| |
Zagrożenie!
Wróci silna fala ciepła. Będzie blisko 30 stopni. Wiemy, kiedy poczujemy niemal upał

Wróci silna fala ciepła. Będzie blisko 30 stopni. Wiemy, kiedy poczujemy niemal upał

Wraz z przechodzeniem frontu i cyklonu przez Polskę, pojawiły się nie tylko ulewy, burze i wichury, ale także śnieżyce w rejonie Tatr i Podhala oraz nagłe ochłodzenie. Temperatury maksymalne spadły o 10-15 st. C. Nic więc dziwnego, że pytacie, kiedy wróci fala ciepła? Możemy potwierdzić, że jeszcze w tym tygodniu czeka nas ponownie silne ocieplenie i znowu zrobi się gorąco. Lokalnie temperatura zbliży się do progu upału. Anomalie temperatur będą wyjątkowe.

Silna fala ciepła wróci do Polski. Prognozowana temperatura, 6 kwietnia 2024

Wróci silna fala ciepła do Polski w kwietniu 2024, będzie niemal 30 st. C. Poczujemy niemal upał

Mimo, że obecne ochłodzenie jest dość duże, to jednak nie będzie trwałe i szybko się skończy. Już 5 kwietnia spodziewamy się ponownie temperatur miejscami sięgających lub nieco przekraczających 20 st. C. na zachodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Lubuską i Dolnym Śląskiem. To będzie wstęp do znacznie wyższych temperatur, które pojawią się w pierwszy weekend kwietnia. W sobotę temperatury na znacznym obszarze kraju osiągną, co najmniej 19-26 st. C. Najcieplej będzie miejscami na zachodzie, południu i południowym zachodzie Polski.

Fala ciepła wróci do Polski. Prognozowana temperatura, 7 kwietnia 2024

Silna fala ciepła wróci do Polski kwiecień 2024, będzie prawie 30 st. C., poczujemy niemal upał

Apogeum tej fali ocieplenia spodziewamy się około 7 kwietnia w niedzielę. Wówczas temperatura maksymalna na znacznym obszarze kraju sięgnie 22-28 st. C., a lokalnie na południu lub południowym zachodzie może być nawet 29 st. C., co oznacza, że zbliżymy się do progu upału, czyli 30 st. C. Najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają gorący, miejscami letni dzień, ale raczej bez osiągnięcia jeszcze oficjalnego pierwszego upału w Polsce. Niewykluczone jednak, że jeszcze zajdą nieznaczne korekty tych prognoz. Na pewno zostanie pobity dotychczasowy rekord temperatury maksymalnej dla tego roku. Obecnie wynosi 26,8 st. C. i był notowany w miniony poniedziałek w Nowym Sączu.

Prognozowana fala ciepła w Polsce na przykładzie przewidywanych temperatur w Legnicy do 16 kwietnia 2024

Fala ciepła przyniesie niemal upał w Polsce kwiecień 2024

Wśród najcieplejszych miast podczas tej fali ocieplenia będzie Legnica, gdzie wiązki prognostyczne najwyższą temperaturę w perspektywie całej pierwszej połowy kwietnia obliczają obecnie na 7 kwietnia, gdzie może być maksymalnie do około 28-29 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w czasie silnej fali ciepła, 7 kwietnia 2024

Wróci silna fala ciepła, będzie niemal upał w kwietniu 2024 w Polsce

Jeśli prognozy się sprawdzą, to ponownie anomalie temperatur maksymalnych w Polsce będą dosłownie ekstremalne. Przykładem jest najbliższa niedziela, gdy mają być aż o około 9-14 st. C. powyżej normy dla tej pory roku, co świadczy, że będzie zbyt ciepło jak na początek kwietnia. Przełoży się to oczywiście na anomalie średniej temperatury, która za całą pierwszą dekadę kwietnia ma być o około 5,9-6 st. C. powyżej normy. Silne ocieplenie w Polsce będzie spowodowane głębokim cyklonem, jaki pojawi się nad wschodnim Atlantykiem w rejonie Hiszpanii i później Wysp Brytyjskich. Przyniesie w tym regionie ulewy i wichury, ale jednocześnie ponownie zaciągnie z południa do Polski ciepłe masy powietrza z pyłem saharyjskim.

Sprawdź także: Potężne wichury przyniesie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 130 km/h

Prognoza fali ocieplenia w Polsce. Przewidywane temperatury, 8 kwietnia 2024

Silna fala ciepła przyniesie niemal 30 st. C. w kwietniu 2024 w Polsce

Tym razem ciepłe powietrze napłynie do Polski z północno zachodniej Afryki przez Hiszpanię, Francję, Niemcy, Włochy i Czechy. Ponownie będzie zawierać pył saharyjski po którym spadnie brudny deszcz przy wymianie mas powietrza na zakończenie fali ciepła. Najniższe temperatury w omawianym okresie ocieplenia ponownie będą na północy Polski, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża, gdzie z powodu oddziaływania Bałtyku temperatury znacznie odbiegną od południowych dzielnic kraju szczególnie na Półwyspie Helskim. Kolejnego spadku temperatur w całej Polsce spodziewamy się w trakcie drugiej dekady kwietnia, najpóźniej na południu i południowym wschodzie.

Zobacz również: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Temperatury w pierwszej połowie kwietnia będą zaskakiwać

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!