| |
Zagrożenie!
Potężna wichura uderzy w Europę. Huraganowy wiatr wywoła chaos na lotniskach. Miliony ludzi odczują skutki żywiołu

Potężna wichura uderzy w Europę. Huraganowy wiatr wywoła chaos na lotniskach. Miliony ludzi odczują skutki żywiołu

Z coraz większą uwagą śledzimy najnowsze prognozy cyklonu Wencke, który przejdzie nad Europą i przyniesie potężne wichury. Huraganowy wiatr miejscami w porywach osiągnie do 100-130 km/h, a na otwartych wodach morza nawet do około 150-170 km/h. Żywioł odczują miliony mieszkańców w kilku krajach. Wiatr i opady wywołają chaos na lotniskach, ograniczą również żeglugę. Wichury odczujemy także w Polsce, głównie na południu kraju.

Prognoza zasięgu wichury z huraganowym wiatrem w Europie o godzinie 17:00, 22 lutego 2024

Potężne wichury uderzą w Europę, huraganowy wiatr wywoła chaos na lotniskach, luty 2024

W ciągu kolejnej doby będziemy świadkami szybkiego procesu cyklogenezy cyklonu w rejonie Anglii i Morza Północnego. Na tym obszarze prognozowane są gwałtowne warunki atmosferyczne prowadzące do powstania cyklonu Wencke niosącego huraganowy wiatr, a także ulewy, śnieżyce i lokalne burze. Mimo, że od uderzenia żywiołu dzieli nas już tylko kilkadziesiąt godzin, to zasięg najsilniejszego wiatru ulega sporym korektom w prognozach.

Prognoza zasięgu wichury i położenia cyklonu w Europie o godzinie 01:00, 23 lutego 2024

Cyklon Wencke uderzy z huraganowym wiatrem w Europie, będzie chaos na lotniskach luty 2024

Gwałtownego załamania pogody w czwartek w ciągu dnia spodziewamy się najpierw we Francji, gdzie na froncie pojawią się głównie ulewne opady deszczu i niewykluczone burze w towarzystwie wichur, z wiatrem miejscami ponad 90-110 km/h. Wiatr o podobnej sile uderzy również miejscami na południu Anglii. Silniejszy będzie nad Kanałem La Manche. Następnie wieczorem oraz w nocy na piątek, wichury uderzą w Belgii, Holandii, częściowo w Niemczech szczególnie północno zachodnich po Danię.

Prognoza zasięgu huraganowego wiatru i położenia cyklonu Wencke w Europie o godzinie 07:00, 23 lutego 2024

Huraganowy wiatr w Europie, wichury przyniesie cyklon Wencke luty 2024

W piątkowy poranek apogeum wichury przypadnie w rejonie Danii oraz na Morzu Północnym. Następnie w ciągu dnia cyklon przesunie się na północ, aż dotrze z wichurami miejscami w rejon Szwecji i Norwegii. Prognozy oparte na głównych modelach numerycznych wskazują na wiatr na wymienionym obszarze mogący osiągać miejscami w porywach do 90-130 km/h. Niepokoją jednak bieżące prognozy niemieckiego modelu ICON, który dość dobrze przewiduje wiatr w Europie. Według jego najnowszych wyliczeń, wiatr na otwartych wodach szczególnie Morza Północnego oraz lokalnie w pobliżu wybrzeża może osiągnąć nawet do 150-170 km/h. W takich warunkach wywoła sztorm oraz uniemożliwi żeglugę. Okresami mogą wystąpić również problemy na lotniskach szczególnie między Francją, Krajami Beneluksu po Danię i północno zachodnie Niemcy. Część lotów zostanie przełożona lub odwołana, a inne wylądują na innych lotniskach.

Prognozowane wichury w Polsce, noc na 23 lutego 2024

Skutki wichury cyklonu Wencke w Polsce, luty 2024

Przechodzący cyklon wywoła wichury również w Polsce, ale będą one ograniczone pod względem zasięgu. Silny wiatr uderzy między 22-23 lutego na południu kraju w rejonach podgórskich i górskich i nieco bardziej w głębi Podkarpacia. W porywach osiągnie miejscami ponad 70-120 km/h, z tym, że najmocniej powieje w górach.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!