| |
Zagrożenie!
Nadciągnie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Podmuch zimy przyniesie zawieje i zamiecie śnieżne

Nadciągnie gwałtowna śnieżyca. Spadnie 30 cm śniegu. Podmuch zimy przyniesie zawieje i zamiecie śnieżne

Zbliżamy się do drugiej połowy marca, która w Polsce nadal upłynie pod znakiem przeważnie łagodnych temperatur bez siarczystego mrozu i śnieżnego trwalszego nawrotu zimy. Mamy jednak w Europie regiony, gdzie ponownie trzyma mróz, ponadto są spodziewane kolejne śnieżyce powodujące zasypywanie dróg, domów i schodzenie lawin. W tym tygodniu dużych opadów śniegu spodziewamy się w Skandynawii, miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu, a lokalnie w górach więcej. Zima w tym regionie szybko nie odpuści.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Skandynawii o godzinie 16:00, 13 marca 2024

Nawrót zimy i śnieżyce w Europie w Skandynawii marzec 2024

W ostatnich tygodniach chwilami mroźna i śnieżna zima przypomniała o sobie miejscami szczególnie w Hiszpanii oraz w Krajach Alpejskich, gdzie minionej doby spadło nawet 70 cm śniegu, ponadto siarczysty mróz chwycił na północnym wschodzie kontynentu, w europejskiej części Rosji lokalnie do około -33/-32 st. C. Naszą uwagę przykuwa także Skandynawia, gdzie mróz ostatnio zelżał, ale niebawem przez ten półwysep przejdzie kolejna śnieżyca. Opady przyniesie dość głęboki i obszerny cyklon atlantycki przechodzący na północy wschód w rejon Skandynawii.

Prognozowany zasięg śnieżycy między Norwegią i Szwecją w Skandynawii o godzinie 22:00, 13 marca 2024

Podmuch zimy i śnieżyce w Skandynawii spadnie 30 cm śniegu marzec 2024

Śnieżyce w środę najpierw wkroczą nad południową i południowo zachodnią Norwegię, a następnie będą się przesuwać w głąb kraju na północ sięgając także centralnej i północnej Szwecji. Do czwartku cyklon z opadami śniegu przesunie się także nad centralną i północną Finlandię po północno zachodnią Rosję. Kolejny podmuch zimy obejmie więc spory obszar północnej Europy. Miejscami w tych regionach spadnie co najmniej 10-30 cm śniegu, a miejscami w rejonach podgórskich i górskich Skandynawii więcej. Spodziewamy się także nasilenia wiatru, miejscami do około 50-100 km/h. Możliwe więc będą dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne nawiewające śnieg na drogi. Dojdzie miejscami do paraliżu.

Prognoza zasięgu śnieżycy na północy Europy o godzinie 07:00, 14 marca 2024

Zima nie odpuszcza i przyniesie śnieżyce w Europie w Skandynawii marzec 2024

Na szybkie ustąpienie śnieżnej zimy w północnej i północno wschodniej Europie nadal się nie zanosi, zwłaszcza, że w prognozach co pewien okres widoczne są kolejne opady śniegu. To doskonale świadczy o oddziaływaniu zasięgu mas powietrza nad Europą. Wilgotniejsze powietrze znad Atlantyku ściera się z chłodniejszym na północy i dochodzi właśnie na tym obszarze kontynentu do częstych śnieżyc już w zasadzie od listopada. Z tego powodu niektórzy mieszkańcy Skandynawii mają zupełnie dość zimy, która w tym sezonie trzyma od kilku miesięcy i nadal się przedłuża.

Czytaj również: Zima odcięła ludzi od świata w Europie. Spadło 70 cm śniegu

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej w północnej Europie do 14 marca 2024

Gdzie jest zima i przejdzie śnieżyca w Europie marzec 2024

Na powyższej prognozie doskonale widać granicę zasięgu ścierania się mas powietrza oraz zalegania śnieżnej zimy w Europie na wschód i północ od Polski. W przypadku naszego kraju przeważa wpływ Atlantyku i z tego powodu szczególnie od lutego mamy nadal wyjątkowo łagodną pogodę pod względem termicznym. Nawet okresów z mrozem w nocy jest niewiele.

Sprawdź także: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zapomnijmy o zimie z mrozem i śniegiem

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!