| |
Zagrożenie!
Najpierw mróz i susza. Teraz ulewy i burze z gradobiciami niszczą rośliny. Gwałtowna pogoda szybko nie ustąpi

Najpierw mróz i susza. Teraz ulewy i burze z gradobiciami niszczą rośliny. Gwałtowna pogoda szybko nie ustąpi

Trzeba przyznać, że wiosna w tym sezonie daje się we znaki Polakom. Utrzymujący się wcześniej mróz w nocy, później nastanie suszy, a teraz powrót punktowych ulew i burz z gradobiciami niszczą rośliny i uprawy w wielu regionach kraju. Po okresie dominacji wyżu, dostaliśmy się pod wpływ pola obniżonego ciśnienia ze słabym przepływem powietrza, w którym niemal codziennie w najbliższym tygodniu będą się tworzyć rozproszone burze.

Najpierw mróz i susza. Teraz punktowe ulewy i burze z gradobiciami w Polsce, maj 2024

Najpierw mróz i susza, teraz ulewy i burze z gradobiciami niszczą uprawy i rośliny w Polsce maj 2024

W minionych tygodniach, zarówno w kwietniu, jak również w maju nie brakowało nocy z mrozem szczególnie przy gruncie. Temperatury miejscami w Polsce spadały do -12/-1 st. C. Rolnicy i sadownicy robili co mogli aby zabezpieczyć uprawy przed przemarznięciem. Nawet jak miejscami to się udało, to teraz mierzą się z postępującą suszą, a także punktowo z ulewami i gradobiciami, które niszczą to co pozostało. Przykładem z minionej doby jest szczególnie województwo lubelskie w rejonie miejscowości Opole Lubelskie i Siewalka, gdzie zrobiło się biało od gradu. Takich miejsc było i będzie w najbliższych dniach znacznie więcej.

Burze zanotowane w Polsce w ostatnich dwóch dniach do 20 maja 2024

Mróz w nocy i susza, teraz ulewy i burze z gradem w Polsce, do kiedy gwałtowna pogoda maj 2024

Druga połowa maja przynosi w Polsce zapowiadane ocieplenie, a tym samym ryzyko mrozu w nocy ustąpiło, ale pojawiło się inne zagrożenie. Mowa o rozproszonych punktowych burzach niosących miejscami nawalne opady deszczu i lokalnie gradu z silniejszym wiatrem. Zjawiska burzowe wróciły miejscami już w minioną sobotę, a znacznie więcej było ich w niedzielę. To się nie zmieni w najbliższych dniach. Zjawisk konwekcyjnych w różnych regionach Polski będzie nadal sporo, choć o ograniczonym zasięgu. Mimo to, lokalnie może w krótkim czasie spaść nawet 20-40 litrów wody na m2 ziemi, a średnica gradu może osiągać do około 1-4 cm.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 21 maja 2024

Mróz i susza, teraz burze i ulewy z gradem, prognoza burz do 21 maja 2024

Mniejszym zagrożeniem będą porywy wiatru, z wyjątkiem niewykluczonej lokalnej trąby powietrznej, bo tej nie można również wykluczyć, tak jak minionej doby, gdy lądowa trąba powietrzna pojawiła się w rejonie miejscowości Grzędzice blisko Stargardu w województwie zachodniopomorskim. Zjawiska konwekcyjne, mimo, że będą rozproszone, to miejscami mogą być gwałtowne i silne. W krótkim czasie nawałnice mogą spowodować szkody nie tylko w infrastrukturze, ale także w uprawach, ponadto lokalnie w rejonach szczególnie zabudowanych mogą doprowadzić do zalań i podtopień. Najbliższej doby burze mogą wystąpić na znacznym obszarze kraju. Ich natężenie miejscami osiągnie pierwszy stopień alertu pogodowego.

Silne opady i burze prognozowane w Polsce o godzinie 14:00, 22 maja 2024

Po mrozie silne burze w Polsce, będą ulewy maj 2024

W kolejnych dniach tego tygodnia również w Polsce spodziewamy się licznych burz, przy czym na szczególną uwagę zasługuje środa, gdy nad krajem, zwłaszcza na południu i południowym zachodzie znajdzie się aktywny front z płytkim niżem przemieszczający się w głąb kraju na północ.

Sprawdź też: Suszę zastąpią ulewy. W burzach spadnie ponad 100 litrów wody. Będą zalania i podtopienia

Prognozowane rozproszone opady i burze w Polsce o godzinie 14:00, 24 maja 2024

Był mróz i susza, teraz ulewy i burze z gradem w Polsce, będą zniszczone uprawy maj 2024

Częstotliwość występowania przelotnych opadów i burz w Polsce powinna się trochę zmniejszyć dopiero pod koniec maja w okolicach Bożego Ciała i na początku czerwca, bo wtedy jest szansa, że znowu na pewien okres dostaniemy się pod wpływ dominacji wyżu. Wcześniej rekomendujemy częste sprawdzenie prognoz, zwłaszcza konwekcyjnych dotyczących burz, które znajdziecie w naszej specjalnej zakładce.

Zobacz także: Boże Ciało nie rozczaruje. Będzie gorąco, czy zimno w Polsce? Znamy prognozy na długi weekend

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!