
Osiądzie wielki antycyklon. Sprowadzi silny mróz, czy ocieplenie? Wiemy, co dalej z zimą
Krótki nawrót zimy ze śniegiem i mrozem w Polsce kończy przebudowa układu barycznego nad Europą ze zmianą kierunku adwekcji powietrza. W najbliższych dniach będziemy mieć liczne roztopy, ale nie uwolnimy się zupełnie od mrozu, gdyż powstał wielki antycyklon. Wpłynie na pogodę przez co najmniej tydzień. Z powodu rozpogodzeń wystąpi spora dobowa amplituda temperatury, ale bez zimy ze śnieżycami w centrum kontynentu.
Prognozowany zasięg antycyklonu z rozpogodzeniami w Europie, 18 stycznia 2025
Obszar oddziaływania antycyklonu Beata nad Europą w ciągu najbliższej doby będzie ogromny bo rozciągnie się od rejonu Wysp Brytyjskich przez Francję, Niemcy po Bałkany i Polskę oraz miejscami obszary ościenne. Zwykle w sezonie zimowym najczęściej mamy do czynienia ze zgniłym układem, ale w nadchodzący weekend będzie inaczej. Spodziewamy się licznych przejaśnień i rozpogodzeń, które w ciągu dnia przyniosą w słońcu miłe odczucie ocieplenia, ale noce nadal będą mroźne.
Prognozowany zasięg oddziaływania antycyklonu z rozpogodzeniami w Europie, 19 stycznia 2025
Sytuacja związana z antycyklonem o tej porze roku pod względem temperatury będzie dość nietypowa bo układ ten nie jest związany z mroźnym wyżem skandynawsko rosyjskim, a wyżem wywodzącym się z Azorów. Z tego powodu jest zbudowany ze znacznie innej masy powietrza. Najnowsze prognozy wskazują, że szczególnie w najbliższy weekend w suchszym powietrzu pojawi się spora szansa na rozpogodzenia obejmujące częściowo zachodnią, południowo wschodnią oraz środkową Europę, w tym Polskę. W naszym kraju pojawią się upragnione okresy ze słońcem szczególnie w zachodnich, środkowych i południowych regionach kraju, ale w niedzielę zasięg rozpogodzeń może być większy i sięgnie także na północ.
Prognozowany mróz w rejonie środkowej Europy w Polsce, 20 stycznia 2025
Jest więc spora szansa, że nisko wiszące zachmurzenie warstwowe lokalnie jeszcze przynoszące mżawkę, deszcz lub śnieg ustąpi i nadchodzący weekend będzie wyjątkowo pogodny w ciągu dnia po mroźnej nocy, które nadal szczególnie w rejonach rozpogodzeń będą przynosić mróz, lokalnie nawet poniżej -10 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Temperatura zmieni się jednak znacznie w ciągu dnia bo w zależności od regionu i wielkości zachmurzenia wzrośnie do około 3-12 st. C. Najcieplej będzie miejscami na południu Polski w rejonach podgórskich, gdzie warunki do uprawiania górskich wędrówek na przetartych szlakach będą bardzo dobre, choć miejscami może być ślisko i bez raczków się nie obejdzie.
Sprawdź: Będzie potężny mróz. Temperatura spadnie do -52 stopni. Siarczysta zima na wschodzie potrwa długo
Prognozowana anomalia ciśnienia z obszarem antycyklonu w Europie za okres tygodnia do 22 stycznia 2025
Z prognoz wynika, że układ antycyklonu na znacznym obszarze Europy utrzyma się do około 22 stycznia. W tym okresie zapewni nam blokadę cyklonalną powodując odcięcie od śnieżyc z nawrotem zimy do środkowej Europy. Będziemy mieć dni z dodatnią temperaturą oraz z powszechnym mrozem w nocy w rejonie rozpogodzeń bo nie zawsze i wszędzie zachmurzenie warstwowe może ustąpić. Opadów w tym czasie na ogół nie będzie. Układy cyklonalne ze śnieżycami i ulewami wystąpią tylko na obrzeżach wyżu, głównie na krańcach zachodnich, południowych i północnych Europy. Większych zmian w kierunku silniejszego nawrotu zimy do Polski nie widać w dalszej części stycznia, dopiero w trakcie ostatniej dekady miesiąca mogą zdarzyć się dni z przelotnymi opadami śniegu i mieszanymi, ale będą to co najwyżej kolejne incydenty zimy poza górami. Możliwe będą również spore wahania temperatur i to z dnia na dzień. W lutym raczej również na nic trwalszego pod względem pokrywy śnieżnej i całodobowego mrozu nie możemy liczyć.
Zobacz: Pogoda długoterminowa na luty. Późna zima, czy wczesna wiosna? Prognozy mrozu i śniegu wyraźne
Źródło: DobraPogoda24.pl