| |
Zagrożenie!
Nawałnice pędzą przez Polskę. Duży grad niszczy uprawy. Średnica kul lodowych przekracza 6 cm

Nawałnice pędzą przez Polskę. Duży grad niszczy uprawy. Średnica kul lodowych przekracza 6 cm

Przez Polskę z zachodu na wschód przechodzą nawałnice na chłodnym froncie i poprzedzającej linii zbieżności wiatru. Silne burze generują nawalne opady deszczu, silne porywy wiatru, a także gradobicia. Lokalnie kule lodowe przekraczają średnicę 6 cm i niszczą uprawy. Grad spadł szczególnie w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim. Regionów z opadami będzie więcej.

Nawałnice przechodzą przez Polskę. Notowane burze z nawalnymi opadami o godzinie 15:50, 10 lipca 2024

Nawałnice pędzą przez Polskę, niosą gradobicia z kulami lodowymi 6 cm 10 lipca 2024

W godzinach popołudniowych znad Niemiec do Polski wkroczyła strefa silnych burz w formie liniowego układu wielokomórkowego z wbudowanymi superkomórkami. W ich rejonach natężenie zjawiska jest największe. Sporym zagrożeniem są liczne wyładowania atmosferyczne, w tym doziemne, jak również nawalne opady deszczu oraz dużego gradu z silnym wiatrem. Grad w wielu regionach przekracza średnicę 3-6 cm. Kule lodowe zasypują drogi i podwórka, a także niszczą uprawy rolnicze.

Nawałnice pędzą przez Polskę. Zanotowane burze do godziny 16:00, 10 lipca 2024

Nawałnice z gradem przechodzą przez Polskę, grad niszczy uprawy 10 lipca 2024

Do tej pory grad w Polsce przy przejściu nawałnic wdzierających się w obszar upału, zanotowano szczególnie w miejscowości Wolsztyn, Kuźnica Zbąska, Boruja, Tuchorza, Reklin, Siedlec i Karna, zwłaszcza między Pomorzem Zachodnim, Wielkopolską i Ziemią Lubuską.

Nawałnice niosą gradobicia w Polsce. Skutki opadów dużego gradu na zachodzie kraju, 10 lipca 2024

Wśród miejscowości z największym gradem wyróżnia się szczególnie Tuchorza oraz Karna w Wielkopolsce. W ich rejonie średnica kul lodowych przekracza 5-6 cm. Taki grad wyzwoliła potężna superkomórka. Miejscami zrobiło się biało jak w zimie.

Duży grad spadł w miejscowości Tuchorza w Wielkopolsce, 10 lipca 2024

Obecnie front burzowy rozciąga się od środkowego wybrzeża w rejonie Słupska i dalej na południe przez rejon Szczecinka, Piły, Poznania po Legnicę i Wałbrzych. W kolejnych godzinach będzie się nadal przesuwał w głąb kraju na wschód docierając miejscami do centrum i na północ.

Sprawdź: Noce tropikalne obejmą Polskę. Osiądzie duszne i parne powietrze

Prognoza zasięgu frontu z opadami i burzami w Polsce o godzinie 22:00, 10 lipca 2024

Front burzowy z nawałnicami niesie gradobicia w Polsce, grad niszczy uprawy 10 lipca 2024

Wieczorem i nocą front burzowy zacznie tracić na aktywności, ale miejscami zdoła się utrzymać z opadami i burzami, zwłaszcza na zachodzie i północy między Dolnym Śląskiem, Ziemią Lubuską, Wielkopolską po Kujawy, Warmię i Pomorze Gdańskie.

Polecamy: Fala upałów potrwa wiele dni. Temperatura przekroczy 40 stopni

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapa radarowa Windy


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!