024

Gdzie największy mróz w Europie marzec 2024

Fala siarczystego mrozu we wschodniej i północno wschodniej Europie nie potrwa jednak długo, bo już po 13 marca mróz zelżeje i zacznie się cofać w kierunku Azji za Ural. Temperatury spadające poniżej -30 st. C. raczej już nie wystąpią na obszarze naszego kontynentu w pozostałych dniach marca, a tym samym najbliższa noc może przynieść największy mróz w tym miesiącu na obszarze Starego Kontynentu.

Sprawdź również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Eksplozja ciepła sięgnie Polski

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapy temperatury mrozu Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!