| |
Zagrożenie!
W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni słonecznych w Europie

W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni słonecznych w Europie

Rok 2019 zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, będzie w Polsce przełomowy pod względem popularności fotowoltaiki, czyli pozyskiwania energii elektrycznej ze Słońca. W tym roku nastąpi rekord liczby przyłączeń do sieci nowych instalacji.

Korzystny klimat dla fotowoltaiki, a także unormowanie zmian prawnych w tym wprowadzenie programu dotacji „Mój Prąd” sprawiają, że w tym roku możemy znaleźć się na 4 miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Energii Odnawialnej.

Najwieksza w Polsce elektrownia słoneczna

Na tym jednak nie koniec dobrych zmian, bowiem w Wielkopolsce powstanie największa w kraju farma fotowoltaiczna i jedna z największych elektrowni solarnych w Europie. Docelowo moc inwestycji wyniesie 600 MW (3 razy więcej od elektrowni wodnej w Solinie).

Umowa w sprawie współpracy przy realizacji projektu została podpisana w Warszawie przez przedstawicieli spółki Energia Przykona z grupy NeoInvestments oraz partnerów z Chin i Szwajcarii. Chińska spółka - China Sinogy Electric Engineering, będzie odpowiedzialna za budowę i dostarczenie technologii, stroną finansową zajmie się szwajcarska firma Strategic Swiss Partners AG.

Pierwszy etap inwestycji o 200 MW mocy ma powstać do końca przyszłego roku na 320 hektarach - zapowiada Jacek Rusiecki z Energia Przykona. Są to grunty rolne niskiej klasy, zdegradowane, po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu. Z kolei Piotr Beaupre - partner zarządzający w NeoInvestmens dodał, że pierwszy prąd z paneli fotowoltaicznych popłynie już w 2020 roku.

Energia Przykona planuje również wyposażenie elektrowni fotowoltaicznych w magazyny energii, pozwalające na bardziej stabilne i przewidywalne funkcjonowanie tych instalacji. Docelowo cała inwestycja o mocy 600 MW będzie odpowiadać za produkcję około 3 procent energii wytwarzanej z OZE w Polsce.

PGE i PKP zbudują farmy fotowoltaiczne

W energię pozyskiwaną ze Słońca, będzie również inwestować Polska Grupa Energetyczna, która wybuduje farmy na gruntach należących do PKP. List intencyjny w tej sprawie podpisano podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

PGE wytypuje odpowiednie grunty. Pierwsze takie nieruchomości zostały już wyznaczone w województwach śląskim, łódzkim i podkarpackim. Jak mówi prezes Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski, spółka chce inwestować w zieloną energię. W ciągu kilku najbliższych miesięcy obie spółki dokonają pełnego przeglądu gruntów i wytypują najlepsze lokalizacje pod inwestycje. Ostateczna umowa ma zostać podpisana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Do grupy PKP należy 100 tysięcy hektarów gruntów. Prezes PKP Krzysztof Mamiński powiedział że farmy słoneczne to bardzo dobry sposób na ich wykorzystanie. Zadeklarował też pełną współpracę przy projekcie. Według planu PGE, spółka w roku 2030 osiągnie 2,5 gigawatów mocy z energii słonecznej.


Komentarze
Jan

Elektrownia w Solinie to niezbyt dobry przykład. To jest elektrownia szczytowo-pompowa tzn. zużywa więcej energii niż oddaje do sieci w czasie dużego zapotrzebowania. Jej moc jako typowej elektrowni wodnej (z wód Sanu) to około 5% z 200MW.

04 wrzesień 2019 - 17:35
Odpowiedz
Stanisław

Ale czy aby ta elektrownia w przykonie będzie bezpieczna dla środowiska ? Proszę o odpowiedź

05 październik 2019 - 10:53
Odpowiedz
Kacper

Będzie teraz dylemat - sadzić lasy, czy budować elektrownie solarne.

12 luty 2020 - 22:34
Odpowiedz