Chorwacka Służba Sejsmologiczna opublikowała film ze wszystkimi zarejestrowanymi wstrząsami w czasie największego trzęsienia ziemi w historii
Chorwacja to często kierunek wakacyjnego wypoczynku Polaków, dlatego ten kraj jest nam bardzo dobrze znany. Przypomnijmy, 29 grudnia 2020 roku miało miejsce historyczne największe trzęsienia ziemi w historii tego kraju.
Epicentrum trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2-6,4 (różna ocena) znajdowało się w pobliżu miasta Petrinji. Główne trzęsienia ziemi poprzedziły wstrząsy wtórne, w tym jeden silny o magnitudzie 5, dzień wcześniej, 28 grudnia 2020. Po głównym trzęsieniu ziemi dochodziło do licznych kolejnych wstrząsów wtórnych.
Największe trzęsienie ziemi w historii Chorwacji. Zanotowane wstrząsy 28-29 grudnia 2020
Służba Sejsmologiczna Republiki Chorwacji z Wydziału Przyrody i Matematyki w Zagrzebiu opublikowała film pokazujący wszystkie trzęsienia ziemi, jakie miały miejsce w okolicach Petrinja w ubiegły poniedziałek 28.12 i wtorek 29.12. Na filmie zobaczymy epicentrum analizowanych trzęsień ziemi. Okręgi są proporcjonalne do wielkości i siły trzęsienia ziemi, a godzina ich wystąpienia jest pokazana w czasie UTC (uniwersalny czas koordynowany).
Zarejestrowane wstrząsy w Chorwacji w czasie historycznego najsilniejszego trzęsienia ziemi w Chorwacji, 28-29 grudnia 2020
Liczba śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi w Chorwacji według różnych źródeł zatrzymała się na 7-8. Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości dziewięciu kilometrów. Najbardziej zniszczone zostały miasta Petrinja i Sisak. Zawaliło się tam wiele domów. W miejscowości Gline koło Petrinji zginęło pięć osób, a w Petrinji 13-letnia dziewczynka. W kościele w miejscowości Żażini zginął kościelny. Setki ludzi straciło dach nad głową.
Skutki trzęsienia ziemi w Chorwacji
Polska pomoc dla Chorwacji po trzęsieniu ziemi
Polski rząd wysłał wojskową pomoc dla mieszkańców Chorwacji. - Polscy żołnierze dostarczyli namioty mieszkalne dla kilkuset osób, które straciły domy po trzęsieniu ziemi - napisał na Twiterze - minister Mariusz Błaszczak.
Wojskowa pomoc dla mieszkańców Chorwacji dotarła już do Zagrzebia. Polscy żołnierze dostarczyli namioty mieszkalne dla kilkuset osób, które straciły domy po trzęsieniu ziemi. pic.twitter.com/tRQCYsQYd4
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) January 1, 2021
O pomoc poprosiła strona chorwacka. Polska zadeklarowała wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi.
DobraPogoda24, Chorwacka Służba Sejsmologiczna